İsmail Hakkı Polat: “Yeni medya hem tehdit hem fırsat”

İsmail Hakkı Polat: “Yeni medya hem tehdit hem fırsat”

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya Kulübü’nün düzenlediği konferansta konuşan Yeni Medya Uzmanı ve Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat, yeni medyanın hem tehdit hem de fırsat içerdiğini, önemli olanın tehditleri azaltıp fırsatları çoğaltmak olduğunu söyledi.

Konuşmasına yeni medya nedir sorusuyla başlayan Polat; herkesin, her kurumun yeni medyayı anlamaya ve kavramlaştırmaya çalıştığını, dijital medya, siber medya, sosyal medya, interaktif medya gibi tanımlamalar kullandıklarını ancak bu kavramların hiçbirinin yeni medyayı tam olarak anlatmadığını belirtti.

Yeni Medya’nın başlangıcı Berlin Duvarı’nın yıkılmasıdır diyen İsmail Hakkı Polat; "Berlin Duvarı’nın yıkılması tüm dünyada yankılandı. Bu hızlıca yayılmaya başladı, yenilikler arttı ama herkes küreselleşme beklerken yerelleşme oldu. Yerel medyacılık yaygınlaştı, o yaygınlaşınca haberler dünyaya yayılmaya başlandı. İnternet ağı 90’lı yıllardan itibaren küreselleşmeye başladı. 2005 yılında “Web 2.0” çıkınca internet medya haline geldi.” dedi.

Yeni medya konusundaki literatürde iki temel yaklaşımın olduğunu; evrimci yaklaşımın yeni medyayı eskinin dijitalleşmesi olarak kavradığını, yakınsama yaklaşımının ise medya, teknoloji ve ağ arasındaki etkileşime odaklandığının altını çizen İsmail Hakkı Polat, yeni medyanın temel özelliklerini şöyle sıraladı; dijitalleştirme, siberleştirme ve sosyalleştirme.
 
Üsküdar Üniversitesi Merkez Yerleşkesi Kuleli Salonunda gerçekleştirilen konferans, Yeni Medya ve Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Süleyman İrvan’ın konuşmacı İsmail Hakkı Polat’a teşekkür plaketi vermesiyle sona erdi.

İsmail Hakkı Polat: “Yeni medya hem tehdit hem fırsat” 2
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)