Nevzat Tarhan'dan Öğrencilere Tavsiyeler

Meslek seçmeden önce duygulara yatırım yapmak gerekiyor. Üsküdar Üniversitesi, 10-11 Kasım tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen Educaturk Yüksek Öğretim Günlerinde Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan öğrencilere üniversite tercihleri konusunda tavsiyelerde bulundu.

Nevzat Tarhan'dan Öğrencilere Tavsiyeler

Educaturk tarafından her yıl düzenlenen, Yüksek Öğretim Günleri'nin İstanbul buluşması Üsküdar Üniversitesi'nin de katılımıyla 10 – 11 Aralık tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirildi.

Üniversite adayı öğrenciler için 2 gün süren etkinlikler çerçevesinde Üsküdar Üniversitesi standında, "Davranış Bilimleri ve Sağlığı" alanındaki bölümler, eğitim fırsatları, mesleki olanaklar ziyaretçi öğrencilere ve katılımcıları bir bir anlatıldı.

Nevzat Tarhan'dan Öğrencilere Tavsiyeler 2

"Tercih etmek özgürlüktür. Tercih yapılırken kişi kendini başkası ile kıyaslamamalıdır"

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın katılımıyla 11 Aralık Salı günü düzenlenen "Meslek seçiminde Duyguların Yeri " konulu seminerde Prof. Dr. Tarhan, öğrencilerle bir araya gelerek, tercih döneminde duyguların nasıl yönetileceği konusunda öğrencilere bilgiler verdi. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, "Bu meslek benim için uygun, geçerli ve doğru bir meslek midir?" sorusuna cevap aramaları için üniversite adaylarına tavsiyelerde bulundu. Tarhan duygular ve tercihlerin önemine değindiği konuşmasında; "İnsan hayatında tercih etmek çok önemlidir. İnsan doğası gereği tercihlerini duyguları ile yapar. Ancak bir taraftan da duygular hep ihmal edilir.

Nevzat Tarhan'dan Öğrencilere Tavsiyeler 3

Duygulara yatırım yapılması çok önemlidir. Duygular da ekonomik değerler gibi yatırım ister, ne kadar yatırım yapılırsa o kadar karşılığını görürüz. Meslek seçimi de bu anlamda çok önemlidir. İnsan heyecan duyduğu işte başarılı olur. Kişi meslek seçimi yaparken mutlaka kendine bir sistem piramidi oluşturmalıdır. Bu piramitte meslek ile ilgili karar verirken 'bu alanı seviyor muyum, bu konuda bilgi seviyem ne kadar' gibi sorulara yanıt aramalıdır. Daha önemlisi bazen karar verirken gözden kaçan alanlar olabilir, bunun için de mutlaka bir başka kişiden de görüş alması, doğru karar vermesi için çok önemlidir. Tercih etmek özgürlüktür. Ancak tercihler yapılırken kişi kendini başkası ile kıyaslamamalıdır. Kendine bir hedef koymalı, bu hedef doğrultusunda ilerlemeli ve kendini bu yönde motive etmelidir" dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği sempozyumun ardından, Üsküdar Üniversitesi standında gençlere yönelik hazırlanan "Genç Arkadaşım" isimli kitabını imzaladı.