Aday Üsküdar | Üniversitemizle ilgili tüm merak ettiklerin için uskudar.edu.tr/aday

İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü

Sağlık ve Güvenlik Herkesin Hakkıdır


İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Nedir?

İş Sağlığı, bütün mesleklerde çalışanların bedensel, ruhsal ve sosyal yönden iyilik hallerini sürdürme ve daha üst düzeylere çıkarma çalışmalarıdır. (ILO-WHO Joint Committee, 1951) Çalışanlara, kazaya ve hastalığa uğradığında verilecek tıbbi hizmetler İş Sağlığı konusunun dışında bulunmaktadır.

Sağlıklı Çalışanlar İçin Sorunları Tespit Edip Çözüm Üreten Uzmanlar Yetiştiriyoruz

Evrensel iki kavram olan “iş” ve “sağlık” geniş bir kapsamda ele alınmaktadır. Nerede olunursa olunsun, iş yaparken daima çalışanın sağlığı, çeşitli tehlikeler dolayısıyla risk altında olup düşük ya da yüksek olasılıklarla çerçevesinde olumsuz olarak etkilenmektedir. İş sağlığının önemli unsurlarından biri olan “güvenlik”, sağlık ve hukuksal açıdan ele alınmaktadır.

Üsküdar Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü çalışanın sağlık kapasitesini yükseltmek, çalışma ortamından ve çevresinden gelebilecek tüm sağlık zararlarını ölçmek, değerlendirmek ve önlemlerini almak, çalışan için anatomik, fizyolojik ve psikolojik özelliklerine uygun işler yaratmak veya çalışan özelliklerinin işin özelliklerine uygunluğunu sağlamak üzere meslek uzmanları yetiştirmektedir.


İş Sağlığı ve Güvenliği Konusunda Personel İhtiyacı Giderek Artıyor

Gelişmiş ülkelerde, çalışanların çalışma alanları ile ilgili sorunları, özel sigortalar tarafından denetlenip çözülürken, ülkemizde bu hizmetler, sadece, hastalık ve kaza ortaya çıktığında devreye giren, devletin SGK sigorta sistemi ile çözülmektedir. Yani ülkemizde, çalışanın sağlığının korunması ve geliştirilmesiyle ilgili hizmetler belli bir kurum tarafından maalesef yapılamamaktadır. Yasal olarak, ülkemiz çalışanlarının %62’sini oluşturan küçük sanayi çalışanlarının sağlık hizmetlerinin nasıl çözüleceği henüz belli değildir ve tam çözümlenememiştir. Dolayısıyla bu alanda iyi iyi eğitime sahip hizmet verecek personel ihtiyacı bulunmaktadır.

Ülke ekonomisinin güçlü olması açısından çalışanların sağlığı büyük önem taşımaktadır. Üsküdar Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümünde çalışanlar için hangi sorunlar yaşanabileceğini bilen, uluslararası standartlara göre sorunu çözebilen öğrenciler yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümünde Alınan Dersler Nelerdir?  

İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümünde temel bilimler ve mesleğe özgü dersler yer almaktadır. Öğrenciler, Temel Fizik, Temel Kimya, Temel Biyoloji, Kaza Analizi Temel Anatomi, Makine ve Teçhizat, Tehlike Belirleme ve Risk Yönetimi, Güvenilirlik Mühendisliği, İSG Yönetim Sistemleri, İSG'de Belgeleme ve Kontroller, Çalışanların Sağlığı için Fiziksel Aktivite gibi dersler alarak meslek hayatına hazırlanmaktadır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümünün Çalışma Alanları Nelerdir?   

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi Müdürlükleri ve diğer kamu kuruluşları ile özel sektörde iş olanakları mevcuttur.

Bölüm

Puan Türü

2023 KONTENJAN

2022 ÖSYS Taban Puanı

2022 ÖSYS Başarı Sırası

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ (BURSLU)

SAY

5

279.52616

365863

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ (%50 İNDİRİMLİ)

SAY

34

191.68106

1180457


Üniversitemizle ilgili “AKLINDA NE VARSA” bize sor!