Facebook Pixel Code

Üsküdar Üniversitesi

Kapat

Doç.Dr. Feride Zeynep GÜDER

İF / Medya ve İletişim Bölümü - Bölüm Başkanı

feridezeynep.guderuskudar.edu.tr

(0216) 400 2222

Özgeçmiş

Feride Zeynep Güder 1969 yılında Antakya’da doğdu.  İlk ve orta öğrenimini Hatay’da tamamladıktan sonra 1994 yılında Atatürk Üniversitesi İngiliz Dili ve Eğitimi bölümünden mezun oldu. Erzincan, Erzurum, Ankara ve İstanbul’da öğretmen olarak çalıştıktan sonra 1997 yılında Edirne Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesinde İngilizce Okutmanı olarak çalıştı. Daha sonra 1998 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi Yabancı Diller Bölümünde çalışmaya başladı ve koordinatörlük, Bölüm Başkan Yardımcılığı gibi çeşitli idari görevlerde bulundu. 

2004 yılında Eleştirel Düşünce ve Eleştirel Okuma ile ilgili tezi ile mezun olduğu İngiliz Dili ve Edebiyatı Yüksek lisans programından sonra sosyal bilimlerdeki dil medya ve iletişim ile ilgili disiplinler arası alanlara odaklandı. 2006 yılında Foucault üzerine olan bir kitabı çevirdi ve böylelikle akademik çalışmalarına medya çalışmalarını da ekledi. 

2012 yılında İstanbul Üniversitesi, Gazetecilik bölümünden doktorasını tamamladı. Siyasal İletişimde Politik Mizah: Semih Balcıoğlu’nun Güle Güle İstanbul karikatürlerinin analizi başlıklı doktora tezi ile akademik çalışmalarını siyasal iletişim, mizah ve mekân çalışmalarına yoğunlaştırdı. 

Feride Zeynep Güder’in ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış medya ve iletişim çalışmaları üzerine makaleleri bulunmaktadır. 2014 yılında iş yerinde mobbing ile ilgili bir çalışma yapmış ve “Perception and Awareness of Mobbing and Gelotophobia” başlıklı bir makalesi yayınlanmıştır. 2015 yılında bir grup çalışması olarak İstanbul Darülaceze ve Hatay huzur evlerinde kalan yaşlıların iletişim araçlarını kullanmaları ve yalnızlıkları ile ilgili farkındalıkları üzerine küçük ölçekli bir araştırma yapmış ve “Elderly People's Choice of Media and their Perceived State of Loneliness” başlıklı makalesi yayınlanmıştır. 2016 yılında dijital düzetlme araçlarının eğitime katkısı ile ilgili bir vaka çalışması yapmış ve “The Use of Digital Editing Tools for the Improvement of Linguistic Productivity.” başlıklı makalesi yayınlanmıştır. 

Feride Zeynep Güder uluslararası çeşitli konferanslara katılıp bildiriler sunmuştur. Bu bildirilerin başlığı şu şekildedir. “Immigration, Identity and Space”, “Ethos, Pathos and Logos: The Hidden Discourse of Social Media”, “A Comparative Study on the Transformation of Istanbul Memes in the Millennium”, “A Case Study on the Common Attitudes and Perceptions on the State of Facebooklessness” ve “From Alternative and Critical Media Theories to Social Media Practices.”

2013 yılında ABD’de bulunan St. Cloud University, Minnesota, tarafından 11. si düzenlenen Uluslararası İletişim Sempozyumunda (CİM) En İyi Sunum ödülünü almıştır. 
Gözetleyen Bakış (Kriter 2016) ve İkna Dili ve Medya (2016) başlıklı iki kitabı bulunmaktadır. 

Bu çalışmalara ek olarak tam zamanlı bir dil öğrencisi olarak İspanyolca ve İtalyanca ’ya çalışmaktadır. Ayrıca, fotoğrafa ilgisi dolayısı ile Galata Fotoğraf Akademisi tarafından düzenlenen fotoğraf belgesel projelerine katılmıştır. “Mahya: Gökyüzündeki Kelimeler” (2012) ve “Budha’yı öldürmek”(2010) bunlardan bazılarıdır. 

Feride Zeynep Güder, İstanbul Kültür Üniversitesi’nde 18 yıl çalıştıktan sonra, Eylül 2016 tarihinden itibaren, Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi, Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yardımcı doçent olarak çalışmaktadır.