Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Kitap okumak bir kültürdür”


Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Kitap okumak bir kültürdür”

Antalya Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi 1. Kitap Fuarı açılışına katılan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan “Duyguların Psikolojisi” başlığında kitapseverlere konferans verdi. Kitaplara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tarhan “Kitap okumak bir kültürdür” dedi.Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) 1. Kitap Fuarı görkemli bir açılışla Alanya Kültür Merkezi’nde başladı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Kitap okumak bir kültürdür” 2

“Okuyan Bir Toplum, Okuyan Bir Üniversite… Sen De Oku” sloganıyla başlayan ve her yıl Alanya’nın sosyo-kültürel yapısına katkı sağlayarak devam edecek olan ALKÜ 1. Kitap Fuarı ve İmza Günleri Etkinlikleri’nde 30 yazar ve yayınevi stant açarken, dört gün sürecek olan fuarda 50 binin üzerinde kitap sergilenecek.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Kitap okumak bir kültürdür” 3“Tarhan salondakileri büyüledi”

Protokol konuşmalarının ardından kurdele kesimiyle açılışı yapılan ALKÜ 1. Kitap Fuarı’nın açılış konferansını Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan yaptı. “Duyguların Psikolojisi” konu başladığında sunumunu salonda bulunan konuklara gerçekleştiren Tarhan sözlerine “Aslında kitap okumak bir kültürdür” diyerek başladı.

Tarhan sözlerinin devamında, “Kitap okumanın faydaları hakkında onlarca saat konuşulması insanlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmaz. Kitap okumak bir kültürdür. Sizler çocuklarınıza kitap okuyarak örnek olacaksınız. Çocuk kitapla büyüyecek.” Diye konuştu. Ardından “Duyguların Psikolojisi” konu başlığıyla sunumunu gerçekleştirdi.

Sunumunda insan psikolojisinden mutluluk bilimine, Duchenne gülümsemesinden kadın erkek arasındaki beyinsel işleyiş farklılıklarına, depresyondan aşkın kimyasına kadar çeşitli konularda salondakilere bilimsel bilgiler verdi. Bağımlılık konusunda da bilgiler veren Tarhan, İnternet bağımlılığında diğer madde bağımlılıklarıyla eş değer olduğunu vurguladı.

Tarhan sonrasında Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tıp Fakültesini de ziyaret etti. Tarhan, “Örnek alt yapısıyla ile Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tıp Fakültesinin büyük bir çıkış yapmıştır” dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Kitap okumak bir kültürdür” 4
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)