Aday Üsküdar | Üniversitemizle ilgili tüm merak ettiklerin için uskudar.edu.tr/aday

Ortez ve Protez Akademik Etkinlikler

18 TEM 2024

Üsküdar Üniversitesi Ebelik Bölümü 11. Mezuniyet Yemin Töreni

 Video 2024-07-18 at 14.43.53.mp4

13 MAY 2024

Kariyer Yolculuğu Söyleşisi: Ortotist- Prostetist Selin Yeşildağ

Üsküdar Üniversitesi Ortez ve Protez Bölümü Öğrencileri Ortotist Prostetist Selin YEŞİLDAĞ ile bir araya geldiler!Üsküdar Üniversitesi Ortez ve Protez Bölümü 13.05.2024 pazartesi günü saat 15:00'te "Kariyer Yolculuğu Söyleşisi: Ortotist- Prostetis Selin Yeşildağ" söyleşisini gerçekleştirmiştir.Etkinlik Ottobock Türkiye'den Ortotist Prostetist Selin Yeşildağ ile online platform üzerinden gerçekleştirilmiştir.Söyleşinin tek oturumunda :Sayın Ortotist Prostetist Selin Yeşildağ, başarılı şekilde sürdürdüğü mesleğinin kariyer yolculuğu ile ilgili öğrencileri bilgilendirmiş ve karşılıklı soru-cevap eşliğinde etkileşimi yüksek bi sunum gerçekleştirilmiştir.

09 ARA 2022

Yürüyüş Analizi Etkinliği

Üsküdar Üniversitesi Ortez ve Protez Bölümü öğrencileri Biyo-Tasarım Kulübü olarak 09.12.2022 tarihinde Üsküdar Üniversitesi NP Sağlık Yerleşke’de “Yürüyüş Analizi Etkinliği” gerçekleştirmiştir.Gün boyu devam eden etkinlikte; Üsküdar Üniversitesi öğrencileri ve üniversite akademisyenlerine yürüyüş ayak analizi yapılmıştır. Ortotist Prostetist Yasin TUTKUN ve Ortotist Prostetist Hamza SİNEN'in katılımlarıyla Üsküdar Üniversitesi NP Sağlık Yerleşkesinde  Üsküdar Üniversitesi mensuplarının ayak analizleri yapılarak uygun tabanlık ve ayak sağlığını geliştirici öneriler verilmiştir. 

16 MAY 2022

Paralimbik Milli Sporcular ile Söyleşi Etkinliği Hk.

Biyo-Tasarım Kulübü ve Üsküdar Üniversitesi öğrencileri paralimpik milli sporcular ve antrenörü Dr. Duran ARSLAN ile bir araya geldiler.Üsküdar Üniversitesi Ortez ve Protez Bölümü bahar dönemi etkinlikleri kapsamında 16.05.2022 pazartesi günü "Paralimpik Milli Sporcular ile Söyleyişi" etkinliği gerçekleştirilmiştir.Etkinliğimiz Üsküdar Üniversitesi Çarşı Yerleşke Emir Nebi 1 Konferans Salonu’nda düzenlenmiştir.Etkinliğimiz konuklarımız; milli sporcularımızın antrenörü Dr. DURAN ARSLAN, paralimpik milli sporcularımız; EMİNE AVCU, A. SERDAR. DEMİR, DİLAN ONGULU, CENK KEÇEOĞLU, SELİN ZÜLAL ÖNAL, BAHA MANDALI, SELİM TAŞ, BETÜL MALKOÇ, UMUT ÜNLÜ ve moderatör Hürriyet Gazetesi Dijital İçerik Üreticisi FERİT ÖMEROĞLU’na katılımları ile gerçekleşmiştir.Seminerimiz tek oturumda gerçekleşti:Moderatörümüz Ferit ÖMEROĞLU’nun rehberliğinde öncelikle Dr. Duran ARSLAN, akademik başarılarından,  antrenörlük serüveninden, yaptığı çalışmalardan ve başarılarından bahsetti. Aynı zamanda paralimpik alanında eksik gördüğü konuları ele alarak katılımcılarımızı bilgilendirdi. Ardından hem ulusal hem de uluslararası müsabakalarda sayısız madalya kazanarak bizleri gururlandıran sporcularımız kendi hayat hikâyelerinden, yaşadıkları zorluklardan ve Dr. Duran ARSLAN ile nasıl tanıştıklarından, antrenmanlarında yaşadıklarından ve toplumumuzun bilinçlenmesi gereken konulardan bahsederek katılımcılarımızı bilgilendirdiler.Etkinliğimize katılan sporcularımızdan olan ve başarılarıyla bizleri kendine hayran bırakan Emine AVCU, hayat hikâyesi ve başarıları ile ilgili katılımcılarımızı bilgilendirirken konuşması sırasında; “Biz engelli değiliz engellenen insanlarız.” vurgusunu yaparak sadece paralimpik milli sporcularımızın değil bütün engelli bireylerin günlük yaşantıları içinde yaşadıkları problemlere, engellere ve karşılaştıkları ön yargılara dikkat çekti.Sporcularımız başarıları ve hayat hikayeleri ile bizleri gururlandırırken günlük hayatta yaşadıkları problemlerden örnekler vererek, toplumumuzun gözünden kaçan ama aslında engelli bireyler için önemli olan konulardan bahsederek katılımcılarımızın bu konuda bilinçlenmesini sağladılar.Soru-cevap şeklinde etkileşimi yüksek bir sunum gerçekleştirildi.

