TERCİH ROBOTU

Üsküdar Üniversitesi Aday Öğrenci

Üniversitemizle ilgili tüm merak ettiklerin için formu doldur.

BİZE HER AN HER YERDEN ULAŞIN!

Çevrim içi iletişim merkezimizdeki farklı kanallarla her zaman yanınızdayız…

Hemen tıkla !


5 Dakikada Üsküdar Üniversitesi

Kurumsal Tanıtım Filmimiz

video

Reklam Filmimiz

video

Hayat Tercihtir

video

Üsküdar Üniversitesini tercih etmek için

20 Neden

Çünkü Türkiye'nin ilk davranış ve sağlık bilimleri temalı üniversitesiyiz!

Çünkü şehrin merkezindeyiz!

Çünkü teknoloji ve sağlıkta aradığın ne varsa bizde!

DİĞER NEDENLERİ İNCELE


Sayılarla Üsküdar

616

TAM ZAMANLI
AKADEMİK KADRO

258

YARI ZAMANLI
AKADEMİK KADRO

374

İDARİ PERSONEL

1248

TOPLAM PERSONEL

12.732

LİSANS ÖĞRENCİSİ

6.947

ÖN LİSANS ÖĞRENCİSİ

3.676

YÜKSEK LİSANS ÖĞRENCİSİ

337

DOKTORA ÖĞRENCİSİ

41.729

MEZUN ÖĞRENCİ

23.692

TOPLAM ÖĞRENCİ

59

ÖN LİSANS PROGRAMI

39

LİSANS PROGRAMI

47

YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

15

DOKTORA PROGRAMI

128

LABORATUVAR VE
ARAŞTIRMA MERKEZİ

1.164.561

KİTAP

6

KÜTÜPHANE

84

ÖĞRENCİ KULÜBÜAkademisyenlerimizin Gözünden

ogrenci

Prof. Dr. Nevzat Tarhan

Neden Psikoloji?

ogrenci

Prof. Dr. Sevil Atasoy

Neden Adli Bilimler?

ogrenci

Prof.Dr. Haydar SUR

Neden Tıp Fakültesi?


Mezunlarımızın Gözünden

mezun ogrenci

Selenay Namlı

Yeni Medya ve Gazetecilik

mezun ogrenci

Merve Aydın

Hemşirelik

mezun ogrenci

Tayfun Gözler

Nörobilim Yüksek Lisans Programı


2023 Mezuniyet Törenimizden

mezuniyet

Üsküdar Üniversitesi

2023 Mezuniyet TöreniYerleşkeler

Üsküdar Üniversitesi - Çarşı Yerleşkesi
video
video
video
video
video
video
video
video
video

