Öztek: “Kıbrıs Türk’tür, Türk kalacaktır”

Prof. Dr. İbrahim Öztek

Üsküdar ÜniversitesiTıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı Başkanı, Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Em. Prof. Tbp. Kd. Alb. Prof. Dr. İbrahim Öztek,  Emekli Subaylar ve Gaziler ile Kıbrıs Barış Harekâtının 46. Yıldönümünde Kıbrıs Gazilerini andı.

Heyet, Kadıköy iskele meydanında Atatürk anıtı önünde Kıbrıs Gazileri Em. Koramiral Işık Biren ve Em. Tümgeneral Cumhur Evcil anıta Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) çelengi bıraktı. Günün anlam ve önemi hakkında değerlendirmelerde bulunan Öztek, Kıbrıs Barış Harekâtının Kıbrıs adasına barış getirdiğinin altını çizdi. Öztek; “Bugün Kıbrıslı Türkler orada hayat buluyorsa, 46 yıldır bir silah atılmıyorsa, özgür ve insanca yaşıyorlarsa bunu Barış Harekâtına borçludurlar.” İfadelerini kullandı. 

“Kıbrıs Türk’tür Türk kalacaktır”

Kıbrıs konusunda her zaman daha başarılı olunabileceğine dikkat çeken Öztek; “1963-1964 yıllarında üniversite öğrencisi iken yüzbinlerce öğrenci, Beyazıt meydanından Taksim meydanına “Kıbrıs Türk’tür Türk kalacaktır” , “Kıbrıs bizim canımız feda olsun kanımız” sloganları ile yeri göğü inletiyorduk. Sonra 1964 olayları ile başlayıp, zaman zaman yaşanan dehşet, bu günlere ulaştı. Kıbrıs’ta çok daha başarılı olabilirdik. Bugün Kıbrıs Barış Harekâtının 46. yılı, kutlu olsun. Bu onurlu günü Kadıköy iskele meydanında Atatürk anıtı önünde Emekli Subaylar ve Gaziler olarak mütevazı bir şekilde kutladık. Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasını takiben Kıbrıs Gazileri Em. Koramiral Işık Biren ve Em. Tümgeneral Cumhur Evcil anıta Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) çelengini koydu.” Şeklinde konuştu.

“Kıbrıs’ı Rum işgalinden Türk ordusu kurtardı”

Türk ordusunun Kıbrıs’ı Rum işgalinden kurtardığını söyleyen Öztek; “Geçmişte Batı Trakya’da, Girit’te ve Anadolu’da Türk’e katliama doymayan Rumlar, 1960’lı yıllardan sonra aynı katliamları Kıbrıslı soydaşlarımıza da uyguladı. Türk’e yaşam hakkı tanımadılar. Adanın her yerinde Türk’ün malına, canına, ırzına tecavüz ettiler. Kıbrıslı papaz Makarios, Eoka lideri Grivas ve daha sonra da Samson isimli caniler tüm cinayetlerine son olarak Atlılar, Muratlı ve Sandallar köylerinde günahsız soydaşlarımızı birkaç günlük bebekten, 94 yaşındaki dedeye kadar acımadan katlettiler. Bundan 46 yıl önce 20 Temmuz 1974 günü Türk ordusu bu nedenle Kıbrıs’a çıktı. Yoksa Rumlar, Kıbrıs’ta Türk bırakmayacaktı. Bugün Kıbrıslı Türkler orada hayat buluyorsa, 46 yıldır bir silah atılmıyorsa, özgür ve insanca yaşıyorlarsa bunu Barış Harekâtına borçludurlar. Harekât, tüm adaya barış getirmiştir. Harekât sınırlı yapılmıştır. İstense adanın tamamı Rumlardan temizlenirdi. Bugünse halen adada Türk'ü yok saymaya çalışan Rumlar, Başta Avrupa Birliği olmak üzere batılı güçleri arkalarına almıştır.” Dedi. 

“Kıbrıs Türk’ü yok sayılamaz”

Kıbrıs Rum yönetiminin tek başlarına Batı destekli bir Kıbrıs Cumhuriyeti oluşturduğunu belirten Öztek; “Bu oluşumu kabul etmek mümkün değildir. Adada iki toplumlu, iki bölgeli eşit haklara sahip ortak bir devlet dışındaki her çeşit oluşumun geçerliliği olamayacaktır. Kıbrıs Türk’ü yok sayılamaz. Bu şekilde sınırlarını genişletme gayretinde olan Avrupa Birliğinin tutum ve davranışları ise hukukla bağdaşmamaktadır. Kıbrıs ve Doğu Akdeniz, Büyük Ortadoğu Projesinin en önemli ayağıdır. Bugün Suriye’nin kara bölgesinden çok, Suriye’nin deniz bölgesi yani Suriye’nin münhasır ekonomik alanı çok daha önem kazanmıştır. Zira petrol rezervi açısından bölgenin çok zengin olduğu anlaşılmıştır. Türkiye PKK meselesi, Irak ve Suriye meseleleri ile meşgul edilirken, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi parsellediği Kıbrıs’ın güneyini dünyanın en büyük şirketlerine petro-gaz araştırma ruhsatı vermiş ve bu şirketlerin ülkelerini Türkiye ile karşı karşıya getirmiştir. Mısır, İsrail, Lübnan ve Kıbrıs Rum kesimi kendi aralarında anlaşarak, bölgede Türkiye’yi yok saymışlardır. Hatta çıkarılacak kritik enerji maddelerini ABD ve AB ortaklığı ile Kıbrıs’ın güneyinden Girit’e, oradan Yunanistan ve İtalya vasıtası ile Avrupa’ya pazarlama yollarını da belirlemişlerdir.” İfadelerini kullandı.

Öztek, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Kıbrıs’ı canları bilip kanlarını feda edenlerin başında Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş gibi tarihe geçmiş yiğit mücahitler, Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) savaşçıları ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensubu şehitlerimize Allah rahmet eylesin. Mekânları muhakkak ki, cennettir. Allah bizlere de şehitlerimize layık olacak şekilde mücadele gücü versin.” Dedi.
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)