Üsküdarlı Araştırmacılar Endonezya G20/N20 Zirvesinde…

Sinirbilim alanında küresel ölçekte seçkin bilim insanlarının yer aldığı Beyin Haritalama ve Tedavileri Derneği (Society for Brain Mapping and Therapeutics - SBMT) tarafından düzenlenen G20 - Neuroscience20 (BRAIN- SPINE- MENTAL- HEALTH) zirvesinin 9’uncusu Endonezya / Bali’de yapıldı. Üniversite olarak Türkiye'den tek Üsküdar Üniversitesinin katılım sağladığı Zirvede Prof. Dr. Nevzat Tarhan açılış konuşması gerçekleştirdi. Nöroteknoloji odaklı çalışmalarıyla uluslararası araştırmacılarca ilgi görmenin ve referans adres olmanın kendilerini mutlu ettiğini belirten Tarhan’a Endonezya’da bestseller listesine giren kitapları dolayısıyla "Bestseller" ödülü de takdim edildi.

Dünyanın önde gelen 20 büyük ekonomisinin liderleri ve uluslararası kuruluşların temsilcilerini bir araya getiren G20 Liderler Zirvesi, Endonezya’nın ev sahipliğinde Bali’de yapılıyor.

2013 yılında kurulan ve ABD başta olmak üzere sinirbilim alanındaki seçkin araştırmacıların yer aldığı Beyin Haritalama ve Tedavileri Derneği (Society for Brain Mapping and Therapeutics - SBMT) tarafından düzenlenen G20 - Neuroscience20 (BRAIN- SPINE- MENTAL- HEALTH) konferansının 9’uncusu bu yıl Bali’de yapıldı.

Türkiye’den iki bilim insanı…

Konferansa Türkiye'den tek katılım sağlayan üniversite Üsküdar Üniversitesi olurken Kurucu Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve beraberindeki araştırmacılardan Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Türker Tekin Ergüzel yürüttükleri çalışmalara ilişkin zirve kapsamında sunum gerçekleştirdi.

Bilim liderlerinin gündeminde kanser, nöroteknoloji var…

Prof. Dr. Nevzat Tarhan başkanlığında ME+ Brain Initiative, Societyfor Brain Mapping and Therapeutics (SBMT) adına Dr. Babak Kateb, Hindistan Brain Initiative adına Sandip Chatterjee, Asia - Pasific adına Dr. Asra Al Fauzi ve Sunder Vakfı Başkanı Keerthy Sunder zirve kapsamında N20’de açılış konuşmaları gerçekleştirdi. Bilim insanlarının gündeminde ise; Kanser Tedavisi, İntihar Önleme, Nöroteknoloji, Bağımlılık Önleme ve Giyilebilir Teknolojiler başlıkları vardı. 

Türkiye’de yürütülen çalışmalar dikkat çekti…

Dünya basınında da geniş yer bulan zirve kapsamında "Theta Burst and Neuromodulation Applications" başlıklı sunumuyla oturum başkanı Prof. Nevzat Tarhan ve "AI Based Neuroscience Applications and NP Model" sunumuyla Doç. Dr. Türker Tekin Ergüzel çalışmalarını paylaştı.

Nöroteknoloji odaklı çalışmaları uluslararası araştırmacıların ilgisini çekerken Prof. Nevzat Tarhan sunumunda nöromodülasyon tekniklerini, rTMS'in elektriksel aktiviteyi nasıl etkilediğine dikkat çekti. Tarhan, depresyon, OKB tedavisinde ve komorbid psikiyatrik hastalıklarda kullanımını, yan etkilerini ele aldı. NP Beyin Hastanesinin bağımlılık, rTMS theta burst protokollerini ve nöronavigasyon destekli tedavi uygulamalarını 9 farklı ülkeden araştırmacılar ve eş zamanlı olarak Society for Brain Mapping and Therapeutics (SBMT) Youtube kanalı üzerinden olarak izleyicileri ile paylaştı.

Yapay Zeka destekli hastalık sınıflandırma modeli…

Öte yandan Doç. Dr. Türker Ergüzel de NP Beyin Hastanesi için tasarlanan ve Prof. Nevzat Tarhan tarafından patent başvurusu yapılan Yapay Zeka destekli hastalık sınıflandırma modelinin ilk versiyonu "NP Model" sunumunu gerçekleştirdi. Özellikle artan veri çözünürlüğü ve boyutu ile birlikte yetersiz kalan geleneksel sınıflandırma algoritmaları yerine kullanılan LSTM, CNN mimarileri ile tasarlanan hastalık sınıflandırma modeli OKB - Sağlıklı Kontrol grubu için ve Bipolar - Sağlıklı Kontrol grupları için external validation işlemleri ile simüle edilerek araştırmacılar ile paylaşıldı.

Tarhan: “Çalışmalarımızla ülkemizde referans adres olmak bizi mutlu ediyor”

Üsküdar Üniversitesi ve NP Beyin Hastanesinin Nöroteknoloji odaklı çalışmalarının uluslararası araştırmacılar tarafından yakın ilgi görmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini, ülkemizin bu alanlardaki çalışmalarının referans adres olmaktan ise mutluluk duyduklarını belirten Tarhan’a bir de ödül takdim edildi.

Yazar Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a Bestseller ödülü verildi

"Rumi Terapi" ve "İnanç Psikolojisi" kitapları Endonezya'da "Bestseller" listesine giren Tarhan’a “Bestseller” ödülü takdim edildi. Tarhan’a ödülünü G20 / N20 zirvesinde “Indonesian Neurosurgical Society” başkanı Joni Wahyuhadi tarafından verildi.

Okurları tarafından "Bilim ve inancı birlikte harmanlanmasına dair etkileyici bir kitap" olarak değerlendirilen Tarhan’ın kitapları N20 delegasyon üyelerine Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın imzası ile paylaşıldı.

* Zirveye ilişkin bilgilendirme sunumuna ulaşmak için tıklayınız.

 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)