Tarhan'dan Polislere 'Güzel İnsan Modeli' Konferansı

Rektör Prof. Dr Nevzat Tarhan Erzurum Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencileriyle bir araya geldi. Onlara "Güzel İnsan Modeli" başlıklı bir sunum yapan Tarhan, stresle mücadele ve sabrın önemine dikkat çekti.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan bu kez de Erzurum Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencileriyle bir araya geldi.

Tarhan'dan Polislere 'Güzel İnsan Modeli' Konferansı

Polis adaylarının yoğun ilgi gösterdiği konferansta Tarhan, polis adaylarına “ Güzel İnsan Modeli” ni anlattı.

Okulda dereceye giren polis memurlarının da ödüllendirildiği programda Rektör Tarhan stres ve sabır konusuna vurgu yaptı. Hayat deneyleri ve darbelerinin kimini olgunlaştırıp kimini imha ettiğine dikkat çeken Tarhan, hemen herkesin bu iki yoldan birini seçmek zorunda kaldığını söyledi. Seçimle ya olgunlaşacak ya da yıkılacağız diyen Tarhan, kişilik yapısının burada çok önemli bir rol oynadığını kaydetti.

Tarhan'dan Polislere 'Güzel İnsan Modeli' Konferansı 2

Stresli vücudun psikolojik cevabının koku, endişe, gerilim, kaçınma davranışı şeklinde olduğunu ifade eden Tarhan, vücudun fizyolojik cevabının ise; çarpıntı, kızarma-sararma, terleme-soğuma ve nefes sıkışması gibi belirtilerle seyrettiğini dile getirdi.

Meslek grubu olarak polislerde stresin dönem dönem yoğun yaşanabildiğini vurgulayan Tarhan, stresle mücadeleyi zorlaştıran kişilik özelliklerinin ise iyi tanınması gerektiğini söyledi.

Tarhan'dan Polislere 'Güzel İnsan Modeli' Konferansı 3

Tarhan, düşmanca duyguları ağır basan, aşırı duyarlı, ben merkezci, katı, endişeli, kötümser, içine kapanık, alıngan, huzursuz, kolay kışkırtılan, tepkisel, saldırgan, değişen, aceleci, sabırsız, telaşlı, hırslı, doyumsuz, mükemmeliyetçi, hızlı araba kullanma, sorumluluk duygusu fazla veya vurdumduymaz kişilik özelliklerinin stresle mücadeleyi de zorlaştırdığını ifade etti.

Rektör Tarhan, insani değerler konusuna ilişkin de bilgiler verdi.