TERCİH ROBOTU

Erasmus

Erasmus Nedir?

Erasmus Programı, Avrupa Ülkeleri arasında gerçekleşen akademik değişim programıdır. Yurt dışında eğitim-öğretim ve staj iş birliklerini desteklemektedir.

Hareketlilik Türleri Nelerdir?

Öğrencilerimiz Erasmus+ programı kapsamında 2 tür hareketlilikten faydalanabilmektedir.

ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ

Erasmus Öğrenim Hareketliliği, yükseköğretim kurumunda kayıtlı öğrencinin bir akademik yıl içerisinde eğitiminin bir (veya iki) dönemini, Avrupa Birliği üyesi bir ülkedeki anlaşmalı bir yükseköğretim kurumunda gerçekleştirmesidir.

Öğrenim Hareketliliği;

STAJ HAREKETLİLİĞİ

Erasmus Staj Hareketliliği, yükseköğretim kurumunda kayıtlı öğrencinin yurtdışındaki bir işletmede mesleki eğitim alma ve çalışma deneyimi kazanmak için staj yapmasıdır.

Staj Hareketliliği;

Erasmus Nasıl Yapılır?

Erasmus Ofisi tarafından her akademik yılda bir Erasmus Öğrenim ve Staj Hareketliliği için Başvuru Çağrısı yapılır. Bu başvuru çağrısı bütün öğrencilere bu başvuru duyurusu bütün öğrencilere e-posta yoluyla duyurulur. Öğrenciler belirtilen minimum kriterleri karşıladıkları takdirde başvurularını Erasmus Ofisi’nin duyuracağı ilandan gerçekleştirebilir. 

Erasmus Şartları Nelerdir?

BAŞVURU KRİTERLERİ
Ön lisans/Lisans Programları: Kümülatif akademik not ortalamasının en az 2.20/4.00 olması,
Lisansüstü Programlar: Kümülatif akademik not ortalamasının en az 2.50/4.00 olması

DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ
Not Ortalaması: %50 (Toplam 100 puan üzerinden)
Dil Seviyesi: %50 (Toplam 100 puan üzerinden)

*Başvuru kriterleri Ulusal Ajans’ın yayınladığı El Kitabı’na göre belirlenmektedir. Her akademik yıl değişiklik gösterebilmektedir.

Erasmus’a Hangi Bölümler Gidebilir?

Erasmus Öğrenim ve Staj Hareketliliği’ne bütün bölümlerden belirtilen minimum kriterleri sağlayan tüm öğrenciler başvurabilir. 

Erasmus Öğrenim Hareketliliği’ne gitmek isteyen öğrenciler partner üniversitelerimizi inceleyebilir. Öğrenim Hareketlilikleri sadece bölümüm anlaşması bulunan partner üniversiteye gerçekleşebilir. 

https://erasmus.uskudar.edu.tr/en/partner-universities

*Partner üniversitelerimiz her akademik yıl değişiklik gösterebilmektedir.

Erasmus Hibesi Ne Kadar?

Öğrencilerimiz gidecekleri ülkeye göre öğrenim hareketliliği için aylık 450 ya da 600 Avro, Staj hareketliliği için aylık 600 ya da 750 Avro alarak hibelendirilmektedir.

gorsel
*Hibe miktarları Ulusal Ajans’ın yayınladığı El Kitabı’na göre belirlenmektedir. Her akademik yıl değişiklik gösterebilmektedir.

Erasmus Ülkeleri Nerelerdir?

Aralarında Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, İspanya, Danimarka ve İsveç’in de bulunduğu 23 farklı Avrupa ülkesindeki alanında önde gelen 100’den fazla üniversite ile Erasmus anlaşmamız bulunmaktadır.

*Hareketlilik sayıları hibe durumuna göre her sene değişiklik göstermektedir.

Detaylı Bilgi İçin: erasmus.uskudar.edu.tr© 2022 Tüm Hakları Saklıdır.

T.C. Üsküdar Üniversitesi Altunizade Mh. Üniversitesi Sokağı No:14 PK: 34662 Üsküdar / İstanbul / Türkiye
Pbx +90 (216) 400 22 22 Fax +90 (216) 400 22 22
info@uskudar.edu.tr