Yeraltı Edebiyatçısı Aytaç Ars fütursuz edebiyatçıların konuğu oldu


Yeraltı Edebiyatçısı Aytaç Ars fütursuz edebiyatçıların konuğu oldu

Üsküdar Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Direktörlüğü ile Fütursuz Edebiyat Kulübü'nün düzenlediği Türkçe Dublaj Edebiyatı isimli söyleşinin konuğu yazar Aytaç Ars'tı. Kendini Yeni Yeraltı Edebiyatı'nın isim babası olarak tanımlayan Ars, mevcut yeraltı edebiyatının günümüzde postmodernizmden etkilenerek bir anlamsızlık içinde sürüklendiğini savundu.

Edebiyatın, Amerikan temelli film ve edebiyattan etkilenerek adeta film dublajı gibi yapılmaya başlandığını söyleyen Aytaç Örs, Amerikan menşeili bir edebiyat yapmaktansa kendi kültürünü dile getirebileceği bir yeraltı edebiyatını yapma vaktinin geldiğini düşündüğü için bir öze varış hikâyesi olarak ‘Yeni Yeraltı Edebiyatı Akımı'nı başlattığını dile getirdi.

İlginç örneklerle Doğu ve Batı edebiyatının karşılaştırmalarını da yapan Aytaç Ars, 1058 doğumlu İmam Gazzali’nin yazmış olduğu Kimya-i Saadet isimli kitap ile 1996 yılında yazılan Fight Club (Dövüş Kulübü) adlı kitabın benzer yönlerini ele alarak, Batı’nın 1996 yılında yaptığı "Tükettikçe Tükenirsin!" çağrısını, Gazali’nin yüzlerce yıl önce yaptığını vurguladı ve buna bağlı olarak bir öze varış gerçekleştirmek gerektiğini savundu.

Söyleşinin sonunda Fütursuz Edebiyat Kulübü üyeleri katılımından dolayı Aytaç Ars'a kitap hediye etti.

05.04.2017 08:53

 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş: