Biyoteknoloji Girişimci ve Yatırımcılarına Yol Haritası” programı gerçekleştirildi.

Üsküdar Üniversitesi AR-GE ve Yenilik Politikaları Direktörlüğünün düzenlediği “Adım Adım Biyogirişimcilik: Biyoteknoloji Girişimci ve Yatırımcılarına Yol Haritası” programı gerçekleştirildi. Boğaziçi Üniversitesi Öğr. Gör. Dr. Sevgi Salman Ünver’in konuşmacı olarak katıldığı programda Ünver, bugün yeniliklerden bahsediyorsak temelinde inovasyonun yattığını söyledi. Artık birçok hasta için daha çok umutluyuz diyen Ünver, aşı sürecinin teknolojiyi de test ettiğini kaydetti. 

“Bugün yeniliklerden bahsediyorsak temelinde inovasyon yatıyor”

Zoom webbinar üzerinden gerçekleşen, moderatörlüğünü Şirketleşme ve Girişimcilik Uzmanı Cihan Kaplan’ın üstlendiği programda İnovasyonun gelişiminden bahseden Genomedis Biyoteknoloji Kurucusu Dr. Sevgi Salman Ünver “İnovasyon, yıllar içerisinde farklı şekillerde ortaya çıktı. Bugün yeniliklerden bahsediyorsak, yeni tip çözümlerden bahsediyorsak bunların temelinde aslında inovasyon yatıyor. Eski tarz inovasyon daha kapalı bir sistemdi. Daha çok büyük şirketlerin liderlik ettiği ya da belli kurumların itici güç olduğu ortamlardı. 2000’li yıllardan sonra bilgileri paylaşarak daha çok iş birlikleri ile açık inovasyona geçildi. Açık inovasyonda, inovasyonu geliştirmek için bir yerde eksik kaldı. Eksik kaldığı yerde ise takımyıldızları inovasyon modeline geçildi.” İfadelerini kullandı.

“Artık birçok hasta için daha da çok umutluyuz”

Bioteknolojinin süreçleri ve Covid-19 sürecinden değinen Ünver: “Yıllardır biyoteknoloji üretmek için önemli bir alan olarak görüldü. Fakat bir takım teknik ve teknolojik yetersizlikler nedeniyle biyoteknoloji hayal ettiği kadar hızlı gidemedi. Örneğin gen teknolojileri her zaman için hayal oldu ama teknik konular bu gelişmeyi biraz yavaş seyrettirdi. Özellikle bilişim teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte biyoteknoloji yenilik üretmek için bir lokomotif olma sürecine başlamıştı. Covid 19 ile süreç çok daha hızlandı. Yıllardır oluşturmaya çalışan tedavi modelleri yıllar boyu yapılmaya çalışan ulaşılmaya çalışılan hedefler sıra dışı bir süreçte, sıra dışı hızlanarak RNA teknolojisini uygulanabilir hale getirdi. Aşı süreci teknoloji test etti. Artık birçok hasta için daha da çok umutluyuz.” Dedi.

“Biyobilgisayarların çok önem kazanacağını görüyoruz”

Dr. Sevgi Salman Ünver “Biyoteknoloji çağında en önemli alanlar ne olacak diye bir raporu incelediğimizde, bio bilgisayarların çok önem kazanacağını görüyoruz. Canlı verisini işlemek, kodlamak, kullanmak saklamak, ürüne dönüştürmek, yapay zekâ bunlar geleceğin en önemli konuları. Yine biyomakineler canlı sistemlerle entegre çalışan sistemler, beyin makine arayüzleri, Nörolink konuları çok önemli. Belki de biz makinelerle iletişim kuracağımız bir sürece gireceğiz.” Şeklinde konuştu.