Sıkça Sorulan Sorular

Üniversite tercihlerini yaparken tercih sıralaması önemli mi? Daha düşük puan ve başarı sıralamasına sahip iki adaydan biri, bir bölümü tercih sıralamasında diğerinden üste yazarsa hangisi o bölüme yerleştirilir? Bu sorunun yanıtı, Kimin puanı yüksekse ilgili bölüme o yerleşir şeklinde. Bu durumda Tercih listesinde sıralama önemli mi sorusunun cevabı “hayır” şeklinde yanıtlanmaktadır. ÖYSM tercihleri inceleyerek yerleştirme yaparken, yüksek puandan düşük puana göre değerlendirme yapar. Yani önce yüksek puanı olan öğrencileri değerlendirir ve yerleştirir, ardından daha düşük puanlı olanlara geçer.
Tercihler, puan mı yoksa başarı sırası mı dikkate alınarak yapılmalıdır? Bu çoğu zaman adayların kafasını hep karıştırır. Adayların tercih yapacakları bölümlere göre ilgili başarı sırasına göre tercihlerini oluşturmaları gerekir. Puan ve başarı sıraları o yıl sınava giren öğrencilerin başarıları doğrultusunda, tercihleri eğiliminde belirlenmektedir. Yıllara göre değerlendirdiğimizde puanlarda büyük aralıklarda oynamalar olurken başarı sıralarında bu oynamalar çok fazla olmamaktadır. Bu nedenle doğru tercih yapmak için kesinlikle başarı sırası dikkate alınmalıdır.
Temel Yeterlilik Testi puanı ile adaylar 2 yıllık önlisans bölümleri arasında tercih yapabilirler. TYT puanı ile tercih yapan adaylar, ham puanla değil okul puanıyla sınavdan aldığı puanın birleştirilmesinden elde edilen sonuçla tercih yapar. Öğrencilerin lise hayatı boyunca aldıkları notlar yani diploma notları 0.12 katsayı ile çarpılarak, yerleştirme puanlarına eklenir.
Uzaktan eğitim, öğrencilerimizin akademik gelişimlerini sağlamak adına derslerin, üniversite binasındaki sınıflarda ve laboratuvarlarda yüz yüze değil online olarak yürütüldüğü bir eğitim türüdür. Pandemi koşullarında Fijital Üniversite olarak yüz yüze eğitime ek olarak online imkanlar ile uzaktan eğitim koşullarını da hayata geçiren Üsküdar Üniversitesi’nde şu an sürekli olarak uzaktan eğitim yapan bir bölüm bulunmamaktadır.
Adayların sınav sonuç belgelerinde, aldıkları puanlar ve başarı sıralamaları yer almaktadır. Adaylar üniversiteye yerleşmek için tercih yaparken puanlarına değil sıralamalarına göre tercihte bulunmalıdır. Yıllara göre değerlendirdiğimizde puanlarda büyük aralıklarda oynamalar olurken başarı sıralarında bu oynamalar çok fazla olmamaktadır. Bu nedenle doğru tercih yapmak için kesinlikle başarı sırası dikkate alınmalıdır.
Üniversite tercihlerini yapacak adayların ilk yapması gereken başarı sıralamasını dikkate almak olmalı. Ardından okumak istediğiniz bölümleri ve üniversitelerin sıralamasını yapın. Başarı sıralaması daha düşük olan bir bölümü, yüksek sıralamalı bir bölünün üzerine yazabilirsiniz. Unutmayın tüm tercih haklarınızı doldurmak zorunda değilsiniz.
Adayların kafasını en çok karıştıran konulardan biri, puanlarına göre mi yoksa başarı sırasına göre mi tercih yapacaklarıdır. Adaylar tercih yapacakları bölümleri başarı sırasına göre sıralamalıdır. Yıllar içinde puanlarda önemli düşüş ve artışlar yaşanabilir. Ancak başarı sıralarında bu oynamalar çok fazla görülmez. Bu nedenle doğru tercih yapmak için kesinlikle başarı sırası dikkate alınmalıdır.
Üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümleri AYT, 2 yıllık önlisans programları ise TYT ile öğrenci almaktadır. Adayın sınavda AYT’ye girmiş olması ön lisans programlarından tercih yapmasına engel olmaz.
Adaylar üniversiteye yerleşmek için puanlarına değil sıralamalarına göre tercihte bulunmalıdır. Üniversite lisans programlarının puanlarında yıllar içinde büyük oynamalar görülmekte, ancak başarı sıralarında bu oynamalar çok fazla olmamaktadır. Doğru tercih yapmak için kesinlikle başarı sırası dikkate alınmalıdır.
Adaylar üniversite tercih sıralamasını hazırlarken öncelikle sınav sonuç belgesini iyi incelemeli, ardından Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu okumalıdır. Tercihlerini yaparken adaylar başarı sıralamasını dikkate almalı. Ardından okumak istediği, kazanınca kesinlikle kayıt yaptıracağı üniversitelerin bölümlerini sıralaması yapılmalıdır. Başarı sıralaması daha düşük olan bir bölüm, yüksek sıralamalı bir bölünün üzerine yazılabilir.
Üniversitelerin puan ve sıralamaları yıllar içerisinde değişiklik gösterebilir. Meslek tercihleri, bölümlere yönelik ilginin azalıp çoğalması ile puanlarda yükselme ya da düşüş görülebilir. Bu durumda aldığınız puan, tercih ettiğiniz bölümün geçen seneki puanından düşük bile olsa yerleşebilirsiniz. Ancak bu puan değişiklikleri küçük oynamalar olabilir. Ya da ilgili bölümün puanı düşmek yerine yükselebilir. Yapılması gereken en doğru yaklaşım, tercihlerinizi yaparken konuyla ilgili uzman eğitim ve kariyer danışmanlarından yardım almaktır.

Site Haritası - Yararlı Linkler


© 2022 Tüm Hakları Saklıdır.

T.C. Üsküdar Üniversitesi Altunizade Mh. Üniversitesi Sokağı No:14 PK: 34662 Üsküdar / İstanbul / Türkiye
Pbx +90 (216) 400 22 22 Fax +90 (216) 400 22 22
info@uskudar.edu.tr