Aday Üsküdar | Dünyayı Değiştirmeye Var mısın? uskudar.edu.tr/aday

Software Engineering (English) - Academic Activities

  • Home
  • Academic Activities
23 Dec 2020

Assoc. Prof. Türker Tekin Ergüzel expressed his vision of Artificial Intelligence and the Future

Üsküdar University Head of Software Engineering Department Assoc. Prof. Türker Tekin Ergüzel was a speaker at the conference organized within the scope of “Strong School Project with Teacher” by Beşiktas District Directorate of National Education. Assoc Prof. Türker Tekin Ergüzel gave important information on artificial intelligence technologies and future vision.The program was held in the conference hall of İstanbul Kabataş Boys’ High School and gave lectures under the title of “Artificial Intelligence and Future Vision” for teachers working in Beşiktaş District Directorate of National Education.Teachers’ showed great attention to the conference.Assoc. Prof. Türker Tekin Ergüzel answered teachers’ questions at the end of the conference.Üsküdar News Agency (ÜNA)

23 Dec 2020

Hazırlık Okulu Hakkında Merak Edilen Soruları Cevapladı

Üsküdar ÜniversitesiMühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölümü öğrencisi Mert Can Sulupınar, Youtube kanalına yüklediği videoda Üsküdar Üniversitesi Hazırlık Okulu hakkında merak edilenleri cevapladı.Yazılım Mühendisliği öğrencisi Sulupınar, “Üsküdar Üniversitesi Hazırlık Hakkında Merak Edilenler/Aklınıza Gelebilecek Sorular” başlıklı Youtube videosunda “Üsküdar Üniversitesi hazırlık okulu eğitimi nasıl? Hazırlık okulu sınavları nasıl oluyor? Hazırlık sınıfı için seviye nasıl belirleniyor? Hazırlık okulu ders işleyişi nasıl?” gibi sorulara yanıt verdi.“Üsküdar Üniversitesi Hazırlık Okulunda kendimi oldukça geliştirdim”İngilizce Hazırlık okumanın dil ve kişisel gelişim açısından faydalı olduğuna dikkat çeken Sulupınar; “Üsküdar Üniversitesinde her bölüm için hazırlık okuma zorunluluğu yok. Ama her bölüm için isteğe bağlı hazırlık okuma seçeneği var. Benim bölümüm Yazılım Mühendisliği’nde İngilizce Hazırlık zorunluydu. Ama hazırlık sınıfında aynı sınıfta olduğum arkadaşlarımdan isteğe bağlı hazırlık okuyanlar da vardı. İngilizce hazırlık okumak dilinizi geliştirmek ve kişisel gelişim açısından oldukça faydalı. Ben ilköğretim 8. Sınıfta B2 seviyesine gelmiştim. Fakat geçen süre zarfında unuttuğum pek çok şey oldu. Bu yüzden hazırlığı baştan okumak istedim. Hazırlık okuduğum bir sene boyunca da kendimi hem yazmada hem okumada hem de konuşmada oldukça geliştirdim.” İfadelerini kullandı.“Hazırlık okumak deneyim kazandırır”İsteğe bağlı veya zorunlu hazırlık okumanın önemine değinen Sulupınar; “Türkçe bir bölüm dahi okusanız günümüz şartlarında artık İngilizce bilmek bir zorunluluk. Hazırlık okumak bu anlamda sizlere bir şey kaybettirmez, aksine kazandırır. Ayrıca üniversite hayatınızın başlangıç yılında hazırlık okumak size müthiş deneyimler kazandırır. Okulu tanırsınız, üniversite hayatına alışırsınız. Bu anlamda hazırlık okumak sizin kârınıza bir durum oluşturur.” Dedi.Hazırlık Okulu işleyişi, sınavları, sınıfları ve akademisyenleri hakkında bilgi veren Sulupınar, detaylı bilgi almak isteyen izleyicileri Üsküdar Üniversitesi Hazırlık Okulu resmi web sitesinden bilgi almaya yönlendirdi.Videoyu izlemek için:https://www.youtube.com/watch?v=Fx_0Y-gfj9c&feature=youtu.be&ab_channel=MertCanSulup%C4%B1nar Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

