Aday Üsküdar | Üniversitemizle ilgili tüm merak ettiklerin için uskudar.edu.tr/aday
360 sanal tur

Perfüzyon Teknikleri Hakkında

Perfüzyon Teknikleri Programı, Nitelikli Sağlık Elemanları Yetiştiriyor

Perfüzyon Teknikleri Nedir?

Kısaca tanımlanırsa doku, organ ve hücrelerin beslenmesine Perfüzyon denir. Doku ve organlar kanla beslenmektedir. Kan dolaşım sisteminin merkezi olan kalp ve ona bağlı olan damarlar vasıtası ile organ ve dokulara perfüze olarak onların ihtiyaçlarını (beslenme- boşaltım-homeostasi) karşılar.

Kalp ve damar cerrahisi ameliyatlarında yerini almış kalp - akciğer pompası ve kalp, akciğer destek cihazlarının uygulanmasında kalp cerrahına ameliyathane şartlarında yardımcı olacak meslek yüksekokulu düzeyinde eğitim gören Perfüzyon Teknikleri Programını bitirenlere “Perfüzyon Teknikeri” unvanı verilmektedir.  


 Perfüzyon Teknikleri Programı, Nitelikli Sağlık Teknikerleri Yetiştirmeyi Amaçlıyor

Perfüzyon Teknikleri Programının amacı, uzman hekim gözetiminde; kalp ameliyatlarında kullanılan kalp-akciğer makinesini, dolaşım veya solunum yetmezliklerinde kullanılan kalp-akciğer destek cihazlarını, böbrek yetmezliğinde kullanılan diyaliz cihazlarını, hemodiyafiltrasyon ve ototransfüzyon cihazlarını hazırlayıp çalıştıracak ve takip edecek sağlık teknikerleri yetiştirmektir.

Perfüzyon Teknikleri Programında Alınan Dersler 

Perfüzyon Teknikleri Programında birinci yarıyılda verilen dersler; Temel Anatomi ve Fizyoloji, Temel Mikrobiyoloji, Biyokimya, Sterilizasyon Esasları ve Yöntemleri, Perfüzyona Giriş, Üniversite Kültürü I, Türk Dili I, İngilizce I, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I, Temel Farmakolojidir. İkinci yarıyılda verilen dersler; Dolaşım ve Solunum Fizyolojisi, Kalp Destek Sistemleri, Mesleki Beceriler, Yetişkin Perfüzyonu, Üniversite Kültürü II, Türk Dili II, İngilizce II, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II, Pozitif Psikoloji ve İletişim Becerileri şeklindedir. Üçüncü yarıyılda verilen dersler; Kardiyak Anestezi I, Pediatrik Hastalarda Perfüzyon, Kardiyopulmoner Bypass, Kan Ürünleri Transfizyonu ve Kanı Koruma Teknikleri, İlk Yardım, Kardiyovasküler Hastalıklar ve Ekstrakorporeal Dolaşım Teknikleridir. Dördüncü yarıyılda ise; Ekstrakorporeal Yaşam Desteği ve Monitörizayon, Kardiyak Anestezi II, Transplantasyonda Perfüzyon, Sağlık Hukuku, Enfeksiyon Hastalıkları, Meslek Etiği ve Yaz Stajı dersleri verilmektedir.

Perfüzyon Teknikleri Programının Kabul Koşulları Nelerdir?

Bölüme öğrenci kabulü, üniversitenin akademik ve yasal mevzuatı çerçevesinde ÖSYM tarafından belirlenen süreçleri tamamlama/sınavları başarma durumunda gerçekleşmektedir. Çerçevesini Yükseköğretim Kurulu (YÖK)’nun oluşturduğu ilgili yönetmelikler doğrultusunda, bu programa öğrenci kabulü YKS olarak adlandırılan merkezi sınav sistemiyle TYT puan türüne göre yapılmaktadır.

Öğrenciler, öğrenim görmek istedikleri program tercihlerini bildirdikten sonra bu sınavdan aldıkları puana göre Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından ilgili programlara yerleştirilmektedir.

Perfüzyon Teknikleri Programı mezunları, Meslek Yüksekokulları ve Açık Öğretim Ön Lisans Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik hükümlerinden yararlanarak, alanlarında kontenjan açıldığı takdirde Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile lisans programlarına kayıt hakkı kazanabilmektedir. Perfüzyon Teknikleri Programı mezunlarının DGS sınavı ile geçiş yapabileceği 4 yıllık programlar arasında Perfüzyon, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri bulunmaktadır.

Programda, Örgün ve İkinci Öğretim Olmak Üzere İki Aşamada Eğitim Veriliyor

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunun Perfüzyon Teknikleri Programı, Çarşı Yerleşkedeki binasında eğitim-öğretim hizmetlerini sürdürmektedir. Öğretim dili Türkçe’dir. Öğrenim süresi 2 yıldır. İki yıllık eğitim programını başarı ile tamamlayan öğrencilere ön lisans diploması verilmektedir. Program, örgün ve ikinci öğretim olmak üzere iki şekilde eğitim vermektedir.

Perfüzyon Teknikleri Programı Mezunlarının Çalışma Alanları Nelerdir? 

Perfüzyon Teknikleri Programından mezun olanlara “Perfüzyon Teknikeri” unvanı verilmektedir. Perfüzyon teknikerleri ön lisans programından mezun olan öğrenciler DGS ile Perfüzyon, Hemşirelik,  Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri lisans bölümlerine geçiş yapıp bu bölümlerden mezun oldukları takdirde özel ve resmi hastanelerde çalışma olanağı bulabilmekte, ayrıca üniversitelerde yurt içi ve yurt dışı destekli yapılan bilimsel araştırmalarda Perfüzyon Teknikeri olarak çalışabilmektedir.

DGS ile Lisans Programlarına Kayıt Hakkı Kazanabilirsiniz

 Mezunlar, Meslek Yüksekokulları ve Açık Öğretim Ön Lisans Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik hükümlerinden yararlanarak alanlarında kontenjan açıldığı takdirde Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile lisans programlarına kayıt hakkı kazanabilmektedir.


Üniversitemizle ilgili “AKLINDA NE VARSA” bize sor!