Evsiz Olmak Kader Değildir

Evsiz Olmak Kader Değildir

Üsküdar Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Direktörlüğü ile Parça Mutluluk Kulübü'nün birlikte organize ettiği Evsiz Olmak Kader Değildir etkinliğinin konuşmacıları; Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Canan, Erdemliler Dayanışması Derneği ErDayDer Başkanı Erkan Alaca ve Sosyolog Şule Çolakel'di. Merkez Yerleşke Kuleli Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğin ana konu başlığı; evsiz, sokakta kalan, kimsesiz insanların durumu ve bu sorunu çözümüydü.

Etkinlikte ilk sözü alan Sosyolog Şule Çolakel, evsizliğin temel sebeplerinin yoksulluk, göç, terör ve savaş olduğunu söyledi. Evsizler ile ilgili tek yapılanın sadece televizyondan izleyip “Allah yardım etsin” demekten ibaret olduğunu vurgulayan Çolakel, evsizlere yardım etmenin onları rehabilite etmekle başlayacağını daha sonra diğer sorunların çözümü için çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti.

Beynin temel gıdası, sevgi ve ilgi

Prof. Dr. Sinan Canan da evsizlerle ilgili sorunların bebeklik çağında başladığını, bebeklik ya da çocukluk döneminde yeteri kadar sevgi, ilgi görmemiş insanların zihninde normalden farklı tepkiler olduğunu, bu durumun ilerleyen yaşlarda daha belirgin sorunlara neden olduğunu söyledi.

İnsan aklını iki ucu keskin kılıca benzeten Canan; “İyilik yaptıkça dopamin salgılıyoruz ancak sürekli iyilik yaptığımızda bu salgı azalıyor ve bu yüzden kanıksıyoruz. Kanıksamak da bizi hiç hayal etmeyeceğimiz yerlere götürüyor.” dedi.

Topluma; sevgiyi, şefkati, merhameti, yardımlaşma bilincini yaymayı ilke edinen Erdemliler Dayanışması Derneği Başkanı Erkan Alaca da, bu hizmete ilk olarak geceleri çorba dağıtarak başladığını sonrasında dernek halini aldıklarını ve artık sadece çorba dağıtmakla kalmadıklarını aynı zamanda evsizlere kalacak, temizlenecek yerler temin ettiklerini söyledi.

Etkinliğin sonunda Prof. Dr. Sinan Canan tarafından Erkan Alaca’ya bir teşekkür plaketi takdim edildi.

Evsiz Olmak Kader Değildir 2
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)