11 NİS 2022

Hayvanlarda Ortez ve Protez Uygulamaları Etkinliği

Üsküdar Üniversitesi Ortez ve Protez Bölümü Öğrencileri Gürkan GÜLANBER ile bir araya geldiler!Üsküdar Üniversitesi Ortez ve Protez Bölümü ile Biyo-Tasarım Kulübü 11.04.2022 pazartesi günü saat 14:00'te "Hayvanlarda Protez ve Ortez Uygulamları" seminerini gerçekleştirmiştir.Etkinlik Üsküdar Üniversitesi Çarşı Yerleşke YUŞA Konferans Salonu’nda düzenlenmiştir.Seminerin tek oturumunda :Sayın Veteriner Hekim Gürkan Gülanber, ‘Hayvanlarda Ortez ve Protez Uygulamaları' hakkında öğrencileri bilgilendirmiş ve karşılıklı soru-cevap eşliğinde etkileşimi yüksek bir sunum gerçekleştirilmiştir.

01 NİS 2022

Mikroişlemci Kontrollü Protezler ve Rehabilitasyonu

Üsküdar Üniversitesi Ortez ve Protez Bölümü etkinlikleri kapsamında Uzm. Fzt. Ezgi Tarhan Altınok, 01.04.2022 tarihinde Arş. Gör. Mert İlhan moderatörlüğünde online olarak  "Mikroişlemci Kontrollü Protezler ve Rehabilitasyonu" konulu bir seminer vermiştir.

25 MAR 2022

Yürüyüş Analizi Etkinliği

Üsküdar Üniversitesi Ortez ve Protez Bölümü öğrencileri Biyo-Tasarım Kulübü olarak 25.03.2022 tarihinde Üsküdar Üniversitesi Çarşı Yerleşke’de “Yürüyüş Analizi Etkinliği” gerçekleştirmiştir.Gün boyu devam eden etkinlikte; Üsküdar Üniversitesi öğrencileri ve üniversite akademisyenlerine yürüyüş ayak analizi yapılmıştır. Yürüyüş analizi yapılan öğrencilerin yürüyüş sırasında gözlemlenen patolojileri, ayak sağlığı ve yürüyüş dinamikleri Ortez ve Protez Bölümü öğrencileri tarafından incelenmiş ve gerekli görülen noktalarda tavsiyeler verilmiştir. Bunların yanında etkinliğimize katılan üniversitemiz öğrencileri ve hocalarının yürüyüşlerinin nasıl olması gerektiği ve ayak sağlığı ile ilgili doğru ayakkabı ve tabanlık kullanımı hakkında bilgi paylaşımında bulunulmuş, ortez danışmanlığı verilmiştir. 

12 OCA 2022

Güncel Liner Yaklaşımları Etkinliği

Üsküdar Üniversitesi Ortez ve Protez Bölümü ile Biyo-Tasarım Kulübü 12.01.2022 tarihinde Üsküdar Üniversitesi Çarşı Yerleşke Beylerbeyi Konferans Salonu’nda “Güncel Liner Yaklaşımları” semineri gerçekleştirilmiştir.Etkinliğimize konuk olarak; Össür Firması’ndan Mustafa Avcı, İshak Sahban ve Helin Kelekçibaşı katılmıştır.Seminerimiz iki oturumdan oluşmuştur:İlk Oturumumuzda; Sayın Mustafa Avcı, "Güncel Liner Yaklaşımları" hakkında bir sunum gerçekleştirmiştir. Sunumda;  protez komponentleri, liner özellikleri ve özel durumlara hitap eden liner seçimleri üzerine konuşulmuştur. Karşılıklı soru-cevap eşliğinde etkileşimi yüksek bir sunum gerçekleştirilmiştir.İkinci Oturumumuzda ise; Sayın İshak Sahban ve Helin Kelekçibaşı sunum için getirmiş olduğu liner'lar ile komponentlerin özelliklerinden bahsetmiştir.Katılımcılarımız arasından öğrenciler seçilerek getirilmiş olan linerların nasıl giyip çıkarıldığı ile ilgili denemeler gerçekleştirilmiştir. Karşılıklı soru-cevap eşliğinde interaktif bir seminer yapılmıştır.

