Aday Üsküdar | Üniversitemizle ilgili tüm merak ettiklerin için uskudar.edu.tr/aday
360 sanal tur

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdür'ün Mesajı

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun kıymetli öğrencileri,

Eğitim hayatınızın üniversite basamağında ön lisans eğitimi için Üsküdar Üniversitesine hoşgeldiniz. Üniversite, gelecekte kendi ayakları üzerinde duran ve ülkesinin eğitim düzeyini yukarı çıkartan faydalı bireylerin gerekli bilgi ve becerilerini geliştirdiği bir ortamdır. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO)’nda Acil Durum ve Afet Yönetimi, Ağız ve Diş Sağlığı, Ameliyathane Hizmetleri, Anestezi, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Çevre Sağlığı, Çocuk Gelişimi, Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri, Diş Protez Teknolojisi, Diyaliz, Eczane Hizmetleri, Elektronörofizyoloji, Engelli Bakım ve Rehabilitasyonu, Evde Hasta Bakımı, Fizyoterapi, Gıda Teknolojisi, İlk ve Acil Yardım, İş Sağlığı ve Güvenliği, Laboratuvar Teknolojisi, Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği, Odyometri, Optisyenlik, Ortopedik Protez ve Ortez, Otopsi Yardımcılığı, Patoloji Laboratuvarı, Perfüzyon Teknikleri, Radyoterapi, Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sosyal Güvenlik, Sosyal Hizmetler, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri, Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler ve Yaşlı bakımı olmak üzere 37 programda eğitim verilmektedir.


Lise sonrası 4 yarıyıl süreli teorik ve uygulamalı eğitim veren bu alanlarda donanımlı laboratuvarlara sahip üniversitemiz, sanayi ve sağlık hizmet sektörü ile işbirliği içerisinde olup çağdaş ve artan nüfusla birlikte sağlık sektörünün giderek ihtiyaç duyduğu nitelikli sağlık profesyonellerini yetiştirmektedir. Uzun bir üniversite eğitimi yerine, 2 yıl gibi kısa bir sürede mezun olunduğunda iş bulma kolaylığı sağlayan meslekler edinip hayata atılmak isteyen öğrenciler için Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nu tercih etmek uygun bir seçenek olacaktır.

Üsküdar Üniversitesi olarak öğrencilerimize kendilerini ilerletebilecekleri başka alternatif yollar sunmaktan mutluluk duymaktayız. Üsküdar Üniversitesi SHMYO öğrencilerimizin 2 yıllık eğitim süreci boyunca yararlanabileceği bir başka durum ise Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) 09 Haziran 2017 tarihinde yayınlamış olduğu “YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDA ÖNLİSANS VE LİSANS DÜZEYİNDEKİ PROGRAMLAR ARASINDA GEÇİŞ, ÇİFT ANADAL, YAN DAL İLE KURUMLAR ARASI KREDİ TRANSFERİ YAPILMASI ESASLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK” de bahsi geçen Çift Anadal programıdır. Bu yönetmeliğe göre; ön lisans programlarında okuyan öğrencilerimiz Çift Anadal (ÇAP) yapma imkânına sahip olarak iki programda diploma sahibi olma imkânı bulacaklardır.

Ayrıca Üniversitemizde ikinci öğretim programlarımız mevcut olup gündüz çalışan öğrencilerimize akşam okuma imkânı verilmektedir.

SHMYO ’dan mezun olan öğrencilerimiz sektörlerinde büyük oranda istihdam edilmesinin yanında ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavı’nda (DGS) başarılı olmaları halinde, Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde yer alan uygun bölümlere yapacakları dikey geçişlerinde özellikle intibak konusunda Önlisans ve Lisans müfredat uyumluluğumuz sayesinde kolaylık yaşamaktadırlar.

Dünyamız gelişen birçok teknolojiye kucak açmakta olup Üniversitemiz tüm alanlarda olduğu gibi özellikle sağlık alanında da her zaman “Daha iyiye ve en ileriye” prensibini amaçlamaktadır. Bu açıdan okulumuzda bulunan seçkin akademik personelimiz ile deneyimli ve güler yüzlü idari personelimizin her zaman yanınızda olacağını bilmenizi isterim.

Öğrencimiz olduğunuz andan itibaren Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzun çatısı altında, gerek iki yıllık eğitim-öğretim hayatınız boyunca gerekse mezuniyet sonrası yaşamınızda okul yönetimimizin sevgi, hoşgörü ve ilgisi üzerinizde olacaktır. Üniversitemizin alanlarında uzman sağlık ekiplerine ve modern hastane ve tıp merkezlerine sahip olması, sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu öğrencilerimizin alacağı eğitim ve öğretimin kalitesi açısından önemli bir faktördür.

Mezuniyet sonrası yaşamınızda da Üsküdar Üniversitesi çatısı altında buluşmayı temenni eder, sağlık ve mutluluklar dilerim.

Prof. Dr. Mesut KARAHAN

Üsküdar Üniversitesi SHMYO Müdürü

Üniversitemizle ilgili “AKLINDA NE VARSA” bize sor!