Aday Üsküdar | Üniversitemizle ilgili tüm merak ettiklerin için uskudar.edu.tr/aday
360 sanal tur

Endüstri Mühendisliği Bölümü Dersleri, Çalışma Alanları | ÜÜ

Endüstri Mühendisliği Bölümü (İngilizce)

Üsküdar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde yüksek kalite eğitim sunuyoruz.


Endüstri Mühendisliği Bölümü Nedir?

Endüstri Mühendisliği, insan, robot, makine, donanım, bilişim ve enerjiden oluşan bütünleşik sistemlerin tasarımı, iyileştirilmesi ve kurulması ile ilgilenmektedir. Bu sistemlerden elde edilen sonuçların öngörülmesi, belirlenmesi ve değerlendirilmesi için mühendislik analiz ve tasarım ilke ve yöntemlerinin yanı sıra matematiksel, fiziksel ve sosyal bilimlerde uzmanlaşmış bilgi ve yetenekten yararlanan mühendislik bilim dalıdır.


Çözüm Odaklı Uzmanlar Yetişiyor

Üsküdar Üniversitesi’nde, Endüstri Mühendisliği’nin temel prensiplerini uygulayarak kendi profesyonel alanlarındaki problemleri çözebilecek, üretim ve hizmet sistemlerinin çözümleme, tasarım, uygulama ve verimliliğinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayabilecek, bilimsel araştırmalar yaparak Endüstri Mühendisliği konusunda yeni bilgi üretimine katkıda bulunabilecek mezunlar yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Öğrenim Dili İngilizce

Eğitim süresi 8 yarıyıl olan Endüstri Mühendisliği Bölümünde hazırlık sınıfı zorunludur ve öğrenim dili %100 İngilizcedir. Program tamamlandıktan sonra lisansüstü eğitime devam edilebilmektedir.

Endüstri Mühendisliği Bölümünde Alınan Dersler Nelerdir?

Mühendislik temel derslerinin yanı sıra Endüstri Mühendisliği alanına özel yöneylem araştırması, iş ve zaman etüdü, üretim planlama ve kontrol, kalite kontrol, tesis planlama ve tasarım, proje yönetimi, yönetim bilişim sistemleri, sistem simülasyonu, mühendislik ekonomisi ve yatırım analizleri ve karar verme teknikleri gibi dersler lisans eğitimi boyunca verilmektedir. Ayrıca bilgisayar destekli üretim, robotik ve akıllı sistemler, tedarik zinciri yönetimi, güvenirlilik mühendisliği, karar destek sistemleri, sağlıkta kalite yönetimi, yönetim organizasyon ve insan kaynakları gibi seçmeli derslerle de müfredatın zenginleştirilmesi ve böylece Endüstri Mühendisliği adaylarının mesleki açıdan tüm gerekliliklerle donatılması amaçlanmıştır.

Endüstri Mühendisliği Mezunlarının Çalışma Alanları Nelerdir?  

Endüstri Mühendisliği lisans mezunları, ürün veya hizmet üreten tüm kamu ve özel iş yerlerinde çalışabilmektedir. Her türlü organizasyon ve sistemde verimliliğin artırılmasını, kaynakların optimum kullanımını ve gereksinimleri en iyi şekilde karşılayan ürün, süreç ve sistem tasarımlarının ortaya konulmasını sağlayabilmektedir. Bu açıdan, iş alanı oldukça geniş olan endüstri mühendislerinin çalışma alanlarını şöyle sıralayabiliriz: Tüm fabrika ve üretim sistemleri; tedarik zinciri yönetimi; banka, borsa ve finans kuruluşları; sağlık sektörü ve hastaneler; havayolu şirketler ve hava limanları, deniz ve kara taşıma şirketleri ve enerji ve kaynak dağıtım şirketleri. Ayrıca bölüm mezunları, görev aldıkları akademik kurumlarda yüksek lisans ve doktora eğitimi alarak yaptıkları çalışmalarla bilime katkıda bulunmaktadırlar.

Bölüm

Puan Türü

2023 KONTENJAN

2022 ÖSYS Taban Puanı

2022 ÖSYS Başarı Sırası

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ (İNGİLİZCE) (BURSLU)

SAY

8

427.75452

77039

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ (İNGİLİZCE) (%50 İNDİRİMLİ)

SAY

51

311.65708

259851

Aklın Yolu: TÜRKİYENİN BEYİN ÜSSÜ ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ! 
Akıllıca bir tercih yapman gerekiyorsa: ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ!

Üniversitemizle ilgili “AKLINDA NE VARSA” bize sor!