Video 2024-07-18 at 14.43.53.mp4
Ebelik Bölümü 4. sınıf öğrencilerimiz her yıl düzenlenen öğrenci projelerini bu yıl da farklı bilimsel alanlarda ve güncel konularda hazırlamışlardır. Bölüm öğretim üyeleri ve elemanları ile tüm sınıf arkadaşlarına sundukları bu yeni bilimsel ve güncel bilgilerin paylaşıldığı proje sunum günü, öğrencilerimizin mezuniyet öncesinde güncel bilimin ışığında ilerlemelerine katkı sağlamıştır. Birçok üniversitenin Ebelik Bölümü'nden farklı olarak, her yıl 4. sınıf öğrencilerimizle gerçekleştirdiğimiz bilimsel proje hazırlığı ve sunumu, öğrencilerimizi güçlü adımlarla mezuniyete hazırlamaktadır.
Ebelik Bölümü öğrencilerimiz çok kıymetli bölüm öğretim elemanları ile birlikte bu yıl Tokat ilinde gerçekleşen Ebelik Öğrencileri Kongresinde Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde Ebelik Bölümüne mensup öğrenciler ile buluştular. 10. Uluslararası 14. Ulusal Ebelik Öğrencileri Kongresine öğrencilerimiz 7 poster bildiri 2 sözel bildiri ile katıldılar. Dr. Öğr. Üyesi Ayça Demir Yıldırım hocamızın önderliğinde öğrencimiz Nergiz Akyüz'ün hazırladığı ''Multipar Gebeliklerde Karşılanmamış Aile Planlaması'' konulu bildiri birincilik ödülü alırken Araş. Gör. Ebru Sağıroğlu hocamızın önderliğinde öğrencimiz Esra Yıldız'ın hazırladığı ''Ebeler ile Gebelikte Mindfulness'ın Gücü: Anneliğe Yolculuğu Güçlendirmek'' konulu bildiri ikincilik ödülü aldılar. Bu gurur öğrencilerimizin, bu gurur kıymetli Üsküdar Üniversitesi Ebelik Bölümü hocalarımızın. Nice başarılara...
Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik bölümü tarafından “5. Ebelik Öğrencileri 2. İklim Değişikliği Sempozyumu: Ebeler İklim Krizi Çözümünde Önemli Bir Güç” etkinliği düzenlendi. Yoğun ilgi gören sempozyumda küresel ısınmanın nedenleri, iklim krizinin gebe, fetüs ve yeni doğanlara etkisi, küresel iklim değişikliği ile bebek bakımı ve ebelik bakımı gibi konular ele alındı. 4. sınıf öğrencilerimizin hazırlayarak sundukları sempozyum Ebelik Bölümü Öğretim Elemanları ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Arif Aktuğ Ertekin hocamızın katılımları ile gerçekleşti.
Bölümümüzde görev alan Öğr. Gör. Meryem Koçaslan Toran hocamız bu akşam ebelik bölümlerinde okuyan öğrenciler ile birlikte Üsküdar Üniversitesi Ebelik Bölümü'nün seriler haline getirdiği Makale Okuma etkinliği gerçekleştirmiştir. Ülkemizde mesleğimiz adına lisans eğitimi gören öğrenci arkadaşlarımızın mesleki gelişmeleri güncel literatürden takip edebilmelerinde kolaylık sağladığını düşündüğümüz bu eğitim serilerinin devamını bekliyoruz.
Bölümümüzde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapmakta olan Arzu Akdemir hocamızın anlatımı ile ikincisini düzenlediğimiz Makale okuma etkinliği kurum içi ve kurum dışı öğrenci katılımı ile büyük ilgi görmüştür. İlerleyen aylar içerisinde 3. 4. ve devamını düşündüğümüz bu etkinlik için lisans ve lisans üstü bir çok öğrenci tarafından talep edilmeye devam edecektir.
Ebelik Bölümü Öğretim Üyeleri ve Öğretim Elemanları Bölümümüz 1., 2., 3., ve 4., sınıf öğrencilerimizin aileleri ile Zoom üzerinden buluşmuştur.
Mucizeye İlk Dokunuş Kulübü tarafından tüm üye öğrenciler arasından hazırlanan çekiliş ile Dr. Öğr. Üyesi Tuğba YILMAZ ESENCAN hocamız tarafından imzalı kitap hediye edilmiştir.
EBE isimli ödüllü kısa film gösterimimiz giriş kat Z21 No'lu salonda saat 12.30 ile 13.30 da gerçekleştirilmiştir. 10 Dk'lık kısa film sonrası filmin yönetmeni ile söyleşi yapılmıştır.
6 Aralık Çarşamba günü NP Sağlık Yerleşkesi zemin katta gerçekleşen sergimiz 09.00-16.00 saatleri arasında gerçekleşirken, aynı gün saat 14.00 da Öğr. Gör. Didem Kurap Öcebe hocamızın moderotörlüğünde İz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Önder Bora ve Tap Vakfı Üyesi Nurcan Müftüoğlu konuşmacı olarak katılmıştır.
