Aday Üsküdar | Üniversitemizle ilgili tüm merak ettiklerin için uskudar.edu.tr/aday
360 sanal tur

Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Hakkında

Bölüm Tanıtım Sunumunu İçin TıklayınGörsel İletişim ve Tasarım Bölümü Nedir?

Dijital iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, multimedya iletişim ortam ve araçlarının hızla yaygınlaşan kullanım alanı, görsel tasarımı giderek çok daha önemli kılmaktadır. Sözlü ve yazılı iletişim kadar görsel iletişimin etkisi, gücü ve önemi de her geçen gün daha fazla öne çıkmaktadır. Görsel iletişimin öneminin gün geçtikçe artması ve gelecekte bu alanda yetişen donanımlı profesyonellere ihtiyaç duyulacak olması, iletişim eğitiminde görsel iletişim tasarımının önemi bir kez daha ortaya koymaktadır.
Görsel İletişim ve Tasarım Bölümünde Alınan Dersler Nelerdir?

Görsel İletişim ve Tasarım Bölümünde, İletişim Fakültesinin diğer bölümlerinde olduğu gibi eğitim öğretimin ilk iki yılı temel sosyal bilim formasyon derslerine ayrılmaktadır. Sonraki iki yılda ise uygulamalı eğitime ağırlık verilmektedir. Bölüm ders programı genelden özele, kuramsaldan uygulamaya, birbirini tamamlayıcı derslerden oluşmaktadır. Bölüm öğrencileri, ilk iki yıl süresince belli alan derslerinin dışındaki dersleri öteki bölüm öğrencileriyle ortak müfredat kapsamında almaktadır.

Görsel İletişim ve Tasarım Bölümünde Diğer Bölümlerden Ders Alınabiliyor

Üçüncü sınıftan (beşinci yarıyıl) itibaren öğrenciler görsel iletişim ve tasarım alanında uygulamalı derslere yönlendirilmektedir. Mezuniyet dönemine yaklaşıldıkça seçmeli derslerin programdaki ağırlığı artırılmaktadır. Buna göre öğrencilere, kendi alan dersleri dışında da özel ilgi alanlarına bağlı olarak fakültenin diğer bölümlerinden ders alabilme esnekliği tanınmaktadır.
Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü Mezunlarının Çalışma Alanları Nelerdir?

Görsel İletişim ve Tasarım Bölümünden mezun olan öğrenciler, medya sektörünün görsel iletişimle ilgili tüm alanlarında istihdam olanağı bulabilmektedir. Ayrıca kamu ve özel sektör kurumlarının kurumsal iletişim birimlerinde, reklam ve halkla ilişkiler kuruluşlarının görsel iletişim ve tasarım birimlerinde, internet medyasının da aralarında bulunduğu pek çok alanda istihdam edilebilmektedir.

Bölüm

Puan Türü

2023 KONTENJAN

2022 ÖSYS Taban Puanı

2022 ÖSYS Başarı Sırası

GÖRSEL İLETİŞİM TASARIMI (BURSLU)

söz

10

383.61772

40839

GÖRSEL İLETİŞİM TASARIMI (%50 İNDİRİMLİ)

söz

59

274.22297

566306

Üniversitemizle ilgili “AKLINDA NE VARSA” bize sor!