Aday Üsküdar | Üniversitemizle ilgili tüm merak ettiklerin için uskudar.edu.tr/aday
360 sanal tur

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü

Koruyucu Tedavi Yaklaşımı İçin İhtiyaç Duyulan Meslek: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon 


Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Nedir?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon kas iskelet sistemi bozukluklarında fonksiyonun düzeltilmesi, minimuma indirilmesi, çok yönlü fizik tedavi yaklaşımları ile bireyin yaşam kalitesinin artırılmasının yanı sıra hasta engelli sağlıklı bireylere doğru egzersiz reçetesini planlayan bir bilim dalıdır.

Nüfusun giderek yaşlanması, bilimsel ve teknolojik gelişmeler paralelinde sağlığın bilinçli korunması gereği koruyucu ve tedavi edici yaklaşımları içermektedir.  Fizyoterapistler ortopedik rehabilitasyon, nöroloji ve nöroşiruriji rehabilitasyonu, kardiyopulmoner rehabilitasyon, serebral paralizi, el cerrahi rehabilitasyonu, kas hastalıkları ve rehabilitasyonu, romatizmal hastalıklar, kadın sağlığı, sporcu sağlığı ve mesleki rehabilitasyon gibi alanlarda uygulama yapan kişilerdir.  


Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünde Alınan Dersler Nelerdir?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon lisans programında öğrencilere mesleki bilgi ve beceriyi kazandırmaya yönelik olarak sistematik bir mesleki eğitim verilmektedir. Dört yıllık program boyunca birinci yıl temel ve mesleki giriş dersleri yoğunlukta olup öğrencide mesleki bir temel oluşturulmaya çalışılmaktadır. İkinci ve üçüncü yıllarda, öğrenciler almış oldukları mesleki derslerin yanı sıra spesifik hastalık ve yaş gruplarına özel fizyoterapi ve rehabilitasyon değerlendirme ve terapatik yaklaşım eğitimlerini almaktadırlar. Dördüncü yıl ise öğrencilere, üç yıl boyunca öğrendikleri bilgileri uygulama fırsatı buldukları klinik uygulama eğitimi verilmektedir. Ayrıca öğrenciler, 2. ve 3. yaz dönemlerinde yaz stajı yapma zorunlulukları bulunmaktadır. Bölüm mezunlarına Fizyoterapist unvanı verilmektedir.

Etik ve Donanımlı Fizyoterapistler Yetiştiriliyor

Üsküdar Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünde verilen dört yıllık eğitimin sonunda, mesleki etik ve otonomiye sahip, bilgili, sorumluluk alabilen ve mesleki uygulama becerisi kazanmış, mesleğini icra edebilecek alt yapıya sahip fizyoterapistlerin yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Fizyoterapistler İçin Çalışma Alanları Nelerdir?   

Fizyoterapistler, devlet, özel veya üniversite hastanelerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, özel kliniklerde, spor kulüplerinde, endüstri ve sanayi tesislerinde, halk sağlığı ünitelerinde, ev rehabilitasyonunda, evde bakım merkezlerinde, sağlıklı ve engellilerin spor ve rekreasyonel aktivitelerinin uygulanmasında, okullarda, huzurevleri, bakım evlerinde, termal otellerde, belediyelerde, engelli okullarda ve birinci basamak sağlık hizmetlerinde istihdam edilmektedir. Akademik kariyer yapmak isteyen mezunlar yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelerde lisansüstü eğitimlerine devam ederek akademik kariyer yapabilmektedir.

Bölüm

Puan Türü

2023 KONTENJAN

2022 ÖSYS Taban Puanı

2022 ÖSYS Başarı Sırası

FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON (ÜCRETLİ)

SAY

20

...

...

FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON (BURSLU)

SAY

10

337.91007

198735

FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON (%50 İNDİRİMLİ)

SAY

48

263.80927

438207


Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Etkinlikleri 


Bölüm İçi Eğitim Seminerlerimiz

FTR Güz Dönemi Seminerleri- 2017-2018.pdf

FTR Bahar Dönemi Seminerleri 2017-2018.pdf

Üniversitemizle ilgili “AKLINDA NE VARSA” bize sor!