Bölümümüz Öğretim Görevlisi Şerife Kelle hocamızın sunduğu 1. Makale Okuma Etkinliği Mucizeye İlk Dokunuş Kulüp etkinliği üyelerine özel olarak gerçekleştirilmiştir. Bir makaleyi analiz ederken anlamaya çalışırken nelere dikkat edilmeli hangi adımlar ile okumalar gerçekleştirilmeli gibi bir çok güncel ve kıymetli bilgi paylaşımı gerçekleştirilmiştir.
Her yıl düzenlenen Ebelik Öğrenci Kongresi bu sene Erzurum'da Atatürk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümünün ev sahipliği ile düzenlendi. Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevini yürüten ve aynı zamanda Ebelik Bölümümüzde öğretim üyesi olarak görev alan Dr. Öğr. Üyesi Tuğba Yılmaz Esencan ile birlikte yine ebelik bölümü öğretim üyeleri arasında yer alan Dr. Öğr. Üyesi Ayça Demir Yıldırım, Dr. Öğr. Üyesi Arzu Akdemir ve Öğr. Gör. Şerife Kelle hocalarımızın öncülüğünde aralarında ebelik bölümü kulübümüz olan Mucizeye İlk Dokunuş Kulüp yöneticileri ve üyelerinin de yer aldığı toplam 42 öğrencimiz Üsküdar Üniversitesi Otobüsü ile Erzurum'a yola çıktı. Onları bilim yolculuğuna bilimsel çalışmaları ile coşkuyla uğurladık.
Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü 2023 Yılı Mezunlarımız hazırladıkları bitirme projesi sunumlarını başarıyla gerçekleştirdiler.
5 Mayıs Dünya Ebeler Günü kapsamında Üsküdar Üniversitesi Ebelik Bölümü 4. sınıf Öğrencilerinin yapmış olduğu öğrenci sempozyumumuzu gerçekleştirdik. Öğrencilerimizi başarılarından dolayı kutluyoruz.
Üsküdar Üniversitesi Kariyer Merkezi ile birlikte bölümümüz öğrencilerinin gönüllü yaz stajı deneyimlerini anlattıkları etkinliğimiz yeni staj yapacak öğrencilerimiz için oldukça faydalı olmuştur.
Ebe Fatma Adaş'ın mesleki deneyim ve tecrübelerini bizimle paylaştığı bir etkinlik olmuştur.
2021-2022 Yılı Bahar döneminin son ebelik bölüm etkinliği olan Postpartum Kanamaya seminerimiz Op. Dr. İlkhan Keskin tarafından gerçekleştirilmiştir. Alanında uzman hekimimiz tarafından gerçekleştirilen etkinlikte postpartum kanamada kanıt temelli en son yaklaşımlara değinilmiştir. Kıymetli hocamıza vermiş olduğu değerli bilgiler için yürekten teşekkürlerimizi sunarız. Bahar dönemimizin son etkinliğinde bizlerle olan tüm katılımcılarımıza teşekkür ederiz.
Ebelik Bölüm etkinliği olarak gerçekleştirilen Aromaterapi semineri alanında uzman Prof. Dr. Gülay Rathfisch tarafından gerçekleştirilmiştir. Türkiye'nin farklı Üniversitelerinden Ebelik Bölümü öğrencilerinin, öğretim elemanlarının ve bölüm başkanlarının katıldığı etkinliğimiz 105 kişinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Katılım sağlayan tüm öğretim elemanları ve öğrencilerimize en içten teşekkürlerimizi sunarız.
Ebelik Bölümü ve Mucizeye İlk Dokunuş Kulüp etkinliği olarak gerçekleştirilen Bahara +1 Farkındalıkla Merhaba Kahvaltısı Üsküdar Tebessüm Kahvesi'nde gerçekleştirilmiştir. Dr. Öğr. Üyesi Tuğba Yılmaz Esencan, Dr. Öğr. Gör. Ayça Demir Yıldırım, Öğr. Gör. Günay Arslan ve Arş. Gör. Ebru Sağıroğlu'nun katılımı başta olmak üzere 1., 2., 3. ve 4. sınıf Ebelik Bölümü öğrencilerimizin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Kahvaltı etkinliğimize katılan tüm katılımcılarımıza ve bizleri ağırlayan Tebessüm Kahve çalışanlarına teşekkür ederiz.
Ebelik Bölümü etkinliği olarak gerçekleştirilen Doğum ve Psikodrama Atölyesi 24-25-26 ve 27 Mayıs tarihlerinde 20:00-21:30 saatleri arasında gerçekleştirilmiştir. Atölye etkinliğimiz Mucizeye İlk Dokunuş Ebelik Kulübü üyelerine açık olarak gerçekleştirilmiştir. Kontenjanın bir kısmı ise Tunceli Munzur Üniversitesi Ebelik Bölümü Öğrencilerine ayrılmıştır. Atölye etkinliğini gerçekleştiren Uzman Ebe Özlem Karabulut'a ve tüm katılımcılarımıza teşekkürlerimizi sunarız.