Dünya Ses Günü için FLASH MOB

Dünya Ses Günü için FLASH MOBÜsküdar Üniversitesi, halkı ses sağlığı ve ses hijyeni konusunda bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak adına konser, panel ve toplantılar düzenledi. Bu kapsamda farkındalık amacıyla bir de sesin önemini anlatan CAPITOL AVM işbirliğiyle FLASH MOB hazırladı.

16 Nisan, her yıl tüm dünyada “Dünya Ses Günü” olarak kutlanıyor. Birçok ülkede bu gün bir hafta boyunca düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanıyor, “Ses Sağlığı” na dikkat çekiliyor.

Davranış Bilimleri ve Sağlık alanında Türkiye’nin ilk ve tek tematik üniversitesi olan Üsküdar Üniversitesi de bu özel günü bir hafta süren çeşitli etkinliklerle kutladı.

Ses Konuşma Yutma Bozuklukları Derneği birlikteliğiyle düzenlenecek etkinliklerle halkı ses sağlığı ve ses hijyeni konusunda bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak amaçlanıyor.

Üniversite hafta kapsamında ilk olarak CAPITOL AVM’nin işbirliğiyle bir FLASH MOB hazırladı.

Profesyonel opera sanatçılarının katılımıyla CAPITOL AVM’de bir etkinlik gerçekleştirdi. Herkesin habersiz olduğu bir anda profesyonel ses sanatçılar piyano eşliğinde parça seslendirdi. Yerlerinden kalkarak AVM’nin orta alanına yürüyen sanatçılar meraklı bakışlarla seyredildi.

Sürprizi heyecanlı bakışlarla takip eden AVM sakinleri müzik bittiğinde ise sanatçıları ayakta alkışladı.

Bu sürprizin her anı ise Üsküdar Üniversitesi tarafından 4 kamera ile saniye saniye görüntülendi. Montajı tamamlanan video sosyal mecralarda farkındalık oluşturmak amacıyla yayınlandı.

Kutlamalar daha sonra;

Dünya Ses Konseri,

Ses’in Yaşama Etkisi, Sesi ile İz Bırakanlar Paneli ve

Şan Terapisi toplantılarıyla sona erdi.