23 Dec 2020

3rd Vision Meeting Focused on R&D and Innovative Policies was held

Uskudar University held its 3rd Vision Meetings with the code 'Innovation for the Future' under the main theme of "R&D #2609 Policies Oriented". Saying that the future is connectivity, Founding Rector Prof. Dr. Nevzat Tarhan drew attention to the fact that it is only possible for different people to look at the same goal with a similar course of action and to build a common mind with a common view and cooperation. Tarhan emphasized that there can be no scientific transformation without mental transformation.  Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

23 Dec 2020

Altuğlu: “EEG Sinyallerinin Doğrusal Olmayan Bir Yapısı Var”

Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen  “OKB hastalarında tedavi yanıtının EEG sinyalleri ile öngörülmesi” etkinliği online olarak gerçekleştirildi. Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Tuğçe Ballı Altuğlu etkinlikte konuşmacı olarak yer aldı.“Hastalık derecesi arttıkça karmaşıklığımız düştü”Hastalık derecesinin artmasının karmaşıklıkları düşürdüğünü söyleyen Altuğlu; “Literatüre bakıldığı zaman psikiyatrik hastalıklarla ilgili yapılmış çalışmalarda EEG sinyal karmaşıklarının psikiyatrik hastalıklara sahip insanlarda sağlıklı kontrollere kıyasla daha düşük olduğunu gördük. Bu da aslında bize tutarlı bir sonuç verdi. Hastalık derecesi arttıkça karmaşıklığımız düştü.” İfadelerini kullandı.“EEG sinyallerinin doğrusal olmayan bir yapısı var”Sonuçlara bakıldığında tutarlı sonuçlar olmadı diye belirten Altuğlu; “EEG sinyalleri aslında beyin elektriksel aktivitelerini ölçen sinyallerdir. Bu çalışmaların geneline baktığımız zaman EEG sinyallerinden çıkartılan bant gücü üzerine yapılmış çalışmalardır. Sonuçlarına baktığımız zaman tutarlı sonuçlar yoktur. Biz de kendi çalışmamızda bant gücüne karşılık olarak yaklaşık entropi yöntemini kullanarak bir çalışma yaptık. Yaklaşık entropi aslında sinyalin karmaşıklığını ölçen ve doğrusal olmayan bir yöntemdir. Literatürde EEG sinyallerinin de doğrusal olmayan bir yapısı olduğunu göz önünde bulunduracak olursak EEG sinyalleri için uygun bir yöntem olduğu söylenir” dedi.“OKB üzerinde çalışmamız var ama EEG üzerinde farklı birçok çalışma var”EEG üzerinde farklı birçok çalışma olduğundan bahseden Altuğlu; “OKB hastalarının üzerinde bizim çalışmamız var ama EEG üzerinde farklı birçok çalışma var. Özellikle son zamanlarda oldukça arttı. Bu çalışmadaki katılımcılardan bahsedeceğim. Toplam 57 katılımcı bulunmakta. Bunlardan 29’u tedaviye yanıt veren 15 erkek ve 14 kadından oluşuyor. Yaşları 18 ile 48 arasında değişiyordu. 28’i ise tedaviye yanıt vermeyen yaşları 19-65 arasında değişen 9 erkek ve 19 kadın katılımcıdan oluşmaktaydı. Bu katılımcılardan EEG kaydı alınmadan iki hafta önce herhangi bir ilaç kullanmadılar. Tedaviye dirençte OKB semptomlarının altı ay sonra anlamlı bir şekilde değişim olmaması olarak belirlendi. OKB’nin şiddetini ölçen skorun %35 derecesinde azalmadığı takdirde tedaviye yanıt alınmadığı şeklinde hastalar gruplandırıldı” şeklinde konuştu. Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

