Aday Üsküdar | Üniversitemizle ilgili tüm merak ettiklerin için uskudar.edu.tr/aday

İletişim Fakültesi Dekan’ın Mesajı


2023 yılı Nisan ayından itibaren dekanlığını üstlendiğim Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi, 2013-2014 eğitim yılında İletişim Bilimleri, Radyo-Televizyon ve Sinema ile Yeni Medya’dan oluşan üç bölümle eğitim vermeye başlamıştı. Aradan geçen 10 yıl gibi kısa bir süre içinde verdiği kaliteli eğitimle ve yaptığı akademik çalışmalarla iletişim fakülteleri arasında iyi bir yer edinmeyi başardı.

Bugün itibarıyla fakültede Çizgi Film ve Animasyon, Gazetecilik, Görsel İletişim Tasarımı, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Radyo-Televizyon ve Sinema, Reklamcılık, Yeni Medya ve İletişim olmak üzere 7 bölümde 1940 öğrencimiz bulunmakta. Bu bölümlere önümüzdeki eğitim yılında yeni bölümler de katmayı planlamaktayız.

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi olarak teori ve pratik dengesini gözeten bir eğitim vermeye çabalıyor ve her geçen yıl eğitim kalitemizi yükseltmeye çalışıyoruz. Verdiğimiz eğitimin kalitesini, İletişim Araştırmaları Derneği’nden (İLAD) aldığımız akreditasyonlarla da belgeliyoruz. Bugüne kadar Gazetecilik, Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık programlarımız İLAD tarafından akredite edildi. Halkla İlişkiler ve Tanıtım ile Radyo, Televizyon ve Sinema programlarımız da akreditasyon sürecine girmiş bulunuyor.

Akademik kadromuz da her yıl güçlenerek büyüyor. 2023 yılı Nisan ayı itibarıyla kadromuzda tam zamanlı 4 profesör, 14 doçent, 12 doktor öğretim üyesi ve 12 araştırma görevlisi bulunuyor. Kadromuza yeni katılacaklarla birlikte sayımız daha da büyüyecek. Ayrıca, sektörden çok sayıda profesyonel de yarı-zamanlı olarak eğitim kadromuz içinde ders vermeye devam ediyor.

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi olarak verdiğimiz eğitimin kalitesini öğrencilerimizin aldığı ödüllerle de kanıtlamış bulunuyoruz. Öğrencilerimiz; 29. Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması’nda bir ikincilik ve bir üçüncülük olmak üzere 2 ödül; 30. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması’nda bir birincilik, iki ikincilik ve bir üçüncülük olmak üzere 4 ödül; 31. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması’nda bir birincilik ve üç ikincilik olmak üzere 4 ödül; 32. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması’nda bir birincilik, dört ikincilik ve iki üçüncülük olmak üzere 7 ödül; TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması'ndan (2020 ve 2022) iki birincilik ve iki ikincilik olmak üzere 4 ödül kazandılar. Öğrencilerimiz bu yarışmalara her yıl daha çok sayıda eserle katılmayı sürdürüyor.

İletişim Fakültesi’nde öğrencilerimizi sektörlerin de beklentileri doğrultusunda bilgi, beceri ve yetkinliklerle donatarak mezun edebilmek için son teknolojiyle donatılmış televizyon stüdyosu, radyo stüdyosu, bilgisayar laboratuvarları, haber atölyesi, reklam atölyesi, tasarım atölyesi gibi uygulama ortamlarımız ve laboratuvarlarımız bulunmaktadır. Öğrenci uygulamaları için kurulmuş bulunan haberuskudar.com, en iyi öğrenci haber siteleri arasında yer almaktadır.

İletişim Fakültesi’nde verdiğimiz eğitimle öğrencilerimizin sağlam bir entelektüel birikime sahip olmalarını; analitik, sorgulayıcı ve eleştirel bir bakış açısı kazanmalarını hedefliyoruz. Çünkü sadece eleştirel bir bakış açısıyla sorgulayan bir iletişimci ülkesine faydalı bir yurttaş olabilir.

İletişim eğitimi elbette sadece üniversite yerleşkeleri içerisine sıkıştırılamaz. Biz, Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi olarak iletişim sektörleriyle iş birliği halinde bir eğitim vermeye özen gösteriyoruz. Öğrencilerimiz medya kuruluşlarında, sosyal medya sektörlerinde, reklam ajanslarında, halkla ilişkiler şirketlerinde, tasarım ve animasyon şirketlerinde hem zorunlu hem de isterlerse gönüllü stajlar yaparak deneyim kazanmakta ve geleceğe emin adımlarla yürümektedirler.

İletişim Fakültesi olarak uluslararası iş birliklerine ve Erasmus gibi değişim programlarına da çok önem veriyoruz. Hem akademisyenlerimizin hem de öğrencilerimizin değişim programlarına katılmalarını teşvik ediyoruz. Erasmus anlaşması yaptığımız uluslararası üniversitelerden öğrenci ve öğretim üyelerini de fakültemizde ağırlamayı sürdürüyoruz.

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi olarak birkaç yıldır yayımladığımız akademik dergimiz Etkileşim ile ve ayrıca 2023 yılında onuncusunu düzenleyeceğimiz Uluslararası İletişim Günleri isimli akademik konferansımız ile de gurur duyuyoruz. Dergimiz henüz beşinci yılında TR Dizin’e girerek alanda tercih edilen dergiler arasında yer almayı başarmıştır. Bildirili olarak gerçekleşen uluslararası konferansımız ise her yıl artan sayıda başvuru ile alanda marka haline gelmiştir.

Kısacası, Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi olarak işimizi en iyi şekilde yapmaya ve iyi iletişimciler yetiştirmeye odaklanmış durumdayız.

Prof. Dr. Nazife Güngör

Dekan

Üniversitemizle ilgili “AKLINDA NE VARSA” bize sor!