Facebook Pixel Code
T.C. Üsküdar Üniversitesi Logo
Üsküdar ÜniversitesiKapat

Emekli Albay Sadık Güray Balatekin: "28 Şubat bir bayrak değişimidir"


Emekli Albay Sadık Güray Balatekin:

Postkolonyal Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi PAMER'in organize ettiği Tea Talks'un bu haftaki konuğu Emekli Albay Sadık Güray Balatekin'ti. Balatekin, "Uluslararası Boyutuyla 28 Şubat: Öncesi ve Sonrası" başlıklı bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi. Aynı zamanda bir sosyal araştırma uzmanı olan Sadık Güray Balatekin, Lozan Anlaşması'ndan bugüne kadar olan süreci de ele alarak 28 Şubat'ta yaşananları değerlendirdi.

28 Şubat bir bayrak değişimidir diyen Emekli Albay Sadık Güray Balatekin, orduda görevde olduğunu dönemde yaşadığı sıkıntıları katılımcılar paylaştı.

Balatekin; "Eşim kapalı olduğu için askeri lojman ve sosyal tesislerde hep sorunlar yaşadık. Daha sonra 20 yıllık görev hayatımın ardından disiplinsizlik sebebiyle görevden alındım ama bunun asıl sebebi eşimin kapalı olması ve benim de namaz kılıyor olmamdı. Yaşadığımız sorunlar ve en son görevden alınmam eşimi çok üzdü ve yaşadığı üzüntü ve kahır sebebiyle kendisini kaybettik." dedi.

22 Şubat 2017'de alınan kararla Türkiye'de Milli Savunma Bakanlığı'nın düzenlemesi ile kadın subay ve astsubaylar için uygulanan başörtüsü yasağı kaldırıldı diyen Emekli Albay Sadık Güray Balatekin, bu kararla 28 Şubat algısı fiilen bitmiş olsa da düşünce yapısı olarak hala bitmedi, dedi.

Söyleşinin sonunda PAMER Müdürü Doç. Dr. Merve Kavakçı, Emekli Kıdemli Albay Sadık Güray Balatekin’e katılımından dolayı bir teşekkür belgesi takdim etti.

Emekli Albay Sadık Güray Balatekin:
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)