23 Dec 2020

JNBS Dergisinden Uluslararası Başarı

Üsküdar Üniversitesi süreli yayınlarından “The Journal of Neurobehavioral Sciences (JNBS)” dergisi, 2014 yılından itibaren davranış bilimleri alanındaki çalışmalara önemli katkıda bulunuyor. JNBS dergisinin, 8 aylık bir değerlendirme süreci sonrasında önemli uluslararası indekslerden olan “Index Copernicus” veri tabanlarında da indekslenme hakkı kazandığını söyledi. Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Türker Tekin Ergüzel, ülkemizde sinirbilim alanındaki bilimsel çalışmaların gelişmesine, yaygınlaşmasına ve uluslararası iş birliklerine de katkı sağlayan JNBS dergisinin, yayınladığı 200’ün üzerinde makale ile ülkemizin sinirbilim alanındaki birikimine ve vizyonuna da katkı sağladığını söyledi.Doç. Dr. Türker Tekin Ergüzel, “Hâlihazırda 9 indeks tarafından taranan ve Wolters Kluver Yayınevi tarafından basılan JNBS dergisi, 8 aylık bir değerlendirme süreci sonrasında önemli uluslararası indekslerden olan “Index Copernicus” veri tabanlarında da indekslenme hakkı kazanmıştır. 100’ü aşkın çok boyutlu parametrik değerlendirme sürecini başarıyla tamamlayan dergimiz, sinirbilim alanındaki indekslenen 780 uluslararası dergi arasına 91.48'lik reyting puanı ile 30. sıradan girerek de önemli bir başlangıç yapmıştır” dedi.Doç. Dr. Türker Tekin Ergüzel, uzun zamandır indekslenme çalışmalarına devam eden derginin TRDizin ve WOS kapsamındaki indekslerde de yer almasının kısa vadeli hedefleri arasında yer aldığını kaydetti.Dergimizin tüm sayılarına ulaşmak için;https://uskudar.edu.tr/tr/sureli-yayinlar/4/jnbs-dergisi,  Index Copernicus sayfasına ulaşmak için;https://journals.indexcopernicus.com/search/details?id=66771 adresinden erişebilirsiniz. Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

23 Dec 2020

The World's Reputable Universities and Research Centers Work for Brain Research

Leading universities in the world aim to carry out scientific cooperation in the International Brain Research Consortium (IBRC), which includes Uskudar University and its implementation partner NPISTANBUL Brain Hospital. The consortium includes Stanford University in the United States, Icahn School of Medicine (New York), Ottawa University Canada, and Tehran University in Iran. The consortium, which will carry out neuroscience-focused studies, will prioritize the fields of neuroimaging methods and the collected data, medical big data analysis, and biomarker detection.Prof. Dr. Türker Tekin Ergüzel, Head of Software Engineering Department of Uskudar University Faculty of Engineering and Natural Sciences, who made evaluations after the meeting where cooperation topics were discussed with the members of the consortium attended by psychiatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Founding Rector of Uskudar University, gave information about the studies of the International Brain Research Consortium (IBRC).World's leading universities co-study"IBRC is a naturally occurring academic accumulation collaboration with its academic staff, neuroscience research, and international awareness, in addition to the 22 years of accumulation of Uskudar University and its application partner NPIstanbul Brain Hospital with its 10 years of experience. Together with our university and hospital, researchers from VA Palo Alto/Stanford University School of Medicine, Mount Sinai Icahn School of Medicine, Ottawa University from Canada, and Atieh Clinical Neuroscience Center / Tehran University from Iran have agreed to cooperate academically together with our university and hospital. The consortium is currently made up of 6 independent research centers/universities but allows the participation of new members with the approval of the entire member research center/university in the settlement text. Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

25 Apr 2020

The American Psychiatric Association (APA) has chosen Uskudar!

