Hayat Tercihtir

Doğru Tercih Stratejileri

YKS’ler sonrasında adayları tercih süreci bekliyor. 18 Temmuz tarihinde açıklanacak sonuçlar sonrasında adaylar tercih yapabilecekleri puanlarını ve başarı sıralarını görebilecekler.
Tercih dönemini sağlıklı ve doğru bir kararla bitirmek için bu dönemde biraz araştırmak, okumak, değerlendirmek gerekiyor. Buna kendinizi tanıyarak başlayabilirsiniz. Meslek seçiminde kendini tanıma kişilik özelliklerinin, ilgilerinin, yeteneklerinin ve mesleki değerlerinin farkında olmaktan geçiyor. Kişilik özelliklerinize göre tercih edebileceğiniz meslekleri bulmak için Kariyer Testlerinden yararlanabilirsiniz. Bu testlerle kişilik özelliklerinizi ve bu özelliklere uygun olan meslekleri öğrenme şansına sahipsiniz. Bu test sonuçları tercihlerinizde kendinizle ilgili bir çerçeve oluşturmanızı sağlayacaktır.

Hangi çalışma alanlarında ne gibi görevleri yerine getirebileceğiniz araştırarak yeteneklerinizi, günlük hayatınızdan da çıkarımlar yaparak nasıl ortamlarda neleri yapmaktan hoşlandığınızı değerlendirerek ilgilerinizi ve seçmeyi düşündüğünüz meslekten farklı olan beklentilerinizle de mesleki değerlerinizi belirleyebilirsiniz. Bunlarla ilgili aile bireylerinizle, arkadaşlarınızla, öğretmenlerinizle bir değerlendirme yapabilirsiniz.
Bunların sonrasında hayat boyu taşıyacağınız etiketi yani diplomayı alacağınız üniversiteyi seçmek gerekiyor. Üniversiteler tercih dönemi boyunca akademisyenleri, öğrencileri ve diğer çalışanları ile birlikte yanınızda olacak. Size sadece gidip aklınızdaki sorulara cevap bulmak düşüyor.

Tercih etmeyi düşündüğünüz üniversiteleri araştırırken akademik kadrosunu, sağladığı olanakları, burs imkanlarını, uygulama alanları ve laboratuvarlarını, mezun öğrencilerinin nerelerde çalıştıklarını, Erasmus ve yurtdışı bağlantılarını mutlaka araştırın. Eğer gidip görme imkanınız varsa üniversiteye giderek bunlarla ilgili birebir uzmanlardan bilgi alın. Gitme şansınız yoksa web sayfalarından detaylı araştırma yapabilirsiniz.
En son aşamada ise şunu unutmayın ki artık yetişkinliğe doğru adım atıyorsunuz bu nedenle tüm bu araştırmalar sonrasında meslek seçimi ile ilgili en son karar sizin kararınız olmalı. Şunu biliyoruz ki mutlu olmanın temeli sevdiğimiz işleri yapmaktan geçiyor.

Uzm.Psk.Dan Ece Tözeniş© 2022 Tüm Hakları Saklıdır.

T.C. Üsküdar Üniversitesi Altunizade Mh. Üniversitesi Sokağı No:14 PK: 34662 Üsküdar / İstanbul / Türkiye
Pbx +90 (216) 400 22 22 Fax +90 (216) 400 22 22
info@uskudar.edu.tr