Üsküdar Üniversitesinde Abdülhamid Han ve Gençlik konuşuldu

Üsküdar Üniversitesinde Abdülhamid Han ve Gençlik konuşuldu

Üsküdar Üniversitesi Yeniler Kulübü tarafından düzenlenen “Abdülhamid ve Gençlik”  isimli etkinliğin konuğu Tarihçi-Yazar Mustafa Armağan oldu. Merkez Yerleşke Nermin Tarhan Konferans Salonunda gerçekleşen etkinlikte Armağan,  Abdülhamid Han’ın hayatıyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Tarihçi-Yazar Mustafa Armağan ilk olarak Abdülhamid’in abisi Abdülaziz’in tahttan indirilme sürecini anlattı. O dönemin genel durumuyla ilgili katılımcılara bilgi verdi.

Üsküdar Üniversitesinde Abdülhamid Han ve Gençlik konuşuldu 2

“Padişah intihar etmedi padişah katledildi”

Sultan Abdülaziz’in tahttan indirilip bir saraya kapatıldığını ve 6 gün sonra Padişah intihar etti süsü verildiğini, onun yerine padişahın yeğeni 5. Murat tahta geçirdiğini söyleyen Armağan,  5.Murat’ın Osmanlı tahtına ilk defa mason locasına kaydedilmiş şehzade olduğunu ve akli dengesinin yerinde olmadığını söyledi.

Armağan, 5. Murat padişahlık yapamadığından Abdülhamid’e başvurulduğunu “Biz seni padişah yapacağız ama şartlarımız var. Bizim istediğimiz gibi padişahlık yaparsan seni tahta çıkaracağız” denildiğini vurguladı.

“Genç okuryazarlarımızı Çanakkale’de kaybettik”

Armağan, Abdülhamid döneminde okuma oranının yüzde on beş oranına çıktığını lakin Çanakkale Zaferi savaş dönemlerinde %7’lere düştüğünü sebebinin de genç okuryazarlarımızı orada kaybettiğimizi dile getirdi.

Abdülhamid döneminde çokça hastane açılmış olduğunu söyleyen Armağan, kadınlara münhasır olan Nisa hastanesi, çocuklar için Hamidiye Etfal Hastanesi, Çanakkale Gelibolu’da Askeri Hastane, Bağdat Deniz Hastanesi’ni örnek gösterdi.

Üsküdar Üniversitesinde Abdülhamid Han ve Gençlik konuşuldu 3

“İddiası olanın arması olur”

Tarihçi yazar Armağan, Osmanlı’da en son hali Abdülhamid döneminde olan devlet armasının her bir işaretini gençlere tek tek anlattı ve armanın önemi üzerinde durdu. Armanın bir iddia ve bir güç sembolü olduğunu belirten Armağan, şu an ki Türkiye Cumhuriyeti’nin bir devlet arması olmadığının altını çizdi.

Armağan sözlerinin sonunda  “Sultan Abdülhamid’in tahttan indirildiği tarih, tarihimizin utanç sayfalarından biridir” ifadelerini kullandı.

Yeniler kulübü başkanı Abdulsamet Ayyıldız’ın Mustafa Armağan’a ilmi temsilen rahle,  fidan belgesi ile Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın kitaplarının hediye edilmesinin ardından etkinlik sona erdi.

Haber-Fotoğraf: Rana Nur Taşkın
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)