05 OCA 2022

Sorunlu Güdükler ve Preprostetik Değerlendirme Etkinliği

Üsküdar Üniversitesi Ortez ve Protez Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Nedret OKAN, 05.01.2022 tarihinde Üsküdar Üniversitesi Çarşı Yerleşke Beylerbeyi Konferans Salonu’nda  "Sorunlu Güdükler ve Preprostetik Değerlendirme" konulu bir seminer vermiştir.

29 ARA 2021

Üst Ekstremite Protezleri Etkinliği

Üsküdar Üniversitesi Ortez ve Protez Bölümü ile Biyo-Tasarım Kulübü 29.12.2021 tarihinde Üsküdar Üniversitesi Çarşı Yerleşke Beylerbeyi Konferans Salonu’nda “Üst Ekstremite Protezleri” semineri gerçekleştirilmiştir.Etkinliğimize konuk olarak; Ottobock Firması’nda Protez-Ortez Teknikeri Lokman SAĞLIK katılmıştır.Seminerimiz iki oturumdan oluşmuştur:İlk Oturumumuzda; Sayın Lokman SAĞLIK, ‘Üst Ekstremite Protezleri’ hakkında bir sunum gerçekleştirmiştir. Sunumda; üst ekstremite protez komponentleri, protez el çeşitleri ve seçimleri üzerine konuşulmuştur. Karşılıklı soru-cevap eşliğinde etkileşimi yüksek bir sunum gerçekleştirilmiştir.İkinci Oturumumuzda ise; Sayın Lokman SAĞLIK, sunum için getirmiş olduğu myoelektrik ve biyonik el protezlerinin çalışma mekanizmalarından bahsetmiştir.Katılımcılarımız arasından öğrenciler seçilerek getirmiş olduğu biyonik el protezi ve Myoboy cihazı üzerinde katılımcılarımız ile birlikte denemeler gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerimiz ile Myoboy cihazı kullanılarak bilgisayar üzerinde kas analizleri yapılmış ve protezde el hareketlerinin nasıl uygulandığı ile ilgili denemeler gerçekleştirilmiştir. Daha sonrasında ise kaydedilen bu hareketlerin biyonik ve myoelektrik el protezlerine nasıl aktarıldığı ve hareketlerin protez elde nasıl gerçekleştirildiği ile ilgili denemeler yapılmıştır. Karşılıklı soru-cevap eşliğinde interaktif bir seminer yapılmıştır.

21 ARA 2021

Ayak Analizi Etkinliği

Üsküdar Üniversitesi Ortez ve Protez Bölümü öğrencileri Biyo-Tasarım Kulübü olarak 21.12.2021 tarihinde Üsküdar Üniversitesi Çarşı Yerleşke’de “Ayak Analizi Etkinliği” gerçekleştirmiştir.Gün boyu devam eden etkinlikte; Üsküdar Üniversitesi öğrencilerinin ayak sağlığı değerlendirilmiş ve ayak analizi yapılmıştır.Ayak analizi yapılan öğrencilerin ayak sağlıkları Ortez ve Protez Bölümü öğrencileri tarafından incelenmiş ve gerekli görülen noktalarda tavsiyeler verilmiştir. Bunların yanında etkinliğimize katılan üniversitemiz öğrencileri ayak sağlığının nasıl olması gerektiği ile ilgili ve doğru ayakkabı ve tabanlık kullanımı hakkında bilgi paylaşımında bulunulmuştur.

15 ARA 2021

Dizüstü protezleri, Diz Eklem Seçimi ve Protez Kullanıcısının Değerlendirilmesi Semineri

