Çanakkale, İstiklal Marşı ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy konuşuldu…

Çanakkale, İstiklal Marşı ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy konuşuldu…Üsküdar Üniversitesi düzenlediği iki farklı programda 102. Yıl dönümünde Çanakkale Savaşını, kabulünün 96. Yıl dönümünde İstiklal Marşımızı ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy konuştu. Atatürkçü Düşünce Kulübünün düzenlediği etkinliğe konuşmacı olarak Üsküdar Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Öztek katıldı.

Üsküdar Üniversitesi önemli iki programa ev sahipliği yaptı.

Sağlık Kültür ve Spor Direktörlüğü ile Atatürkçü Düşünce Kulübünün düzenlediği etkinliklerin ilki Çarşı Yerleşke Emir Nebi Konferans Salonunda yapıldı. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği programda Çanakkale Savaşı konuşuldu. Üsküdar Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Öztek uzun yılların araştırma sonuçlarını, savaşın detaylarını aktardı.Çanakkale, İstiklal Marşı ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy konuşuldu… 2

Çanakkale her alanda mücadele verilen ilk savaş

 “Bu savaş her alanda mücadele verilen ilk savaştır; karada, havada, denizde hatta deniz altında…” diyen Öztek, “bu kadar imkânsızlık içerisinde ki mücadelenin tanığı olarak havada çarpışan mermileri bile gösterebiliriz” diyerek savaşın önemine dikkat çekti.Diğer etkinlik ise Merkez Yerleşke Nermin Tarhan Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programının konuşmacısı yine Prof. Dr. İbrahim Öztek idi. İlk olarak Milli Şairimizi Mehmet Akif Ersoy'un çocukluğu, eğitim hayatı ile ilgili bilgiler aktaran Öztek, Ersoy’un çocuk yaşta babasız kalıp, zor şartlarda büyüdüğünü söyledi. Öğrencilerin ilgi ile dinlediği programda Öztek, İstiklal Marşı'nın yazıldığı süreci de ayrıntıları paylaştı.

Üsküdar Üniversitesi öğrencilerinin Akif'in bazı şiirlerini seslendirmesiyle program sona erdi.


 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)