Facebook Pixel Code
Üsküdar ÜniversitesiKapat

Prof.Dr. Ebulfez SÜLEYMANLI

İTBF / Sosyoloji - Bölüm Başkanı

ebulfez.suleymanliuskudar.edu.tr

(0216) 400 22 22

Özgeçmiş

1975 yılında Azerbaycan'ın Ucar ilçesinde doğmuş, ilk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladıktan sonra 1991 yılında Azerbaycan'dan ülkemize gelen ilk öğrenci grubunun içinde yer alarak İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nde lisans eğitimine başlamıştır.

1995 yılında lisans eğitimini tamamlamasının ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Sosyal Yapı-Sosyal Değişme Anabilim dalında yüksek lisans yapmıştır. Buradan mezun olduktan sonra aynı yıl (1998) İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nde doktora eğitimine başlayıp "Azerbaycan'ın Yakın Tarihinde Milli Kimlik Arayışlarının Sosyolojik İncelemesi' teziyle doktor unvanını almıştır.

2012 yılında yine Türkiye'de girmiş olduğu doçentlik sınavında başarılı olarak Sosyoloji alanında bu unvanını kazanmıştır.  2017 yılında profesör olmuştur. Uzun süre Azerbaycan'ın çeşitli üniversiteleri ve bilim merkezlerinde bilimsel faaliyetlerde bulunan Süleymanov, Üsküdar Üniversitesi Insan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nde öğretim üyesi olarak akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

Aynı zamanda Türk Dünyası Sosyologlar Birliği başkan yardımcılığı görevini yürüten Süleymanov, çoğunluğu saha çalışmalarına dayanan aile, kimlik, karma evlilikler, göç ve gençlik üzerine yurt içi ve yurt dışında yayınlanmış çok sayıda çalışmaları bulunmaktadır.