Aday Üsküdar | Üniversitemizle ilgili tüm merak ettiklerin için uskudar.edu.tr/aday

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Hakkında

Ülkemizde Kullanılan Biyomedikal Cihaz ve Sistem Sayısı Son 20 Yılda 7 Kat Arttı

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Programı Nedir?

Günümüzde hastanelerde yaklaşık 20 bin farklı çeşit tıbbi cihaz ve sistem kullanılmaktadır. Biyomedikal sistemlerin tasarım ve geliştirme uğraşlarını yürütecek, sistemlerin verimli kullanılmasında görev alacak teknik ve bilimsel bilgi birikimine sahip elemanlara duyulan gereksinim her geçen gün artmaktadır.

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Programı; tıpta ve biyolojik bilimler alanında kullanılan alet ve cihazları, şemalarına uygun olarak yerlerine monte edecek, sürekli bakımını yapacak, arıza olunca yerini saptayacak ve onaracak teknik personeli yetiştirmeyi hedeflemektedir.


Biyomedikal Cihaz Teknikerinde Olması Gereken Özellikler

Biyomedikal Cihaz Teknikeri olmak isteyenlerin; fen bilimleri alanında başarılı olmaları, alet ve makinelere ilgi duymaları, aynı zamanda el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, mekanik ve şekil ilişkilerini algılayabilen özelliklere sahip, görme ve işitme organları sağlam, insanlara yardım etmekten hoşlanan, sorumluluk duygusu güçlü kişiler olmaları beklenmektedir.

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Programını bitirenlere “Biyomedikal Cihaz Teknikeri” unvanı
verilmektedir. Biyomedikal Cihaz Teknikeri, tıpta ve biyolojik bilimler alanında kullanılan alet ve cihazları, şemalarına uygun olarak yerlerine monte edip sürekli bakımını yaparak arıza olunca yerini saptayarak onarmaktadır. Biyomedikal Cihaz Teknikerleri; resmi ve özel hastanelerde, laboratuvarlarda, dispanserlerde, tıbbi cihaz yapan fabrikalarda, tıp cihazları tamir ve bakım atölyelerinde veya servislerinde görev yapmaktadırlar. Bu nedenle çalışma ortamları çalıştıkları iş yerine göre farklılıklar göstermektedir ancak genel olarak doktor, hemşire ve diğer hastane personeliyle iletişim halinde çalışmaktadırlar.


Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Programında Alınan Dersler Nelerdir?

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Programında alınan dersler; Biyomedikal Teknolojisine Giriş, Doğru Akım Devre Analizi, Elektronik Elemanlar ve Ölçme Tekniği, Temel Anatomi ve Fizyoloji, Temel Matematik, Biyomedikalde Matematik, Arıza Analizi ve Arıza Giderme, Alternatif Akım Devre Analizi, Biyokimya, Hastane Organizasyonu, Yaşam Destek ve Ameliyathane Cihazları, Tıbbi Tahlil ve Laboratuvar Cihazları, Fizyolojik Sinyal İzleyiciler, Tıbbi Görüntüleme Cihazları, Dijital Elektronik, Mikrodenetleyiciler, Tıbbi Cihazlarda Test, Kontrol ve Kalibrasyon, Tıbbi Cihazlarda Kalite Yönetim Sistemlerinin Kurulması, Tıbbi Cihazlarda Biyolojik Tehlikeler, Pozitif Psikolojiye Giriş ve İletişim Becerileri, Üniversite Kültürü I ve II, Yaz Stajı, Türk Dili I ve II, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I ve II, İngilizce I ve II.

 Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Programından Dikey Geçiş Sınavı ile Lisans Programına Geçilebiliyor

Mezunlar ayrıca Meslek Yüksekokulları ve Açık Öğretim Ön Lisans Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik hükümlerinden yararlanarak alanlarında kontenjan açıldığı takdirde Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile lisans programlarına kayıt hakkı kazanabilmektedirler.

 Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Programı Mezunlarının Çalışma Alanları Nelerdir?

Resmi ve özel hastanelerde, laboratuvarlarda, dispanserlerde, tıbbi cihaz yapan fabrikalarda, tıp cihazları tamir ve bakım atölyelerinde veya servislerinde görev alabilmektedirler.


Üniversitemizle ilgili “AKLINDA NE VARSA” bize sor!