YÖS ÖĞRENCİLERİ VE İNGİLİZCE PROGRMLAR HK. DUYURU.

  • Anasayfa
  • YÖS ÖĞRENCİLERİ VE İNGİLİZCE PROGRMLAR HK. DUYURU.

A Short Guide for Üsküdar University Master of Science Students

  • General Requirements: You may enroll in a program with thesis or without thesis. In "with thesis" program, commonly, you will be required to take 7 or more courses in a minimum of two semesters and work for thesis which typically lasts about 2 semesters or more. The  "without thesis" program means you are rqeuired to take 10 or more courses in about 3 semesters and a project needs to be done in a minimum of one semester. Please check details of each program as it may vary.
  • Web-based Systems: There are 4 basic Web interfaces you should learn to use:
  • lms.uskudar.edu.tr: To attend on-line courses
  • stix.uskudar.edu.tr: To access course materials, to receive assignmenets, to send assignments, send/receive messages to/from the instructor of the course.
  • obs.uskudar.edu.tr: To learn your grades
  • fbe.uskudar.edu.tr: Science Institute main page for announcements, general information,
  • Course Requirements:  Courses are 14-week long and commonly, there is a midterm exam and a final exam, possibly homeworks and projects. Your average from a course should be 65% or higher to pass. If you fail  the course as you find out from obs.uskudar.edu.tr, there is a Re-sit Exam you can take which is one or two weeks after the finals. This exam substitutes the Final Exam.
  • Contact Information: For any general administration issues and information, your basic contact is hulya.dundar@uskudar.edu.tr at Science Institute “Çarşı Yerleşkesi”. For any academic related information, you should contact  your assigned supervisor. 
Üsküdar Üniversitesi Fen Bilimleri Yüksek Lisans Öğrencileri İçin Kısa Kılavuz

1. Genel Koşullar: Tezli veya tezsiz bir programa kayıt olabilirsiniz. "Tezli" programda, genellikle en az iki yarıyılda 7 veya daha fazla ders almanız ve genellikle yaklaşık 2 yarıyıl veya daha fazla süren tez için çalışmanız gerekecektir. "Tezsiz" program, yaklaşık 3 yarıyılda 10 veya daha fazla ders almanız gerektiği ve en az bir yarıyılda bir proje yapılması gerektiği anlamına gelir. Değişiklik gösterebileceğinden lütfen her programın ayrıntılarını kontrol edin.

2. Web Tabanlı Sistemler: Kullanmayı öğrenmeniz gereken 4 temel Web arayüzü vardır:
ben. lms.uskudar.edu.tr: On-line kurslara katılmak için
ii. stix.uskudar.edu.tr: Ders materyallerine ulaşmak, ödev almak, ödev göndermek, dersi veren öğretim elemanına mesaj göndermek / almak.
iii. obs.uskudar.edu.tr: Notlarınızı öğrenmek için
iv. fbe.uskudar.edu.tr: Fen Bilimleri Enstitüsü ana sayfası duyurular, genel bilgiler,

3. Kurs Koşulları: Kurslar 14 hafta sürmektedir ve genellikle bir ara sınav ve bir final sınavı, muhtemelen ödevler ve projeler vardır. Bir kurstaki ortalamanız, geçmek için% 65 veya daha yüksek olmalıdır. Obs.uskudar.edu.tr sitesinden öğrendiğiniz gibi dersten başarısız olursanız, finallerden bir veya iki hafta sonra girebileceğiniz bir Tekrar Sınavı vardır. Bu sınav, Final Sınavının yerini alır.

4. İletişim Bilgileri: Genel yönetim konuları ve bilgileri için temel irtibat kişiniz hulya.dundar@uskudar.edu.tr Fen Bilimleri Enstitüsü “Çarşı Yerleşkesi” dir. Akademik ile ilgili herhangi bir bilgi için, atanmış danışmanınızla iletişime geçmelisiniz.
Üniversitemizle ilgili “AKLINDA NE VARSA” bize sor!