Aday Üsküdar | Üniversitemizle ilgili tüm merak ettiklerin için uskudar.edu.tr/aday

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Hakkında

Bilgisayar ve Sağlık Ekipmanı Kullanımı Konusunda Yeterli Elemanlar Yetiştiriliyor

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Programı Nedir?

Sağlıkta bilgi sistemlerine ait teknolojilerin hızla gelişmesi, bu alanda bilişime verilen önemin de hızla artmasına sebep olmaktadır. Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği; genel anlamda bilgisayar programcılığına benzemektedir. Bilgisayar Programcılığı Bölümü derslerinin yanında sağlık bilgi sistemleri ile ilgili dersler de eğitim programı içerisinde bulunmaktadır.

Hastanelerin Bilgi-İşlem Departmanlarında Görev Alınıyor

Bu programın amacı; her türlü sağlık kuruluşunda bilgisayar teknolojileri konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip elemanları yetiştirmektir. Mezunlar; sağlık kuruluşlarında, sağlık sektörü içinde yer alan bilişim şirketlerinde bilgisayar yazılım ve donanımı ile ilgili işlerde istihdam edilebilmektedir. Ağırlıklı olarak hastanelerin bilgi işlem departmanlarında görevlendirilmektedir.


Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Programında Alınan Dersler Nelerdir?

Programda;  Temel Bilgi Teknolojileri, Sağlıkta Yeni Teknolojiler, Yazılım Kurulumu ve Yönetimi, Sağlık Hizmetleri Yönetimi, Sağlık Mevzuatı, Görsel Programlama, Veritabanı Yönetimi, Tıbbi Dokümantasyon, Sunucu İşletim Sistemleri, Sistem Analizi ve Tasarımı, Hastane Bilgi Yönetim Sistemleri gibi hem sağlık hem de bilişim alanına yönelik dersler verilmektedir.

 Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Programı Mezunlarının Çalışma Alanları Nelerdir?

Program mezunları; Devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, özel hastaneler ve diğer sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışabilmektedir.

Çalışma alanları arasında; Sağlık Bakanlığı ve bağlı birimler, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ve özel hastaneler, Kızılay gibi kurum/kuruluşlar, çeşitli sigorta şirketleri, sosyal güvenlik kurumları, tıbbi ilaç üretici ve dağıtım şirketleri, medikal araç gereç üreten firmalar yer almaktadır.Üniversitemizle ilgili “AKLINDA NE VARSA” bize sor!