Üsküdar'da Türk-Macar işbirliği buluşması!

Türk - Macar dostluğunu geliştirmek ve güçlendirmek için siyaset, basın ve akademi çevrelerinden önemli isimler Üsküdar'da bir araya geldi.

İstanbul Filizler Köftecisinde düzenlenen kahvaltılı programa, Macar Delegasyonu, Diplomatik temsilcileri Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkez Müdürü Dr. Gábor Fodor, Müdür Yardımcısı şair ve çevirmen Balázs Szőllőssy, Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Miklós Bujáky, Türk Macar İşadamları Derneği ( TÜMİŞAD ) Başkanı ve Macaristan Fahri Konsolosu Osman Şahbaz, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, önceki dönem Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Gazeteci Yazar Dostlar Divanı Başkanı Sami Özey, Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhsin Konuk, Üsküdar Üniversitesi Genel Sekreteri Selçuk Uysaler, Başhekim Dr. Tekin Yılmaz, İşadamları Mehmet S. Küçük, Sadık Güllüce, Mustafa Yalçınkaya, Serdar Yeşil ve Kırklareli Üniversitesi Tarih Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Tarık Özçelik'in hazır bulunduğu Türk Macar İşbirliği, kültür, dostluk ve ticaretin konuşulduğu toplantı, iyi dileklerin ve işbirliklerinin oluşması için zemin oluşturdu.

Samimi ve sıcak bir havadaki kahvaltılı toplantı, Türk kahvaltı çeşitleri Rumeli köftesi ve Türk tatlısı tadımıyla devam etti. Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkez Müdürü Dr. Gábor Fodor, ” Asya ve Avrupa’nın kesişim noktasındaki Boğazın ihtişamının yansıdığı İstanbul’u bugün masalsı sisli bir ortamda temaşa edeceğiz.Tarihi ve modern İstanbul’u bir arada yaşayabilmek ayrı bir zenginlik. İstanbul aynı zamanda çok önemli ve ciddi turizm destinasyonu. İki dost devlet, 2024 yılını Türk ve Macar yılı ilan etti. Bütün bir yıl bir çok sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler gerçekleştireceğiz. Kardeş şehirlerimiz ile dostluk ve işbirliklerimizi derinleştireceğiz. Üsküdar ile Kaposvár şehri kardeş kentler olarak bu etkinliklerde önemli projeler icra ederek katkı sunacaklardır. Kültürel ilişkilerimizi ve dış ticaretimizi her geçen gün artırıyoruz. Var olan potansiyelimizi yukarılara taşımak için bizler üzerimize düşeni yapmaya hazırız'' dedi.

Dost Macarlarla bu işbirliklerimizi güçlendirmeyi sürdüreceğiz

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, ''Son yıllarda dost Macar Türk ilişkileri güçlü ve yoğun olarak sürdürmemize bu tür kültürel faaliyetler ayrı bir katkı sağlamaktadır.  Üsküdar ile Kaposvár şehri ile Belediyelerimiz arasında bu dostane kardeş ilişki altı yıldır artarak sürmektedir. Daha önce Kaposvár şehrine ziyarette bulunmuş ve Kaposvár Megyei Jogú Város Belediye Başkanı değerli dostum Szita Károly’u Üsküdar'da misafir etmiştik. Önümüzdeki dönemde dost Macarlarla bu işbirliklerimizi güçlendirmeyi sürdüreceğiz” dedi.

İki dost millet arasında işbirliğine katkı vermekten büyük mutluluk duyuyorum

Fahri Konsolos Osman Şahbaz ise, “İstanbul etkili olan yoğun sisli bir zamanda Boğaz'ın incisi İstanbul Üsküdar'da kıymetli Macar ve Türk dostlarımızla bir arada olmaktan bahtiyarım. Bu iki dost ve kardeş millet arasındaki işbirliğine katkı vermekten büyük mutluluk duyuyorum.''dedi

Macar Diplomatlarla birlikte büyük bir mutlulukla yaşıyoruz

Gazeteci Yazar Sami Özey ise '' Koordinatörlüğünü yaptığı, ülkemizin, düşünce, sevgi, meşveret ve muhabbet eksenli dinamiklerinden olan Dostlar Divanı'nın benzerini bugün Üsküdar Filizler Köftecisinde Macar Diplomat ve değerli dostlarımızla birlikte büyük bir mutlulukla yaşıyoruz'' dedi.

İşbirliği buluşması karşılıklı hediyeleşmeden  sonra  Macar heyet ve misafirler Salacak’tan ayrıldı.

Kaynak: Trakya Analiz