Canlandırma nedir?

Son Güncellenme Tarihi : 21.09.2021 09:52

Canlandırma, bir diğer adıyla animasyon, görsel imgelere yaşam illüzyonunu kazandırma sanatı ve tasarımıdır. Tarihi ve tekniği eskiye dayanan bu tasarım disiplini, günümüzde artık bilgisayarlar aracılığı ile dijital ortamda gerçekleştirilmektedir. Bir nevi dijital dünyadaki yaşamın hissini ve kurgusunu tasarlama çabasıdır.

CANLANDIRMANIN TEMELİ NEDİR?

Bilgisayar ortamında iki boyutlu veya üç boyutlu olarak tasarlanmış karakterlerin, nesnelerin ve onların dünyalarının izleyici tarafından canlı olarak algılanması animasyon tasarımının uğraşıdır. İmgelere yaşam illüzyonunu kazandırmak hareket tasarımının ilkelerini gerektirir ve animasyon disiplinin temelini oluşturur. Hareket eden her nesnenin ise mutlaka bir hikâyesi vardır. Sonuç olarak animasyon tasarımı, görsel imgeleri yaşam hissi ile hareketlendirerek hikâye anlatmayı hedefler.

Canlandırma (animasyon) tasarımı güncel bir meslek midir?

Televizyon ve bilgisayar ekranlarından sonra, akıllı telefon ve tablet gibi dijital ekranlarının algı çevremizi donattığı günümüz teknolojisinde, animasyon çalışmaları gündelik yaşantımızın rutinleri içerisinde çok daha fazla yer edinmektedir. Eğlenceden eğitime ve öğrenmeye uzanan birçok alanda, işlevsel olarak kullanılmaktadır. Dijital animasyon, gelişen teknoloji ile çağın en güncel ve aranılan meslekleri arasında yerini almıştır.

Canlandırma (animasyon) tasarımı eğitimi ne gibi nitelikler gerektirir?

Animasyon tasarımı günümüzde artık bilgisayar ortamında dijital olarak gerçekleştirilmektedir. İleri derecede teknik olan bu uğraşı, aday öğrenciden birçok alanda yetkinliği gerektirmektedir. Bu gerekli yetkinlikler başlıca bilgisayarla çalışma ile barışık olma ve dijital okur-yazarlık, analitik düşünce yapısı ve matematik algısı, dahası matematiği gündelik yaşantının sorunlarını çözmekte kullanabilme özgüveni, kreatif düşünce ve estetik algıdır. Animasyon tasarımı mesleğinin lisan eğitimi Türkçe olsa da kültürel beslenme dili İngilizcedir ve iyi seviye İngilizce bilgisi gerektirmektedir.