Üsküdar Üniversitesi 'Çocuklar için Adalet' projesinde
Üsküdar Üniversitesi ve Haydi Tut Elimi Derneği, Çocuklar için adalet Projesi kapsamında Kızılcahamamda gerçekleştirilen eğitim programına katıldı. 3 gün süren programda çocuklara daha iyi bir gelecek inşası için hazırlanan modüller tartışıldı.
Çocuklar İçin Adalet Projesi kapsamında Çocuk Koruma Hizmetlerinde Koordinasyon Eğitim Programı 22-24 Ekim tarihleri arasında Kızılcahamam'da düzenlendi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Türkiye Adalet Akademisi ve UNICEF'in teknik desteğiyle yürütülen program ile iller düzeyinde çocuk koruma hizmetlerinde koordinasyon stratejisinin geliştirilmesi amaçlanıyor.
İstanbul, Trabzon, Gaziantep, Eskişehir ve Erzurum illerinden Savcılar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı'nın İl Teşkilatı, Belediyeler ve STKların temsilcilerinden oluşan 80 kişilik ekibin yer aldığı toplantıya Üsküdar Üniversitesi ve Haydi Tut Elimi Dernekleri de tam destek veriyor. Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Abulfez Süleymanov ile Haydi Tut Elimi Derneği Genel Sekreteri Banu Güngenci de programa katıldı.
3 gün süren eğitim programı kapsamında Çocuk Koruma Alanı ve Koordinasyon, Kurumsal Motivasyon ve Takım Çalışması, Yeni Çocuk Koruma Modeli ve Strateji Belgesi, Koruyucu ve Destekleyici Tedbir Kararlarına İlişkin Mevzuat Korunma İhtiyacı olan Çocuklar için Risk Değerlendirme ve Vaka Yönetimi Çocuğa Karşı Şiddeti İzleme ve Önleme Göstergeleri modülleri ele alındı.
Eğitim programı; il düzeyinde çeşitli kuruluşların temsilcilerinin ve Koordinasyon Kurulu Sekreterliğinin taslak sirküler üzerinde görüşlerinin alınmasına ve konuya ilişkin detaylı tartışma yapılmasına olanak sağladı.