Üsküdar Üniversitesi Ortez ve Protez Bölümü ile Biyo-Tasarım Kulübü 15.12.2021 tarihinde  "Dizüstü protezleri, Diz Eklem Seçimi ve Protez Kullanıcısının Değerlendirilmesi" seminerini gerçekleştirmiştir.Etkinliğimiz, Üsküdar Üniversitesi Çarşı Yerleşke Beylerbeyi Konferans Salonu’nda düzenlenmiştir.Etkinliğimize konuk olarak; Ottobock Firması Klinik Şefi Murat Günay ve protez kullanıcısı Muhammet Davutoğlu katılmışlardır.Seminerimiz iki oturumda gerçekleşmiştir:İlk Oturumumuzda; öncelikle Sayın Muhammet Davutoğlu, ne zaman ve nasıl ampute olduğunu, protez kullanımına nasıl başladığını ve bu süreçte hayatında ne gibi zorluklar yaşadığını, sosyal hayatının nasıl etkilendiğini katılımcılarımız ile paylaştı. Katılımcılarımız, Muhammet Bey’in protezi ile nasıl yürüdüğünü, basamak inme ve çıkmasını, sandalyeye destekli ve desteksiz nasıl oturduğunu gözlemleme fırsatı buldu ve kullanıcının fonksiyonel aktiviteleri ile ilgili soru cevap yapıldı. İkinci Oturumumuzda ise; Sayın Murat Günay, ‘Dizüstü Protezler ve Diz Eklemleri’ hakkında katılımcılarımızı bilgilendirdi. Protez diz eklem seçenekleri üzerine konuşuldu ve karşılıklı soru-cevap eşliğinde etkileşimi yüksek bir sunum gerçekleştirildi.

04 KAS 2021

Engelliler ve Sağlık

Ortez ve Protez Bölümü Araştırma Görevlisi Rıdvan DOĞAN, "Engelliler ve Sağlık" konulu bir seminer vermiştir.

18 MAY 2021

Ürün tasarımında dikkat edilmesi gerekenler ve tıbbi ürün tasarım örnekleri

Konu: Ürün tasarımında dikkat edilmesi gerekenler ve tıbbi ürün tasarım örnekleriKonuşmacı: Doç. Dr. A. Selami Çifter*Zoom Linki:https://uskudar-edu-tr.zoom.us/j/5247881170?pwd=My9CTDU1cGt5MFB6WFpCcVI0N2lFUT09Meeting ID: 524 788 1170Passcode: seminerVideo linki için tıklayınız.*MSGSÜ Mimarlık Fakültesi, Endüstriyel Tasarım ABD, Tasarım Yönetimi Bilim Dalı Başkanı

04 MAY 2021

Hayvanlarda kullanılan ortez ve protez uygulamaları

Konu: Hayvanlarda kullanılan ortez ve protez uygulamalarıKonuşmacı: Arş. Gör. Mert İlhan*Zoom Linki:https://uskudar-edu-tr.zoom.us/j/5247881170?pwd=RVB4WlBzdXppTHVoRXBkYnIzeXFrQT09Meeting ID: 524 788 1170Passcode: sbf123Sunum videosunu izlemek için tıklayınız.*Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ortez ve Protez Bölümü

20 NİS 2021

Ortez ve Protez derneğinin işlevi; meslek tanımındaki son gelişmeler

Konu: Ortez ve Protez derneğinin işlevi; meslek tanımındaki son gelişmelerKonuşmacı: Yunus Şimşek*Zoom Linki: https://uskudar-edu-tr.zoom.us/j/5247881170?pwd=RVB4WlBzdXppTHVoRXBkYnIzeXFrQT09Meeting ID: 524 788 1170Passcode: sbf123*POLMED BaşkanıVideo Linki: Videoya buradan ulaşabilirsiniz.

30 MAR 2021

Amputeler ve spor

Konu: Amputeler ve sporKonuşmacı: Prof. Dr. H. Baran Yosmaoğlu*Zoom Linki:https://uskudar-edu-tr.zoom.us/j/5247881170?pwd=cVlrMzF3UjUyaXpPUlZUK2ZYTmxBQT09Meeting ID: 524 788 1170Passcode: opr123Video Linki: Videoya ulaşmak için tıklayınız. (Video açılmazsa sağ üstten indirebilirsiniz.)* Başkent Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Programı

04 OCA 2021

Fantom Ağrısı Olan Amputelerde Ayna Tedavisi

Konu: Fantom Ağrısı Olan Amputelerde Ayna TedavisiKonuşmacı: Dr. Öğr. Üyesi Senay ÇerezciZoom Linki:https://zoom.us/j/5247881170

14 ARA 2020

Pazarlama Stratejileri

Konu: Pazarlama StratejileriKonuşmacı: Doç. Dr. Tuğba Altıntaş

07 ARA 2020

Konjenital ve İdiopatik Skolyoz cerrahisi ile korse ilişkisinin tartışılması

Konu: Konjenital ve İdiopatik Skolyoz cerrahisi ile korse ilişkisinin tartışılmasıKonuşmacı: Prof. Dr. Bekir Yavuz UçarZoom Linki: https://zoom.us/j/5247881170

Üniversitemizle ilgili “AKLINDA NE VARSA” bize sor!