Aday Üsküdar | Üniversitemizle ilgili tüm merak ettiklerin için uskudar.edu.tr/aday
360 sanal tur

Dil ve Konuşma Terapisi Bölüm Hakkında

Ulusal ve Uluslararası Akreditasyona Sahip, Nitelikli Meslek Elemanları Yetiştiriyoruz


Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Nedir? 

Dil ve Konuşma Terapistleri; Dil, konuşma, ses ve yutma bozukluklarının önlenmesi, bozuklukların belirlenmesi ve rehabilitasyonu alanında çalışmalar yapmaktadır. Dil ve konuşma bozuklukları, erken çocukluk döneminde başlayıp yaşlılık dönemine kadar uzanan geniş bir yelpazede bireyleri etkileyebilmektedir. Bu kapsamda dil ve konuşma bozuklukları alanı disiplinler arası etkileşimin gerekli olduğu ancak kendi mesleki otonomisine sahip bir bilim dalıdır. Mezunlara Dil ve Konuşma Terapisti unvanı verilmektedir.

 Sağlık Sektörüne Yeni Uzmanlar Kazandırıyoruz

Üsküdar Üniversitesi Dil ve Konuşma Terapisi Bölümünde mesleki etik ve otonomiye sahip, bilgili, sorumluluk alabilen ve mesleki uygulama becerisi kazanmış, mesleğini icra edebilecek alt yapıya sahip dil ve konuşma terapistleri yetiştirilmesi hedeflenmektedir.


Dil ve Konuşma Terapisi Bölümünde Alınan Dersler Nelerdir?  

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümünde öğrencilere mesleki bilgi ve beceriyi kazandırmaya yönelik sistematik bir mesleki eğitim verilmektedir. Dört yıllık program boyunca ilk yıl temel ve mesleki giriş dersleri bunmaktadır. Burada öğrencilere mesleki bir temel oluşturulması hedeflenmektedir. İkinci ve üçüncü yıllarda dil, konuşma, ses ve yutma bozukluklarının özellikleri, tanılama yöntemleri ve her biri farklı bozukluklara ve hastalıklara yönelik özelleşmiş konuşma terapisi yöntemleri üzerine eğitim verilmektedir. Dördüncü yılda ise öğrenciler üç yıl boyunca öğrendikleri bilgileri uygulama fırsatı buldukları bir klinik uygulama eğitimi almaktadırlar. Öğrencilerin yaz dönemlerinde yaz stajı yapma zorunlulukları bulunmaktadır.

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümünün Çalışma Alanları Nelerdir?   

Dil ve Konuşma Terapistleri; devlet, özel veya üniversite hastanelerinin ilgili kliniklerinde kariyer imkânına sahiptir. Bunun yanı sıra dil ve konuşma bozukluğu bulunan bireylere yönelik hizmet veren özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görev almaktadırlar. Kendilerine ait özel iş yerleri kurabilecekleri gibi ilgili uzmanlarla birlikte oluşturdukları merkezlerde de hizmet sunmaktadırlar. Akademik kariyer yapmak isteyen mezunlar yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelerde lisansüstü eğitimlerine devam ederek akademik kariyer de yapabilmektedir.

Bölüm

Puan Türü

2023 KONTENJAN

2022 ÖSYS Taban Puanı

2022 ÖSYS Başarı Sırası

DİL VE KONUŞMA TERAPİSİ (ÜCRETLİ)

SAY

30

246.65293

545183

DİL VE KONUŞMA TERAPİSİ (BURSLU)

SAY

10

412.54312

92461

DİL VE KONUŞMA TERAPİSİ (%50 İNDİRİMLİ)

SAY

38

313.46026

254961


Üniversitemizle ilgili “AKLINDA NE VARSA” bize sor!