Erasmus

Üsküdar Üniversitesi Avrupa Komisyonu tarafından 2013 yılında Erasmus Beyannamesi (Erasmus Charter for Higher Education) ile ödüllendirilmiştir. Erasmus yurt dışındaki üniversiteler ile öğrenci ve öğretim üyesi değişimi, ortak seminer ve konferans düzenlenmesi, ortak ders ve çok disiplinli etkinliklerin düzenlenmesi gibi çeşitli aktiviteleri içermektedir. Bu kapsamda üniversitemiz öğrencileri 2013-2014 akademik yılında Öğrenci Değişim Programları kapsamında yer alan Erasmus Staj Hareketliliği vasıtasıyla yurt dışında staj imkânlarından ve 2014-2015 akademik yılında Erasmus öğrenim hareketliliği ile 1 yıl veya 1 sömestr yurt dışında öğrenim imkânlarından yararlanmaya başlamışlardır.

Öğrenci Değişim Programları’na katılmak isteyen öğrenciler genel not ortalamaları, dil sınavı başarıları ve özgeçmişlerine göre değerlendirilerek kendi tercih ettikleri üniversitelere yerleştirilmektedirler. Öğrenci Değişim Programları kapsamında bir dönem yurt dışına eğitim almaya giden öğrencilerimiz, gittikleri eğitim kurumunda anlaşmamız gereği hiçbir eğitim ücreti ödememekle birlikte sadece Üsküdar Üniversitesinin eğitim ücretini ödemekle yükümlüdürler. Programlardan faydalanan öğrencilerimiz, eğitim almak için gittikleri ülke ve kurumda yurt, seyahat masrafları, yaşam masrafları ve vize masraflarını kendi bütçelerinden karşılamak durumundadırlar.

Üniversitemiz bölümlerinin İngiltere, Almanya, İtalya, İspanya, Hollanda ve İskandinav ülkelerinin de yer aldığı 18 farklı Avrupa Birliği ülkesinden toplam 172 Erasmus Anlaşması bulunmaktadır.

Erasmus Programı kapsamında Avrupa’daki anlaşmalı üniversitelere gidebilen öğrenciler eğitim gördükleri dönem için öğrenim hibesi almaktadırlar. Bu hibe gittikleri ülkelerde öğrencilerin masraflarını önemli ölçüde karşılamaktadır.

Oluşturulan Erasmus Avrupa Staj Konsorsiyumu ile ülkemizin önde gelen Sivil Toplum kuruluşları ile iş birliği yapılarak Üsküdar Üniversitesi öğrencilerine yurt dışında, alanında önde gelen sanayi kuruluşları ve işletmelerde konsorsiyum tarafından staj imkânları sağlanmaktadır.

Öğrenciler kariyer hedeflerine uygun iş tecrübesi kazanabilecekleri kurumlarda staj olanağı bulacaklardır. Öğrencilerin ileride çalışacakları veya faaliyette bulunacakları sektörleri tanımaları, sektörün ihtiyaç duyduğu iş gücü profiline uygun, becerileri gelişmiş mezunlar kazandırılacak ve öğrencilerin girişimcilik potansiyellerinin açığa çıkmasına destek olunacaktır.

Konsorsiyum kapsamında staj hareketliliklere katılan öğrencilerin, bu deneyimleri sonrasında gelecekte ilgili sektörlerde istihdam edilebilmesine yönelik bir iş havuzu oluşturulacaktır.

Detaylı Bilgi İçin: erasmus.uskudar.edu.tr© 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

T.C. Üsküdar Üniversitesi Altunizade Mh. Haluk Türksoy Sk. No:14 PK: 34662 Üsküdar / İstanbul / Türkiye
Pbx +90 (216) 400 22 22 Fax +90 (216) 400 22 22
info@uskudar.edu.tr