Aday Üsküdar | Üniversitemizle ilgili tüm merak ettiklerin için uskudar.edu.tr/aday

Gazetecilik Bölüm Hakkında

Gazetecilik Üsküdar’da okunur

Gazetecilik Bölümü Nedir?

Gazetecilik mesleği iletişim mesleklerinin en eskisi olmanın yanında, kendisine duyulan ihtiyaç hiç bitmeyecek olan mesleklerden birisidir aynı zamanda. Çünkü gazetecilik, özellikle demokratik toplumlarda yurttaşların doğru kararlar verebilmeleri için gerekli olan enformasyonu, haberi sağlayan bir meslektir.

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde gazetecilik eğitimi 2013-2014 eğitim yılından 2019-2020 eğitim yılına kadar Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü altında verildi. 2020-2021 eğitim yılından itibaren gazetecilik eğitimini yeni adımız olan Gazetecilik Bölümü altında veriyoruz. Bölüm adımızdaki değişikliğe karşın, müfredat yapımızda ve hedeflerimizde radikal bir değişiklik yapmadık. Geleneksel (basılı) gazetecilik yerine yeni medya ortamlarında internet gazeteciliğini önceleyen ve özellikle de internet mecralarında gazeteciliği hedefleyen gençlere yönelik bir bölüm olduğumuzu belirtmemiz gerekir.


Program öğretim amaçlarımız şu şekildedir:

-Gazetecilik ve iletişim mesleklerindeki dijital dönüşüme ayak uydurabilen,
-İnternet medyası için dijital içerik üretebilen ve yönetebilen; internet medyasının etkileşimci ve katılımcı özelliklerini kullanabilen,
-Dijital gazeteciliğin olanaklarını en etkin ve verimli biçimde kullanabilen,
-Yeni medya okuryazarlığı niteliklerine sahip,
-Gazetecilik etik değerlerine sahip,
-Gazeteciliğin toplumsal gelişmedeki olumlu rolünü kavrayan profesyonel gazeteciler ve iletişimciler yetiştirmektir.

Gazetecilik Bölümünde Alınan Dersler Nelerdir?

Gazetecilik Bölümü öğrencileri, tıpkı İletişim Fakültesi’nin diğer bölümlerindeki öğrenciler gibi ilk iki yıl programdaki bütün dersleri zorunlu olarak almaktadır. Ders programı, fakültenin diğer bölümleriyle paralellik göstermektedir. Üçüncü sınıftan itibaren alan uygulamalı eğitim ağırlık kazanmaktadır. Üçüncü ve dördüncü sınıfta öğrenciler ağırlıklı olarak seçmeli derslere yöneltilmektedir. Gazetecilik Bölümü öğrencilerine, kendi bölümleri dışında fakültenin diğer bölümlerinden de ilgi alanları, yetenekleri ve istekleri doğrultusunda ders seçme imkânı sunulmaktadır. Son sınıfta 2 dönemlik Mezuniyet Projesi dersinde öğrenciler ya tez yazmakta ya da haber sitesi/basılı gazete hazırlamaktadırlar. Gazetecilik öğrencileri ayrıca 20 iş günü zorunlu stajın yanında isterlerse bir de gönüllü staj olanağından yararlanmaktadırlar.

Gazetecilik Bölümü Mezunlarının Çalışma Alanları Nelerdir?

Gazetecilik Bölümü öğrencileri mezun olana kadar, başarılı bir öğrenci gazetesi olan Haber Üsküdar ile haberuskudar.com isimli haber sitesinde pratik yapmaktadırlar. Derslerin yanında uygulama açısından de kendilerini geliştiren Gazetecilik Bölümü mezunları, basılı gazete, radyo, televizyon, internet gazeteciliği gibi medya sektörünün tüm alanlarında muhabirlik, foto muhabirliği, editörlük; kamu ve özel sektörde kurumsal iletişim birimlerinde sosyal medya uzmanlığı ve içerik yöneticiliği yapabilmektedirler.

Bölüm

Puan Türü

2023 KONTENJAN

2022 ÖSYS Taban Puanı

2022 ÖSYS Başarı Sırası

GAZETECİLİK (BURSLU)

söz

5

365.58657

71750

GAZETECİLİK (%50 İNDİRİMLİ)

söz

34

251.09855

806401

Üniversitemizle ilgili “AKLINDA NE VARSA” bize sor!