Deneyimli gazeteciler Üsküdar Üniversitesi’nde

Çınar Oskay: “Haberin gerçek ve anlatmaya değer olması gerekir”
 
Deneyimli gazeteciler Üsküdar Üniversitesi’ndeÜsküdar Üniversitesi’nde düzenlenen söyleşide konuşan Hürriyet Gazetesi Ek Yayınlar Sorumlusu Çınar Oskay, “Haber gerçek ve anlatmaya değer olmalı” dedi. 
Hürriyet Foto Muhabiri Sebati Karakurt ise savaş gazeteciliğinde heyecan ve rekabetin kalmadığını söyledi.

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü tarafından düzenlenen “Gazetecilik Üzerine Konuşuyoruz” başlıklı söyleşi Merkez Kampüs Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Bölüm Başkanı Prof. Dr. Süleyman İrvan’ın moderatörlüğünü yaptığı söyleşide Hürriyet gazetesinden Çınar Oskay ile foto muhabiri Sebati Karakurt, gazetecilik ve savaş fotoğrafçılığı konusunda deneyimlerini paylaştılar.

Söyleşinin açılış konuşmasını yapan İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazife Güngör, Fakülte tarafından düzenlenen etkinliklere çok önem verdiklerini ve öğrencilerin kendilerini birer entelektüel olarak yetiştirmelerinde bu toplantıların büyük yararı olduğunu söyledi.


Deneyimli gazeteciler Üsküdar Üniversitesi’nde 2Haber şaşırtan şeydir”

Söyleşinin başlangıcında neden gazetecilik mesleğini seçtiği şeklindeki soruyu cevaplayan Çınar Oskay, “Hayatı olumlu yönde etkileyeceğimizi düşünerek başladık. Hayalleri mümkün olduğu kadar fazla insana aktarmak, etkide bulunmak için başladık” dedi. Haberi, insanları şaşırtan şey olarak tanımlayan Oskay, “Birinin anlatmaya değer bulduğu şeydir haber. Tabii ki gerçek olması gerekiyor.

Gazeteci, sıradan bir olaydan başkalarının göremediği şeyi çıkartabilen kişidir” dedi. Konuşmasında Türkiye’deki gazetecilikle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Çınar Oskay, gazeteciliği sınırlandırması gereken tek şeyin etik değerler olduğunu, düşünce ve basın özgürlüğüyle ilgili sınırlamaların olmaması gerektiğini ifade etti.

 “Gazeteci kamu yararını gözetir. Kamu yararı adına yönetenleri denetler. İfade ve basın özgürlüğü bunun için vardır” diyen Oskay, Türkiye’de bu konuda sıkıntılar olduğunu, iktidarların kendilerini eleştiren bir medya istemediğini söyledi.


Deneyimli gazeteciler Üsküdar Üniversitesi’nde 3“Eskiden rekabet ve heyecan vardı”  
Söyleşide savaş muhabirliğiyle ilgili deneyimlerini aktaran foto muhabiri Sebati Karakurt,  eskiden savaş ve çatışmaları takip eden daha çok gazete ve gazeteci olduğunu, o dönemlerde rekabetten dolayı daha fazla heyecan yaşadıklarını aktardı. “Bugün artık o heyecan yok.

Biz tek başımıza gidiyoruz. Haberi yapıp dönüyoruz” diyen Karakurt, DAEŞ’le birlikte savaş muhabirliğinin öldüğünü şu sözlerle ifade etti: “Artık DAEŞ kendi haberini kendisi yapıyor. Eskiden kendi yaptıklarını göstermek için gazetecileri çağırırlardı.” Konuşmasında öğrencilere gazetecilik merakıyla ilgili tavsiyelerde bulunan Sebati Karakurt, “Mahallelerde, etrafta olan bitenleri merakla takip eden teyzeler gibi olmalısınız. Onlar çok iyi gazeteciler” dedi.


Öğrencilerin sorularını yanıtladılarDeneyimli gazeteciler Üsküdar Üniversitesi’nde 4
Öğrencilerin gazetecilik mesleğiyle ilgili sorularını da cevaplayan Çınar Oskay ve Sebati Karakurt, kendilerini çok iyi yetiştirmiş bir öğrenci grubuyla karşılaşmaktan mutlu olduklarını dile getirdiler.
Çok sayıda öğrencinin ve öğretim üyesinin dinlediği söyleşinin ardından konuklar Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ı makamında ziyaret ettiler.
 

Deneyimli gazeteciler Üsküdar Üniversitesi’nde 5
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)