Sağlık Hizmetlerinde İnsani İlişki Odaklı Yaklaşım

Sağlık Hizmetlerinde İnsani İlişki Odaklı Yaklaşım

Psikiyatrist Oğuz Omay, Üsküdar Üniversitesinde düzenlenen ‘Sağlık Hizmetlerinde İnsani İlişki Odaklı Yaklaşım’ Konferansının konuğu oldu. Konferansa çok sayıda akademisyen ve sağlık bölümlerinden öğrenciler katıldı. 

Üsküdar Üniversitesi Çarşı ve Merkez Yerleşkelerinde düzenlenen, kişilerarası odağı sağlamak, çalışanları verimli kılmak ve sağlık bölümlerinde öğrenim görenleri meslek hayatına pozitif olarak hazırlamak amacıyla gerçekleşen programa ilgi çok yoğun oldu.

Hastanın tedavi sürecinde sağlık çalışanın a büyük görev düşüyor

Hastaların yalnızlık, kopukluk, terk edilmişlik hissiyatına kapıldığı anlarda sağlık çalışanına büyük bir vazife düştüğünü vurgulayan Psikiyatrist Oğuz Omay, sıcak yakınlaşma anları başlığı altında bu gibi durumlarla baş edebilmenin formüllerini öğrenciler ile paylaştı. Omay, bu noktada hastaya anlaşıldığını ve yardıma değer görüldüğünü hissettirmenin son derece önemli olduğunu vurguladı.

Oğuz Omay, hasta ile kurulan ilişkide; hastanın kim olduğunu bilmenin, hasta ile ilgili bilgilerin sağlık çalışanı açısından önemli olduğunu düşündürmenin, hastaya karşı duyarsız bir davranışın olumsuz sonuçlar doğurabileceğinin, hastaya kimlerin destek verdiğini bilmenin ve hastaya destek olanlara destek olmanın son derece önemli, kritik noktalar olduğunu belirtti.

Konuşmasının sonunda, içimizdeki hüneri canlı tutmak ve yeşertmek, hüner üzerine konuşmayıp hüneri göstermek gerek diyerek öğrencilere tavsiyede bulunan Omay, konuşmasının ardından öğrencileri ufak bir sınava tabi tuttu.

Oğuz Omay Kimdir?

Tıp eğitimini Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Oğuz Omay, psikiyatri uzmanlık eğitimini ise Fransa Lyon'da, Claude Bernard Üniversitesi'nde aldı. Otuz yıldır Fransa'da yaşayan Omay, Güney Fransa'da, La Teppe Tıp Merkezi'nde kendi kurduğu Perinatal Psikiyatri Servisinin şefi olarak görev yapıyor.
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)