Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Programları | ÜÜ Genel Bilgi


Sosyal Bilimler Enstitüsü

Davranış Bilimleri ve Sağlık alanında Türkiye’nin ilk üniversitesi olarak 2011 yılında kurulan Üsküdar Üniversitesi çatısı altında aynı yıl kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü (SOBE) psikoloji, nöropazarlama ve iletişimin çeşitli alanlarında lisansüstü programlar düzenlemektedir.

Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü profesyonel akademik kadrosu ve geniş uygulama imkanları ile alanına ve literatürdeki yeniliklere hakim, vizyonlu, tam donanımlı eğitim sunmaktadır. Programlara katılanların uzmanlık alanlarında derinleşmeleri, gelecekte akademik kariyer yapmak isteyenlere de sağlam bir temel oluşturmaları hedeflenmektedir.

Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans ve Doktora Programları

Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde aşağıdaki programlar yer almaktadır:

YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI

 Aile Danışmanlığı
(Tezli - Tezsiz)
 Felsefe
(Tezli - Tezsiz)
 Görsel İletişim Tasarımı
(Tezli - Tezsiz)
 Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
(Tezli - Tezsiz)
 Klinik Psikoloji
(Tezli - Tezsiz)
 Medya ve Kültürel Çalışmalar
(Tezli - Tezsiz)
 Nöropazarlama
(Tezli - Tezsiz)
 Sosyoloji
(Tezli - Tezsiz)
 Uluslararası İlişkiler
(Tezli - Tezsiz)
 Uygulamalı Psikoloji
(Tezli - Tezsiz)
 Yeni Medya ve Gazetecilik
(Tezli - Tezsiz)


DOKTORA PROGRAMLARI

 Görsel İletişim Tasarımı
 Psikoloji
 Uluslararası İlişkiler
 Yeni Medya ve İletişim


Donanımlı Klinik Psikologlar Yetiştiriliyor

Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programıyla hastane ortamında pratik yapma olanağı sağlayarak öğrencilerimize saha içinde yetişebilme ve gereken donanıma sahip olabilme imkanı tanınmaktadır. Eğitim kadrosu NPİSTANBUL Beyin Hastanesi doktor ve psikologlarından oluşmaktadır. Program, klinik psikolog olabilmek için teorik ve pratik bilgi ve becerilerle donanmış, sosyal ve etik sorumluluk sahibi uzmanlar yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans Programıyla Psikoloji mezunlarının profesyonel meslek yaşamlarında karşılaşabilecekleri psikolojik sorunlara yönelik uygulamalı dersleri içermektedir.

Pazarlama İletişimi Uzmanları Yetişiyor

Nörobilim ve Pazarlama Bilimlerinin etkileşiminden doğan ve yeni yeni tanınmakta olan bir alan olan Nöropazarlama Yüksek Lisans Programı ile profesyonel pazarda yoğun bir taleple aranan Nöropazarlama uzmanlarını yetiştirerek, pazarlama iletişimi sektörüne nitelikli insan kaynağı sağlama amaçlanmaktadır.

Medya ve Kültürel Çalışmalar Yüksek Lisans Programı; medya, iletişim ve kültür alanında akademik ve bilimsel nitelikte çalışmalar yapmayı amaçlayan interdisipliner nitelikte bir yüksek lisans programıdır.

Yeni Medya ve Gazetecilik, Teknoloji ve İletişim Aynı Potada Buluşuyor

Yeni Medya ve Gazetecilik Yüksek Lisans Programı, kendi içerisinde interdisipliner bir anlayışa sahiptir. İletişim bilimleri kapsamındaki çeşitli bilim dallarından beslenen Yeni Medya ve Gazetecilik Yüksek Lisans Programı, aynı zamanda teknolojik gelişmelerle yeni bilimsel kulvarlara da açık hale gelmektedir. Yeni medyanın bu anlamda gazetecilik eğitimine temel oluşturması, gazeteciliğin teknolojik gelişmelere bağlı olarak dönüşümüne ve gelişimine de olanak verecektir.

Sosyal Bilimler Enstitüsü Psikoloji Doktora Programı, Eğitim ve Araştırma Kariyerine Hazırlıyor

Psikoloji Doktora Programı, Psikoloji alanında teori, araştırma ve uygulama entegrasyonunu model alan, katılımcıları psikoloji alanında yüksek nitelikte, ulusal ve uluslararası akademik platformlarda başarılı bir eğitim ve araştırma kariyerine hazırlamayı hedeflemektedir.

Staj ve Uygulama İmkânları Sunuluyor

Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki yüksek lisans programları, akademik bilgi birikiminin yanı sıra uygulama imkanları sunmaktadır. Programa katılan öğrenciler, Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Tıp Merkezi, NP Feneryolu Tıp Merkezi, Üsküdar Üniversitesi uygulama ortağı olan NPİSTANBUL Beyin Hastanesinde bulunan laboratuvarlarda çalışma, uygulama ve staj olanaklarından yararlanabilmektedir.

Sosyal Bilimler Enstitüsünde dersler teorik ve uygulamalı olarak yürütülmekte olup 2023-2024 Akademik yılı Bahar Yarıyılı itibariyle aktif 1273 öğrencisi bulunmaktadır. 


(***Rektörlüğümüzün aldığı karar gereğince Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programına sadece Psikoloji ile Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunları kabul edilmektedir.)

Üniversitemizle ilgili “AKLINDA NE VARSA” bize sor!