Kamuoyuna Duyuru

Üsküdar Üniversitesi olarak İsrail’in Filistin Halkına yönelik Kudüs’te gerçekleştirdiği saldırıları, sosyal ve dijital mecralarımızdan yayınladığımız mesajlarla en sert şekilde kınamış bulunuyoruz. Ayrıca Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Nevzat Tarhan başta olmak üzere birçok akademisyenimiz de kişisel sosyal medya hesaplarının yanı sıra medya kuruluşlarına verdikleri beyanatlarla Filistin halkının yanında olduğumuzu net bir şekilde dile getirmişlerdir.

Buna rağmen bazı basın-yayın organlarında konuyla ilgili bir üniversitemizin hazırladığı ifade edilen “Filistin için Adalet ve İnsan Hakları” bildirisine imza atmadığımız yönünde yer alan haber üzerine açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur. Söz konusu bildiriye ilişkin üniversitemize resmî kanallardan bir bilgi ulaşmadığı için olumlu yönde dönüş yapılması maalesef mümkün olmamıştır. Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Mehmet Zelka, bildiriyle alakalı ayrıntılı malumat alınmasının hemen akabinde üniversite olarak metnin altına imza attığımızı ilgili kanallardan bildirmiştir. Öte yandan konuya ilişkin haberde de gerekli düzeltmeler yapılmış olup yanlış anlaşılmalara meydan verebilecek hata giderilmiştir.

Filistin’e yönelik insanlık dışı uygulamaların her zaman karşısında olan bir yükseköğrenim kurumu olarak söz konusu bildirinin altına imza atmaktan onur ve gurur duyduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.

21 Mayıs 2021, Cuma


Filistin halkının yanındayız!

İnsanlığın inanç başkentlerinden en kadimi Kudüs’te, Mescid-i Aksa’da mübarek Ramazan ayının Kadir gecesinde ibadet eden müslümanlara "terör felsefesi" anlayışı ile haydutça saldıran İsrail’e karşı; dünya devletlerine ve BM’ye çok ivedi bir şekilde bu vahşi saldırıların durdurulması ve işgal altındaki Filistin topraklarından çekilmesi için siyasi ve hukuki baskı yapmalarını, tutumlarını buna rağmen değiştirmedikleri taktirde sözün bittiğinin ifade edilmesini ve zecri tedbirlerin hayata geçirilmesini öneriyoruz.

İnsan hakları ve uluslararası hukuku hoyratça yok sayıp müslümanları zalimce katleden İsrail’i ve faşist uygulamalarını, bu insanlık dışı duruma sessiz kalıp zımnen onaylayanları tarihe not düşerek en şiddetli şekilde telin ediyoruz.

12 Mayıs 2021, Çarşamba