Aday Üsküdar | Üniversitemizle ilgili tüm merak ettiklerin için uskudar.edu.tr/aday

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Hakkında

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programı Nedir?

Program Tanımı: Gıda, ilaç, kozmetik ve boya endüstrisinde ekonomik değeri olan Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin biyolojik, ekolojik, genetik ve sistematik özellikleri, kültüre alınması, doğadan toplanması ve korunması, kimyasal içerikleri ve analiz yöntemleri, temin edilmesi, üretimleri ve kalite kontrolleri, kullanım alanları ve etiği konusunda temel bilgi ve pratiğe sahip olan yardımcı teknik personeli yetiştiren bir programdır.

Eğitimli İnsan Gücü Oluşturulması Amaçlanıyor

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programının amacı; bitkilerin doğadan toplanması, tarımı, üretimi-işlemesi, pazarlanması ve kullanım yöntemleri konusunda büyük önem taşıyan eğitimli insan gücü oluşturmaktır.

Bu amaçla, öğrencilere gen kaynaklarının korunması ve bunların tarla bitkileri olarak kültüre alınması öğretilmektedir. İlaç endüstrisi için bu bitkilerin özellikleri ve etkili maddelerinin belirlenmesi ve bu bitkilere tedavi gücü veren etkili maddeleri artırma çalışmalarının yapılması amaçlanmaktadır.

Ayrıca öğrenciler, bulundukları bölgelerde arazi uygulamaları yaparak edindikleri teorik bilgileri kullanma fırsatı bulmaktadır. Bitkileri, morfolojik özelliklerine göre tanıyan ve özelliklerini belirleyen öğrenciler onları doğadan toplamayı ve uygun şartlarda saklanabilir hale getirmeyi de öğrenmektedir.


Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programında Alınan Dersler Nelerdir?

Zirai Botanik, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sistematiği (Bseç), Genel Kimya, Temel Matematik, Çevre ve Organik Tarım, Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi I, Üniversite Kültürü I (Üseç),Pozitif Psikoloji ve İletişim Becerileri (Üseç), İngilizce I, Türk Dili I, Biyokimya, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Anatomisi, Bitki Fizyolojisi, Toprak Bilgisi ve Bitki Ekolojisi (Bseç), Herbaryum Teknikleri, Türk Dili II*, İngilizce II*, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II*, Üniversite Kültürü II (Üseç), Drog Hazırlama Tekniği (Bseç), Analitik Kimya, Boya ve Parfüm Bitkileri Değerlendirme Teknolojisi, İlaç ve Tıbbi Bitkileri Değerlendirme Teknolojisi (Bseç), Fitoterapi ve Aromaterapi I, Bitki Besleme ve Gübreleme, Mesleki Uygulama I, Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştirme Tekniği (Bseç), Baharat ve Keyif Bitkileri Değerlendirme (Bseç), Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Muhafaza ve Pazarlama, Fitoterapi ve Aromaterapi II, Tıbbi ve Aromatik, Bitkiler Hastalık ve Zararlıları İle Mücadele, Yaz Stajı, Mesleki Uygulama II

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programı Mezunlarının Çalışma Alanları Nelerdir?

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programından mezun olan öğrenciler; Tarım Bakanlığı, ilaç fabrikaları, eczaneler, kozmetik sanayisi vb. gibi işletmelerde çalışma imkânı bulmaktadır.

“Tıbbi ve Aromatik Bitki Teknikeri” unvanı ile mezun olan öğrenciler, tıbbi bitki alanında kendi işlerini de kurabilmektedir.

DGS ile Lisans Programlarına Geçiş Yapabilirsiniz

Mezunlar ayrıca Meslek Yüksekokulları ve Açık Öğretim Ön lisans Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik hükümlerinden yararlanarak alanlarında kontenjan açıldığı takdirde Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile lisans programlarına kayıt hakkı kazanabilmektedir.


Üniversitemizle ilgili “AKLINDA NE VARSA” bize sor!