Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Eğitimi Gerçekleştirildi

Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Eğitimi Gerçekleştirildi

Üsküdar Üniversitesi AR-GE ve Yenilik Politikaları Direktörlüğü tarafından “Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Eğitimi” düzenlendi. Zoom Webbinar üzerinden gerçekleşen eğitimi Fikri ve Sınai Haklar Uzmanı Cengiz Akköse verdi.

 

Fikri Mülkiyet Hakkı Nedir?

Fikri mülkiyet haklarından bahseden Akköse: “Genel anlamıyla fikri mülkiyet hakları yaratıcı düşünce ve insan fikirlerinin sonucunda ortaya çıkan ürünlerdir. Bu ürünler sanayiye uygulanabilirse teknik bir alanda teknik bir etki yaratıyorsa sınai mülkiyet hakları ancak sadece eser yani insanların duygu ve düşüncelerinin sonucunda ortaya çıkan bir şeyse eser niteliği taşıyorsa telif hakkı kapsamındadır. Telif hakları ise bilim edebiyat eserleri, kitaplar, makaleler, musiki eserleri vb. eserlerdir.” Dedi.

Telif hakları ve önemi

Telif hakları konusuna değinen Akköse: “Telif hakları kişinin her türlü fikri emeği ile meydana getirilen ürünler üzerindeyken sağlanan haklardır. 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kanunu kapsamında bu eserler korunmaktadır. O eğer telif haklarını tescil ile koruma altına almak isterseniz Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuruda bulunabilir, hak ihlalini düşündüğünüz durumlarda yaptırımlar uygulatabilirsiniz. Fikri mülkiyet hakları olsun telif hakları olsun sınai mülkiyet hakları olsun hepimizin bildiği gibi negatif haklardır ve rakiplerinize karşı hem tekel hakkı verir size hem de maddi manevi tazminat yöntemiyle yaptırımlar uygulayabilirsiniz.” İfadelerini kullandı.

Markanızı Sonsuza Kadar Koruyabilirsiniz

Akköse: “Sınai mülkiyet haklarından olan marka bir işletmenin bir ürün veya hizmetin diğer işletmelerin ürün ya da hizmetlerinden ayırt edilmesini sağlayan yenilik içeren veya ayırt edici içerik taşıyan sesler, sözcükler, şekiller, harfler, sayılar ya da orijinal ambalajların biçimleri her türlü işaret marka olarak kurulabilmektedir. Ulusal aşamada marka başvurularını Türk patent ve marka kurumuna yapmaktayız. Koruma süresi de başvuru tarihimizden itibaren on yıldır. Onar yıllık periyotlarla yıllık yenileme ücretlerini ödeyerek markanızı sonsuza kadar koruyabilirsiniz.” Şeklinde konuştu.