Hayat Tercihtir

Tercihlerde Nelere Dikkat Edilmeli?

0 Haziran – 1 Temmuz 2018 tarihlerinde tamamlanan Yükseköğretime Geçiş Sınavı(YKS) sonrasında şimdi tercih zamanı.
ÖSYM’nin ön bilgi amaçlı yayınladığı program ve kontenjan kılavuzuna göre bu yıl ön lisans, lisans ve özel yetenek kontenjanları 840 bin 286. Bu kontenjanlara açıköğretim ve uzaktan öğretimler de dahil edildiğinde toplam 1 milyon 43 bin 177 kontenjan üzerinden adaylar tercihlerini yapabilecekler. Geçen yıla göre değerlendirme yaptığımızda lisansta 6 bin, önlisansta 60 binlik bir azalma var. Bu azalma adayların moralini bozmasın çünkü tercih edilen programlara göre artış ve azalmalar söz konusu. 


Ön bilgi olarak yayınlanan program ve kontenjan kılavuzunda adaylar yeni açılanlar da dahil olmak üzere devlet ve vakıf tüm üniversitelerin kontenjanlarını, okul birincileri kontenjanlarını ve özel koşullar kısmını inceleme fırsatına sahip olacaklar. Fakat sistemde yapılan değişiklik nedeniyle üniversitelerin geçen yıl en son taban puanlarını ve başarı sıralarını göremeyecekler. Peki neye göre tercih yapacağız? Adayların tercih döneminde uzman tercih danışmanları ile birlikte tercihlerini oluşturmaları çok önemli. 24 tercih hakkınız var. Kişilik özelliklerinize, ilgi ve yeteneklerinize uygun, gerçekten okumak istediğiniz bölümlerden olmak üzere bu yıl için geniş bir aralıktan tercih yapmanız yerleşme olasılığınızı arttıracaktır. Değişikliklerin olduğu ve puanların belli olmadığı dönemlerde adayların yerleşmelerinde farklılıklar yaşanacağından dolayı başarı sırasının üstünde de yapılacak tercihler biraz daha geniş aralıklarda tutulabilir.


Resmi tercih dönemi ÖSYM tarafından 4-14 Ağustos 2018 olarak ilan edildi. Geçmiş yıllara göre tercih süresi 10 günden 7 güne düşürüldü. Fakat 4 Ağustos’a kadar önümüzde uzun bir süre var. Adayların bu süreyi kendileri için bir bilgi toplama ve üniversiteleri tanıma zamanı olarak geçirmeleri çok önemli. Üniversitelerin büyük bir kısmı tercih ve tanıtım günlerine başladı. Bu günlere katılarak üniversitelerin sağladıkları olanaklar, burslar, eğitim-öğretim imkanları ile ilgili detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Böylece resmi tercih sürecinde de tercih listenizi oluşturmak için çalışmalarınızı yapabilirsiniz.
Bu çalışmalar öncesinde ve sonrasında hala kararsız olan adaylar da Kariyer Testini çözerek ilgi, yetenek ve kişilik özelliklerine uygun meslekleri görme şansına sahipler.

Uzm. Psk. Dan. Ece Tözeniş

Doğru Tercih Stratejileri


© 2022 Tüm Hakları Saklıdır.

T.C. Üsküdar Üniversitesi Altunizade Mh. Üniversitesi Sokağı No:14 PK: 34662 Üsküdar / İstanbul / Türkiye
Pbx +90 (216) 400 22 22 Fax +90 (216) 400 22 22
info@uskudar.edu.tr