Vicdanlara 12 Yıl Hançeri

Konya'da bir parkta rast geldiği kadına şiddet olayını engellemek isterken yaşanan arbede esnasında istemeden cinayete karışan Kadir Şeker, yargılandığı davada 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Şeker’in aldığı cezanın toplum vicdanını yaraladığını söyleyen Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu tür kararlar sonrası Türk toplumunun Batı toplumu gibi gördüğü olaylara karşı ‘bananeci’ olmaya doğru evrilme tehlikesi yaşayacağını belirtti.


Üniversite sınavlarına hazırlanan başarılı bir öğrenciyken istemeden karıştığı bir cinayet olayıyla hapse giren Kadir Şeker’e Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesince verilen ceza, toplum vicdanında kabul görmedi.

“TOPLUMSAL DEĞERLERİMİZİ AŞINDIRIR”

Olayın psikososyolojik olduğunu belirten Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, karar sonrası kamu vicdanının sarsıldığını söyledi. Mahkemenin olayda kasıt görmüşçesine karar verdiğini belirten Prof. Dr. Tarhan, “Mahkeme kendince bir niyet okuma yapmış ama Şeker’in burada kendini koruma durumu var. Tanımadığı bir kişiyi neden kasıtlı olarak öldürmek istesin? Hakim, Kadir kendini yakını olsa nasıl karar verirdi? Mahkemeler toplum vicdanını yaralayacak nitelikte kararlar vermemeli” dedi. Karararın sosyolojik açıdan tartışılması gerektiğini belirten Tarhan, “ Bizim toplumumuzu Batı toplumundan ayıran önemli değerler var. Ne yapacaktı Kadir; olayı videoya çekip sosyal medyada paylaşacak mıydı? Ortalama bir vatandaş gibi şiddeti engellemeye çalışmış. Batı toplumunda böyle olmaz; gören ‘neme lazım’ der devam eder. Bu durum toplumuza has önemli bir özellik. Tabi buradan her önüne çıkanın kendini ‘kanun’ sayması anlamı da çıkmamalı.” şeklinde konuştu. Bu tür kararların şiddet ve benzeri olaylara karşı vatandaş refleksini zayıflatacağını belirten Tarhan, sonraki aşamada istinaf mahkemesinin değerlerimizi göz önünde bulundurarak bir karar vermesi gerektiğini belirtti.


Kaynak: Diriliş Postası

Haberin linki: https://www.dirilispostasi.com/gundem/vicdanlara-12-yil-hanceri