Aday Üsküdar | Üniversitemizle ilgili tüm merak ettiklerin için uskudar.edu.tr/aday

Fizyoterapi Bölümü Nedir? Dersleri, Çalışma Alanları | ÜÜ

Fizyoterapi Bölümü

Günümüzde fizyoterapinin önemi giderek artıyor. Fizyoterapistler ya da Fizik Tedavi Teknikerleri ile hastanelerde ve rehabilitasyon merkezlerinde, özel sağlık kurumlarında, özel eğitim merkezlerinde, spor/sağlık merkezlerinde, profesyonel ve amatör spor kulüplerinde, huzur evlerinde ve kaplıca/termal tesislerinde karşılaşabiliyoruz. Üsküdar Üniversitesi Fizyoterapi bölümü ve fizik tedavi teknikerliği hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları burada.

Fizyoterapi Programı Nedir?

Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle, (kaza, travma, spor yaralanması vb.) fiziksel engeli olmuş bireylerin tedavisine yardımcı olmak ve yaşam kalitesini artırmak amacıyla, fizik tedavi uygulamalarının, fizik tedavi doktoru ve fizyoterapist denetiminde yapılmasını sağlayan sağlık teknikerleri yetiştirilmektedir. 

'Fizik Tedavi Teknikeri'nde Olması Gereken Özellikler Nedir?

• Fen bilimleriyle, özellikle biyoloji ve fizikle ilgili ve bu alanlarda başarılı,
• Bedence güçlü ve dayanıklı,
• Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,
• El ve parmak becerileri gelişmiş,
• Başkalarını anlayabilen ve onlara yardım etmekten hoşlanan,
• Sabırlı, sevecen, dikkatli ve sorumluluk sahibi kişiler olması gerekmektedir.


Fizyoterapi Programında Alınan Dersler Nelerdir?

Eğitim süresi 2 yıldır. Eğitimimizin ilk yılında alana yönelik dersler ağırlıklı olarak verilirken ikinci yılında ise uygulama ağırlıklı derslerimiz verilmektedir. Eğitim süresince; Temel Anatomi, Fizyoloji, İlk Yardım, Meslek Etiği gibi temel dersler öğrencilerimizin ilk yılında verilmektedir.

Biyofizik, Fizyoterapi Yöntemleri I ve II, Kinezyoloji, Hidroterapi-Balneoterapi, Masaj Teknikleri ve Uygulama, Kas Sinir Sistemi Anatomisi derslerimizin yanında Ortopedik Hastalıklarda Fizyoterapi Teknikerliği Yaklaşımları, Nörolojik Hastalıklarda Fizyoterapi Teknikerliği Yaklaşımları, Romatizmal Hastalıklarda Fizyoterapi Teknikerliği Yaklaşımları ve Fizyoterapide Ortez-Protez kullanımı gibi birçok hastalık dersleri uzman akademisyenlerimiz tarafından verilmektedir. İkinci sınıfın bahar döneminde ise Klinik Uygulama dersiyle öğrencilerimizin alan da staj yapmaları sağlanmaktadır. Ayrıca hastalarla daha iyi iletişim kurmalarını sağlayan Pozitif Psikoloji ve İletişim Becerileri ile Sağlık Kurumlarında İletişim gibi dersler de öğrencilerimize verilmektedir.

Fizyoterapi Programından Dikey Geçiş Sınavı ile Lisans Programına Geçilebiliyor

Fizik tedavi ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından yapılan dikey geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon lisans programına dikey geçiş yapabilmektedir.

Fizyoterapi Programı Mezunlarının Çalışma Alanları Nelerdir?

Fizik tedavi teknikerleri hastanelerde ve rehabilitasyon merkezlerinde, özel sağlık kurumlarında, özel eğitim merkezlerinde, spor/sağlık merkezlerinde, profesyonel ve amatör spor kulüplerinde, huzur evlerinde ve kaplıca/termal tesislerinde görev yapabilmektedir. Çalışma ortamı genelde temiz ve sessiz mekânlardır. Genellikle ayakta ve çeşitli aletleri kullanarak, aynı zamanda hastalarla, hekimlerle ve fizyoterapistlerle koordinasyon içinde görevlerini yürütmektedir. 

Büyük oranlarda artan trafik ve diğer iş kazaları sonrasında, fonksiyon bozukluklarının kalıcı hale gelmesinin önlenmesi, kişinin bağımsızlığının kazandırılması konusunda bu elemanlara büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir.

Engellileri topluma kazandırmanın onları üretken işlerde çalıştırmanın bilincine varıldıkça bu alanda çalışanların önemi giderek artmakta ve daha fazla elemana gereksinim duyulmaktadır.


Üniversitemizle ilgili “AKLINDA NE VARSA” bize sor!