Uskudar University will tell the World about its study of "Computational Psychiatry" at the request of the APA...Uskudar University and NPIstanbul Brain Hospital achieved a significant success this year at the American Psychiatric Association Congress, which he attends regularly every year. The presentations of Uskudar University and NPIstanbul Brain Hospital academicians in the field of 'Computational Psychiatry and Future Perspectives' under the chairmanship of psychiatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan were selected as one of the 12 best virtual course content among the presentations made by thousands of scientists from all over the world. Panel presentations titled "Computational Psychiatry & Future Perspectives" are set as courses at APA 2021, with the official survey, to be explained to all members, as one of 12 topics and will be published on the web page. Uskudar University will teach one of the 12 courses at the 2021 APA...The annual APA (American Psychiatric Association) Congress organized by the American Psychiatric Association was held online as part of the pandemic measures from April 25 to 29, 2020 this year. Uskudar University and NPIstanbul Brain Hospital participated in the congress, which discussed the latest developments in diagnosis and treatment, under the chairmanship of Founding President Prof. Dr. Nevzat Tarhan. At the Congress of important scientists in neurology, psychiatry, and psychopharmacology around the world had held presentations on the following headers;Uskudar University’s Founding President-Psychiatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan: 'Computational Psychiatry & Future Perspectives’,Uskudar University Faculty of Medicine Prof. Dr. Sermin Kesebir: "Brain Waves Rhythm, Entropy, and Chaos",Uskudar University's Assoc. Prof. Dr. Turker Tekin Erguzel: "Deep Learning Applications in Neuroscience”,Prof. Dr. Maheen Adamson from Stanford University: “Neuromodulation in Brain Injury: Current Perspectives from Neuroimaging and Proteomic Biomarkers”.APA asked for and Uskudar University will tell the world of "Computational Psychiatry" work...The presentation, in which computational psychiatry is explained and future perspectives are presented, is followed with interest by scientists from many territories of the world, while it has been selected as one of the 12 best virtual course content to be published in APA 2021. Prof. Dr. Nevzat Tarhan stated that there were 3 reasons for success and listed these reasons as follows:Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Science's new space is 'Brain' and we're scientifically on the right track”“- The subject we have chosen is Computational Psychiatry, the mathematization of abstract subjects, and our effort to carry an innovation such as NeuroQuantology into the daily psychiatric practice, is a sign that we are pioneering the spirit of the present era. The thesis that the universe is digital-based and the importance of the Big-Data will change a lot of things.- Elon Musk is doing BCI. He’s trying to manage animals with keys. We are trying to make this together in three disciplines and put the entropy on behalf of the engineering concept. We synthesize information and neuropsychiatry for this aim.What we do does not just remain in theory and our pioneering work in QEEG and Neuromodulation at NPISTANBUL Brain Hospital will be noticed. Our study at NPISTANBUL Brain Hospital and Uskudar University is a psychiatrist's dream. All this shows that we are moving in the right direction and we need to provide more information flow to the scientific world.”Assoc. Prof. Dr. Turker Tekin Erguzel, Head of Software Engineering at Uskudar University, who made evaluations on the subject, said that scientific studies in the world are centered in the fields of brain research. Erguzel made the following assessments:"Uskudar University Attracts Attention with its International Researches"“As it can be seen from the Gartner Research Company's curve of featured technologies for 2020, technologies concentrated between the brain and the big data are high-impact fields of the study, that receive investment in the world. Our university will also work together with international researchers in these areas, which coincide with the R & D Centres, which will pave the way for similar achievements.With the contribution of healthy and accurate academic up-building and cooperation of our hospital and university, it is the result of the vision of our scholar Prof. Dr. Nevzat Tarhan firstly by including many researchers in scientific conferences of international organizations/communities like;- EEG and Clinical Neuroscience Society (ECNS),- Society for Brain Mapping and Therapeutics (SBMT), and- American Psychiatric Association (APA) is conducting brain research studies to provide academic development. Prof. Dr. Nevzat Tarhan's inspiring researcher breeding, study, and production passion in the US were also deemed worth for an award in the US. Prof. Dr. Nevzat Tarhan was awarded the Golden Axon Leadership Award to Nobel Laureate Eric Kandel in 2018 for his roles in raising awareness of foundation and foundation mission through strategic programs, global collaborations, and partnerships in the field of brain research.Uskudar University and NPISTANBUL Brain Hospital are in the International Brain Research Consortium...While Uskudar University attracted attention with its work in this field, the World's leading universities signed a scientific cooperation agreement with its application-science partner NPISTANBUL Brain Hospital in November 2020 with the International Brain Research Consortium (IBRC). The consortium includes Stanford University in the United States, the Icahn School of Medicine (New York,) the University of Ottawa in Canada, and the University of Tehran in Iran.The consortium will carry out  Neuroscience oriented studies, with data collected by Neuroimaging Methods, aims to prioritize Medical Large Data (Medical Big Data) Analysis and Biomarker-detection areas.To watch the Golden Axon Leadership Award Ceremony:https://www.youtube.com/watch?v=GNVPqy-NBhU&feature=youtu.be&ab_channel=%C3%9Csk%C3%BCdar%C3%9Cniversitesi Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

WHATEVER’S ON YOUR MIND about our University, ask us!