Senarist Eda Tezcan: “Egonuz yoksa senarist olamazsınız”Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Bölümü Eda Tezcan’la Senaryo Konuşmaları etkinliği düzenledi. Etkinliğin konuğu birçok dizi ve film senaryo yazarı senarist Eda Tezcan oldu. Etkinlikte senaristlik ve senaryo yazma konuları ele alındı.
Güney Yerleşke Fuat Sezgin Konferans Salonunda gerçekleşen etkinliğe öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.“Senaryo yazımı ve meslekte ilerlemek sabır işi”

Tezcan, senarist olmak, senaryo yazma alanına yönelmek ve bu mesleği profesyonel bir şekilde icra etmek isteyen öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Tezcan, “İleri düzeyde bir noktaya gelmek gerçekten meşakkatli ve zor bir yol. Ben kendi ekibimi kuracağım ve kendi işlerimi yapacağım diyebileceğiniz bir seviyeye ulaşmak çok zaman alıyor. Vazgeçmemeniz gerekiyor. Senaryo yazımı ve meslekte ilerlemek sabır işi. Çok istekli olmak lazım. Eğer gerçekten istiyorsanız ve vazgeçmeyecekseniz bu yola girmeniz tavsiyemdir” dedi.

“Dizi bir sanat dalı değildir”

Televizyonun çok çabuk tüketilen bir alan olduğunu belirten Tezcan, televizyonun kitap ya da sinema kadar kalıcı olmadığını ifade etti. Tezcan, “İnsanların evine bedelsiz olarak satın aldıkları bir hizmetten söz ediyoruz. İzleyici kanalı açıyor ve o an canı onu seyretmek isterse seyrediyor. Bunun için herhangi bir bedel ödemiyor. Dizi orada yavaşladığı anda veya izleyiciyi sıkacak bir sahne koyduğun zaman, istemediği karakteri görünce anında kanalı değiştiriyor. Böyle bir mecrada kalıcı olmak zor. Dizi bir sanat dalı değildir. Fakat yine de biz senaristler daha fazla ne ekleyebilirim duygusuna kapılıyor ve bir şeyler katmaya çalışıyoruz” şeklinde belirtti.“Egonuz yoksa senarist olamazsınız”

Tezcan, öğrencilere başarılı olmaları için izlemeleri gereken yollardan bahsederek kendi meslek hayatı ile ilgili paylaşımlarda bulundu. Tezcan, “Ben kendi hayatımda acaba ne yazabilirim diyerek bu yola başladım. Hikâye, şarkı sözü, şiir, polisiye hikâye, polisiye dizi, romantizm, dram yazdım. Hangi alan benim kalemime daha çok uyuyor, hangisi duyguma uyuyor öncelikle bunu bularak belirledim. Senarist olmak konusunda çok kararlıydım. Kesinlikle bu işten vazgeçme düşüncesine sahip değildim. Kendinize alanlar açmaya çalışın. Kendinizi bir ekibin içine dahil edin. Bazı yarışmalara katılım sağlayarak projelerinizi sunmanız size yardımcı olabilir. Aranızda senaryo ekipleri oluşturarak çalışmalar yapın. Her şeyi yazmayı deneyin. Kısa filmler çekerek yarışmalara katılın. Kısa film senaryoları yazın. Kaleminize veya senaryonuza güveniyorsanız, kalemini size yakın gördüğünüz güçlü kişilere ulaşın. Egolar bizim mesleğimizde çok ön plandadır. Eğer egonuz yok ise gerçekten senarist olamazsınız” diyerek düşüncelerini aktardı.

Etkinlik sonrası İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Bölümü Bölüm Başkanı Doç. Dr. Feride Zeynep Güder’ konuşmalarından dolayı senarist Eda Tezcan’a plaket takdim etti. Toplu fotoğraf çekimi ardından etkinlik sona erdi.


 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)