Bilişim sektöründe kariyer Üsküdar’da ele alındı

Bilişim sektöründe kariyer Üsküdar’da ele alındı

Üsküdar Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Direktörlüğü ile Bilişim Kulübü'nün birlikte düzenlediği Bilişim Alanında Kariyer ve Veri Bilimi Konferansı'nın konukları, Doç. Dr. Şadi Evren Şeker ve Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serhat Özekes'di. Merkez Yerleşke Nermin Tarhan Konferans Salonu'nunda düzenlenen etkinliğe, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin ilgisi büyük oldu. 

İki oturum olarak organize edilen konferansın ilk bölümünde, Doç. Dr. Şadi Evren Şeker; Bilişim Sektöründe Kariyer Semineri isimli bir sunum yaptı. Bilişim sektörüne adım atmak için hazırlık yapan ve kariyer planlaması üzerinde çalışan öğrencilere sektörel tavsiyeler veren Küçük, mesleki tecrübelerini de paylaştı.

Şeker; "Şu an bilişim, yazılım ve bilgisayar mühendisliği gibi bölümlerde okuyan öğrencilere ilk önerim, mümkün olan en kısa süre içerisinde sektöre adım atmaları ve üniversitede okurken, çalışmaları olacaktır. Çünkü bilişim sektörü çok hızlı bir şekilde gelişiyor ve değişiyor. En kısa sürede sektöre girip, yenilikleri ve gelişmeleri yakından takip etmek çok doğru olacaktır. Fakülte bittiğinde, iş aramak ve sektörel bilgiden uzak olmak dezavantaj olabilir. Mesleki bilgi, farklı yazılım dilleri konusunda kendinizi geliştirin, sadece belli konular üzerinde kalmayın. CV'nize eğitim durumunuz ve kariyerinizin yanında daha önce çalıştığınız ve bitirdiğiniz projeleri de yazın." dedi.

Konferansın soru-cevap bölümünde öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Doç. Dr. Şadi Evren şeker, yurtdışında kariyer yapmakla ilgili merak edilen konulara da açıklık getirdi. Farklı ülkelerde iyi kariyere sahip olmanın, o ülkede lisans yada yüksek lisans eğitimi almaya bağlı olduğunu vurgulayan Şeker, eğer yaşamak istediğiniz ülkelerin okullarında okuyup, o ülkenin kültürünü ve yaşam tarzını da öğrenirseniz, iş ve yaşam konusunda daha başarılı olabilirsiniz, dedi.

Konferansın ikinci oturumunda, Doç. Dr. Şadi Evren Şeker'le beraber bir sunum yapan Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç.Dr. Serhat Özekes de Data Mining (Veri Madenciliği) ve Big Data (Büyük Veri) kavramları üzerine bir değerlendirmelerde bulundu.

Veri madenciliği, bilgi çıkarımı, veritabanlarında bilgi keşfi ve büyük veri hakkında öğrencilere bilgi veren Özekes; öğrenciler meslek seçimi, akademisyenlik, bilişim alanında kariyer konularında tavsiyelerde bulundu.

Konferansın sonunda, Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç.Dr. Serhat Özekes, Doç. Dr. Şadi Evren Şeker'e katılımından dolayı bir teşekkür belgesi takdim etti.

Bilişim sektöründe kariyer Üsküdar’da ele alındı 2

14.03.2017 08:32

 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş: