Aday Üsküdar | Üniversitemizle ilgili tüm merak ettiklerin için uskudar.edu.tr/aday

Ameliyathane Hizmetleri Hakkında

Ekip Ruhu Taşıyan Donanımlı Mezunlar 

Ameliyathane Hizmetleri Programı Nedir? 

Ameliyathanede kullanılan tüm cerrahi malzemeleri hazırlayan ve ameliyat sırasında kullanılmasını sağlayan, cerrahi işlem sırasında hekimin uygun gördüğü durum ve şekilde cerrahi ekibe yardım eden ve ameliyat sonunda cerrahi malzemeleri temizleyerek yeni bir ameliyat için hazır hale getiren aynı zamanda multidisipliner şekilde sağlık bilimlerinin diğer alanlarında da pratik ve teorik donanıma sahip yardımcı cerrahi sağlık personelidir.

Ameliyathane Programından Mezun Olanların Sorumlulukları Nelerdir?

•Ameliyat öncesi ameliyat masasını ve aletlerini hazırlamak,
• Ameliyat sırasında ameliyat ekibine yardımcı olmak,
• Ameliyat sonrasında kullanılan aletlerin sterilizasyonunu (mikroptan arındırma) yaparak muhafazasını sağlamak,
• Ameliyathanedeki bütün cihaz ve aletlerin bakımını, temizliğini, muhafazasını ve tedarik edilmesini sağlamak,
• Ameliyathane sterilizasyonunun korunmasını sağlamak.


 Ameliyathane Hizmetleri Programında Alınan Dersler 

Ameliyathane Hizmetleri Programında alınan dersler; Temel Anatomi ve Fizyoloji, Cerrahi Hastalıklar Bilgisi I, Temel Mikrobiyoloji, Üniversite Kültürü I, Türk Dili I, İngilizce I, Biyomedikal Teknolojisine Giriş, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I, Pozitif Psikoloji ve İletişim Becerileri, Sterilizasyon İlkeleri, Cerrahi Hastalıları Bilgisi II, Ameliyathane Uygulamaları I, Üniversite Kültürü II, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II, Türk Dili II, İngilizce II, Yaz Stajı, Sağlık Hizmetleri Yönetimi, Anesteziye Giriş, İlk Yardım, Ameliyathane Uygulamaları II, Sosyal Sorumluluk Projesi, Hasta Güvenliği, Sağlık Hukuku, Kalite Güvencesi ve Standartları, Meslek Etiği, Ameliyathane Uygulamaları III, Egzersiz ve Vücut Geliştirmedir.

 Ameliyathane Hizmetleri Programından Dikey Geçiş Sınavı ile Lisans Programına Geçilebiliyor

Ameliyathane Hizmetleri Programından mezun olanlar, Meslek Yüksekokulları ve Açık Öğretim Ön Lisans Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik hükümlerinden yararlanarak alanlarında kontenjan açıldığı takdirde Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Hemşirelik ile Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri lisans programlarına dikey geçiş yapabilmektedir.

 Ameliyathane Programı Mezunlarının Çalışma Alanları Nelerdir?

Mezun sayısının az olması ve özel hastanelerin çoğalması ile daha çok ihtiyaç duyulan bir meslek haline gelmiştir. Hastanelerin bu alanda özel eğitim görmüş sağlık elemanlarına ihtiyaçları olması nedeniyle iş bulma imkânları yüksektir.

Ameliyathane Teknikerleri, özel ve resmi hastanelerin ameliyathane ünitelerinde çalışmaktadır.Üniversitemizle ilgili “AKLINDA NE VARSA” bize sor!