Aday Üsküdar | Üniversitemizle ilgili tüm merak ettiklerin için uskudar.edu.tr/aday

İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölüm Hakkında

İNGİLİZCE MÜTERCİM VE TERCÜMANLIK BÖLÜMÜ

Öğretim Dili: İngilizce                       İngilizce Hazırlık: Zorunlu*       Puan Türü: Dil

Amacımız

Günümüzde farklı dillerin konuşulduğu ülkeler ve toplumlar arasında her alanda gittikçe artan bir ilişkiler ağı mevcuttur. Ekonomi, kültür, ticaret, teknoloji, politika ve diğer alanlarda iş birliğinin anahtar sözcükleri iletişim ve anlaşmadır. İngilizce ise günümüzde küreselleşen dünyamızın ortak dillerinden biri olması dolayısı ile bu iletişimin buluşma noktası haline gelmiştir. Bu nedenle hem yazılı hem sözlü çevirmenlere gereksinim ülkemizde de günden güne artmaktadır.

2021-2022 Akademik yılında eğitim öğretime başlayan İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Lisans Programının amacı İngilizce ve Türkçe dilleri arasında her düzeyde ve her alandaki metin ve söylemleri etkin şekilde çevirebilecek ve yorumlayabilecek donanım ve yeterlikte mütercim ve tercümanlar yetiştirmek; ulusal ve uluslararası düzeyde akademik çalışmalar yapmak ve akademi-sektör işbirliği yoluyla çeviribilim alanına katkıda bulunmaktır.

İlgilendiğimiz Konular

Öğrencilerimizin mesleki donanım ve yeterliği elde etmelerini sağlamak için alana yönelik teorik ve pratik bilgilerini geliştirmelerine, teknoloji ve iletişim alanında yeterlilik kazanmalarına ve kültürlerarası araştırmacı yönlerini güçlendirmelerine yönelik bir program tasarlanmıştır.


Öğrencilerin bu programdan tıp, hukuk, ekonomi, felsefe, sosyoloji, tarih ve edebiyat gibi farklı alanlarda İngilizce – Türkçe ve Türkçe – İngilizce işitsel,  görsel ve basılı metinlerden yazılı ve sözlü çeviri yapabilecek düzeyde mezun olmaları hedeflenmektedir. Bu nedenle programımızda üniversitenin farklı bölümlerinden seçmeli alan dersleri de yer alır. Bu şekilde öğrencilerin çeviri becerilerinin yanında çeviri yapacakları alanlarla ilgili bilgi ve terminoloji birikimlerini geliştirmeleri sağlanır. 

Ayrıca bölümümüz, öğrencilerine Arapça, İspanyolca, Rusça ve Çince dillerinden birini de seçmeli ders olarak öğretmeyi, böylece ikinci bir yabancı dilde uzmanlaşmalarının önünü açmayı, çift anadal, yandal ve Erasmus+  olanakları sunarak daha güçlü bir geleceğe hazırlamayı hedefler.

Pedagojik Formasyon Eğitimi  

İngilizce öğretmeni olmayı hedefleyen bölüm öğrencilerimiz 3. yarıyıldan itibaren isteğe bağlı olarak ve ücret ödemeden pedagojijk formasyon derslerini alabilirler.

Çalışma Alanları ve Kariyer Olanakları 

Mezunlarımız birçok bakanlık, elçilik, konsolosluk, eğitim kurumları ve bankalar gibi farklı kurumlarda çalışabilirler. Özel sektörde ise çeviri ofisleri, ithalat ve ihracat yapan şirketler, turizm firmaları; spor kulüpleri, yayınevleri ve medya kuruluşlarında çalışma olanağına sahiptirler.

Bölümümüz çeviri derslerinde Phrase Academic Edition  platformuna ücretsiz erişim hakkına sahiptir.

* İngilizce Hazırlık Programından muaf olmak isteyen öğrenciler İngilizce Yeterlilik Sınavına girebileceklerdir.

BölümPuan Türü2023 Kontenjan2022 ÖSYS Taban Puanı2022 ÖSYS Başarı Sırası
İNGİLİZCE MÜTERCİM VE TERCÜMANLIK (BURSLU)
Dil8429.65813
14462
İNGİLİZCE MÜTERCİM VE TERCÜMANLIK (%50 İNDİRİMLİ)
Dil
51346.22069
43707

Üniversitemizle ilgili “AKLINDA NE VARSA” bize sor!