Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Dersleri, Çalışma Alanları | ÜÜ

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü (İngilizce)


Üsküdar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Sağlık Bilişimi Odaklı Uzmanlar yetiştiriyor ve alanında dikkat çekiyor.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Nedir?

Bilgisayar Mühendisliği, doğrudan veya dolaylı olarak bilim, teknoloji, mühendislik, sağlık bilişimi ve sanat olmak üzere birçok diğer disiplinleri etkileyen ve hızla gelişen bir disiplindir.

Bilgisayar Mühendisliği Alanında Nitelikli Eğitim

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, öğretim üyeleri ve öğrencilerinin, geniş yelpazedeki teknolojik, tıbbi ve sosyal sorunların çözülmesinde ve farklı disiplinlerdeki uygulama alanlarında yenilikçi araştırma anlayışını teşvik etmeyi ve nitelikli eğitim olanakları sunmayı hedeflemektedir.

Bilgisayar Mühendisliği Program İçeriği

Bilgisayar Mühendisliği Bölümünün eğitim öğretim programı, sektördeki gelişmeleri takip ederek sürekli olarak iyileştirilmekte ve yenilenmektedir. Bu içerik uluslararası kaynaklarla desteklenmektedir.


Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde Alınan Dersler Nelerdir?

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ders müfredatı öğrencilere %25’i aşan oranlarda seçmeli ders imkânı sunmaktadır.  Bölümdeki derslerin yanı sıra alan seçmeli (fakülte içerisindeki diğer bölümlerden seçebilecekleri dersler), sosyal seçmeli (diğer fakültelerden seçebilecekleri dersler) ve ikinci yabancı dil seçmeli dersler (İspanyolca, Almanca, Çince, Rusça, Arapça) alabilen öğrenciler, farklı alanlardan dersler sayesinde disiplinler arası çalışma fırsatı bulmaktadır.

Bilgisayar Mühendisliği, Uygulama ve Staj Olanakları

Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri, ders içi projeler ve 4. sınıfta iki dönem boyunca hazırladıkları bitirme projeleri ile akademik bilgilerini pekiştirme olanağına sahip olmaktadır. Öğrenciler akademik birikimin yanı sıra donanım ve yazılım alanlarında iki adet yaz stajı yaparak sektörde tecrübe kazanabilmektedir.

Üsküdar Üniversitesinin ERASMUS olanakları sayesinde öğrenciler, başka bir ülkede eğitim alabilirken; diledikleri ülkede yaz stajı yapma imkânına sahip olmaktadır. Detaylı ders planları ve içerikleri ilgili sayfalardan incelenebilir. Eğitim süresi bir yıl süreli yabancı dil hazırlık sınıfı hariç 4 yıldır. Eğitim dili İngilizcedir.

Bilgisayar Mühendisliği Mezunlarının Çalışma Alanları Nelerdir?   

Teknolojideki gelişmeler doğrultusunda Bilgisayar Mühendisliği bilim dalında farklı uzmanlık alanları ortaya çıkmaktadır. Genel olarak bu alanlar şu başlıklar halinde incelenebilir; sağlık bilişimi, yazılım uzmanlığı, robotik, sistem mühendisliği, veri tabanı yöneticiliği, Ar-Ge, adli bilişim ve siber güvenlik, donanım/elektronik, web tasarımı ve programcılığı, çoklu ortam (Multimedya), akademik kariyer. Bilgisayar Mühendisliği programının pek çok alanda ve kurumda uygulama alanı bulunmaktadır ve mezunlar her sektörün bilgi teknolojileri ile ilgili birimlerinde mühendis ve yönetici olarak çalışabilmektedir.

Ayrıca  yazılım mühendisliği bölümünü de incelemek isteyebilirsiniz.

Üniversitemizle ilgili “AKLINDA NE VARSA” bize sor!